Apie tai TV3 Žinių „Dienos komentare“ kalbėjo Sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas.
Daug žmonių laukia Velykų. Tai kaip visgi bus su jomis? Galbūt jūs, ekspertų taryba, siūlote kokius nors atlaisvinimus?
Tai iš tikrųjų mes apie Velykų scenarijų esame šnekėję, apie tai šnekėjome paskutinio ekspertų tarybos susirinkimo metu. Mes neatmetame tos galimybės, kad Velykas galime turėti laisvesnes ir susitikti su žmonėmis, nes daug kas nematė vienas kito.
Bet tokią apibendrintą rekomendaciją dėl Velykų vienokio ar kitokio scenarijaus mes nusprendėme pateikti vėliau, kovo antroje pusėje, kai jau matysis ta epidemiologinė situacija, kokia linkme ji eina, kokie pas mus gali būti scenarijai, ar bus koks nors padidėjimas, pamažėjimas. Mes iš tikrųjų tą klausimą esame nukėlę antrai kovo pusei.
Nuo kovo 16-osios turėtų būti judėjimo atlaisvinimai. Ar galima manyti, kad atsiras kažkokie judėjimo ribojimai būtent prieš Velykas?
Mes kol kas nieko neatmetame. Tik galiu pasakyti, kad bendras tarybos narių matymas, kad Velykos yra svarbi mums šventė ir iš tikrųjų reikėtų pasistengti, kad jos būtų nenuotolinės. Bet mes susilaikome nuo bet kokių apibendrinimų, rekomendacijų, nes dabar ta situacija yra labai neapibrėžta. Mes negalime pasakyti, kad mes tikrai judėsime gerai, čia viskas bus mums puikiai ir galėsime Velykas sutikti šeimos rate.
Dabar ekspertų taryba siūlo atlaisvinimus parduotuvėms. Būtent toms parduotuvėms, kurios turi atskirus įėjimus iš kiemo. Bet yra vienas dalykas – į vidų galės įeiti tik tie žmonės, kurie dėvės medicinines kaukes arba respiratorius. Metus kai kurie vaikščiojo su pačių siūtomis kaukėmis, o dabar jau jos tokios baisios?
Ne, jos nėra baisios. Bet yra dalykas toks, kad tos pačių žmonių siūtos kaukės yra labai įvairios. Yra padaryta nemažai studijų, kurios rodo, kad tos medžiaginės kaukės gali prilygti toms medicininėms kaukėms, tas filtracijos procentas gali būti apie 50 procentų. Priminsiu, kad medicininių kaukių filtracijos procentas siekia apie 70 procentų.
Bet yra taip pat tos studijos, kuriose buvo vertintos būtent tos medžiaginės kaukės ir rasta, kad tas procentas gali siekti tik 5. Tai ta apsauga yra visiškai minimali.
O kada kitos parduotuvės, kurios neturi įėjimo iš lauko, gali tikėtis atsidaryti? Pavyzdžiui, prekybos centruose esančios parduotuvės?
Mes siūlome Vyriausybei, kad gali esant dabartinei epidemiologinei situacijai atsidaryti tos parduotuvės, kurios turi išėjimą į lauką. Ir mes manome, kad reikėtų po šito atidarymo – kada jis bus, tai čia jau Vyriausybės sprendimas, iš mūsų, mokslininkų, pusės jis gali būti kad ir nuo rytojaus ar nuo ketvirtadienio – pasižiūrėti, kaip sekasi tas klientų srautų valdymas, kokios iškyla problemos, kaip ten sekasi su tuo dezinfekavimu.
Jeigu viskas bus gerai su parduotuvėmis, turinčiomis lauko išėjimą, tai aš manau, kad tai būtų savaitės, dviejų klausimas, kada galėtų atsidaryti prekybos centrai.
Bet tai vėl labai priklauso nuo epidemiologinės situacijos. Jeigu ji bus tokia, kokia ji yra dabar ir turės teigiamą tendenciją, tai tikrai galime. Bet jeigu ji pasikeis, pradės judėti priešinga linkme, tada irgi bus atitinkami siūlymai, atitinkamos rekomendacijos.
Jeigu mes atidarysime parduotuves būtent prieš šventes, tai ar nebus taip, kad žmonės ūžtelės į parduotuves ir prieš ar po Velykų jau turėsime tą trečiąją bangą?
Mes suprantame tą riziką ir jos bijome. Jeigu pasižiūrėtume, kas darosi aplink, tai tikrai yra šalys, kaip dabar visi žiūrime į Estiją, ir matome, kad Estija užsidaro, ten panašūs rodikliai kaip pas mus buvo gruodžio mėnesį. Tai mes suprantame, kad kiekvienas toks atvėrimas padidina tą riziką. Bet iš tikrųjų stebėsime tą situaciją labai rimtai ir tikrai bus bandoma į tai reaguoti.
Bet mes suprantame, kad negali žmonės būti užsidarę. Pas mus ir taip tas karantinas trunka labai ilgai. Tai visąlaik ant kitos svarstyklių pusės dedi ir verslus, ir žmonių algas, pragyvenimą, pagaliau turi žmonės eiti dirbti, užsidirbti, kad maitintų savo šeimas patys.
Mes tą dalyką suprantame ir bandome kalbėtis su verslininkais ir kitais žmonėmis, sakome, kad imkimės tų apsaugos priemonių, atsargumo priemonių, jos tikrai nėra tokios nei brangios, nei sudėtingos – kad ir tas pats testavimas. Bet iš tikrųjų tai leis mums ir turėti veiklas, ir neturėti epidemiologinės katastrofos.
Visą pokalbį žiūrėkite „DIenos komentare“, esančiame straipsnio pradžioje, arba čia: