Pirmą kartą buvo išanalizuoti visų vyresnių nei penkerių metų JK gyventojų sveikatos įrašai. Dabar toks pat metodas galėtų būti taikomas ir kitoms ligoms suprasti. Apie 44 proc. Jungtinės Karalystės gyventojų buvo nepilnai paskiepyti, o jaunesni žmonės buvo vieni iš labiausiai linkusių praleisti skiepus.
Visoje Jungtinėje Karalystėje gyvena 67 milijonai gyventojų, todėl atliekant „The Lancet“ tyrimą buvo išanalizuoti visų vyresnių nei penkerių metų asmenų anoniminiai elektroniniai sveikatos duomenys, skelbia BBC.
Daugiausia nepaskiepijusių – šiaurės Airijoje
Nustatyta, kokia dalis žmonių pasiskiepijo ne visomis rekomenduojamomis dozėmis nuo COVID-19, 2022 m. birželio–rugsėjo mėn.:
- 49,8 proc. Šiaurės Airijoje;
- 45,7 proc. Anglijoje;
- 34 proc. Škotijoje;
- 32,8 proc. Velse.
Ir tai buvo pagrįsta skirtingoms grupėms rekomenduojamų COVID-19 vakcinos dozių skaičiumi:
- viena dozė 5–11 metų vaikams;
- dvi dozės 12–15 metų vaikams;
- trys dozės 16–74 metų asmenims;
- keturios dozės vyresniems nei 75 metų asmenims;
- daugiau nei keturios dozės pažeidžiamiems asmenims arba turintiems tam tikrus sveikatos sutrikimus.
Tyrime apskaičiuota, kad 2022 m. vasarą į ligonines dėl COVID-19 buvo paguldyta apie 40 000 sunkių ligonių, daugiau nei 7 000 (17 proc.) jų, būtų buvę išvengta, jei visi būtų pasinaudoję pasiūlyta vakcina ir stiprinančiomis dozėmis, kurias galėjo gauti.
Pilnai paskiepyti žmonės sirgo mažiau
Atliekant tyrimą buvo naudojami duomenys apie COVID-19 skiepus ir tyrimus, taip pat bendrosios praktikos gydytojų ir ligoninių duomenys, kad būtų galima stebėti visų gyventojų sveikatos duomenis. Po to buvo nagrinėjamas nepilnai paskiepytų asmenų ir sunkių COVID-19 ligų ryšys.
Jie nustatė, kad visų skiepų negavę vyresni nei 75 metų amžiaus žmonės daugiau nei du kartus dažniau sirgo sunkia COVID-19 ligos forma nei tie, kurie buvo pilnai pasiskiepiję.
Taip pat buvo nustatytas ryšys tarp praleistų dozių ir hospitalizacijos bei mirties atvejų visose tiriamose amžiaus grupėse.
Padeda nustatyti tikslias grupes
Vienas iš tyrimo vadovų, Edinburgo universiteto Usherio instituto direktorius, profesorius Azizas Sheikhas sakė, kad tyrimas parodė, jog COVID-19 vakcinos „gelbsti gyvybes“.
Nors pandemijos pradžioje vakcinos buvo labai paplitusios, per vėlesnes viruso bangas jų vartojimas sumažėjo, ir sveikatos apsaugos pareigūnams nebebuvo aišku, kokia yra bendra situacija.
„Atsiradus naujoms atmainoms, šis tyrimas padės nustatyti mūsų visuomenės grupes ir šalies rajonus, kuriuose visuomenės sveikatos kampanijos turėtų būti sutelktos ir pritaikytos toms bendruomenėms“, – sakė profesorius A. Sheikhas.
Labiausiai linkę atsisakyti kvietimo skiepytis buvo jaunesni žmonės, vyrai, gyvenantys skurdesnėse vietovėse ir priklausantys etninėms mažumoms.
Panaši situacija buvo visose Jungtinės Karalystės tautose. Manoma, kad nepakankamai paskiepytų asmenų skaičius skirtingose valstybėse skiriasi dėl bendro gyventojų skaičiaus, demografijos ir politinio požiūrio.
Didelių duomenų potencialas
Profesorė Cathie Sudlow, prie tyrimo dirbusio mokslininkų konsorciumo „Health Data Research UK“ vyriausioji mokslininkė, teigė, kad tokio masto Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos (NHS) duomenų rinkimas keturiose Jungtinės Karalystės šalyse turi didžiulį potencialą.
„Manome, kad šiuos metodus galėtume ir turėtume taikyti daugelyje kitų medicinos sričių, pavyzdžiui, vėžio, širdies ligų ir diabeto, ieškodami geresnio ligų supratimo, prevencijos ir gydymo“, – sakė C. Sudlow.
Ji teigė, kad tik Kataras ir galbūt Izraelis turi galimybę vienodai apdoroti visų amžiaus grupių ir visų sluoksnių sveikatos duomenis.
Šį sezoninių skiepų nuo COVID-19 ciklą atitinkantys asmenys galės pasiskiepyti iki 2024 m. sausio 31 d.
COVID-19 skiepų nebegalima užsisakyti internetu arba paskambinus į NHS 119, tačiau tai galima padaryti vietos NHS skiepijimo tarnyboje.
Landsbergistano “demokratija”.