• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant Kalėdoms ir naujiesiems metams, dauguma žmonių išvyksta pas savo artimuosius kartu paminėti vienas gražiausių metų švenčių. Tiesa, šventinis laikotarpis tampa ir puikia galimybe vagims apšvarinti paliktus tuščius gyventojų namus. Apsaugos tarnybų atstovai teigia, kad vagysčių skaičius žiemos švenčių laikotarpiu ženkliai išauga ir kartu su policijos atstovais dalinasi patarimais, kaip reikėtų kuo geriau apsaugoti savo namus nuo ilgapirščių.

Artėjant Kalėdoms ir naujiesiems metams, dauguma žmonių išvyksta pas savo artimuosius kartu paminėti vienas gražiausių metų švenčių. Tiesa, šventinis laikotarpis tampa ir puikia galimybe vagims apšvarinti paliktus tuščius gyventojų namus. Apsaugos tarnybų atstovai teigia, kad vagysčių skaičius žiemos švenčių laikotarpiu ženkliai išauga ir kartu su policijos atstovais dalinasi patarimais, kaip reikėtų kuo geriau apsaugoti savo namus nuo ilgapirščių.

REKLAMA

Lietuvos policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis atkreipia dėmesį, kad šventiniu laikotarpiu ir atostogų metu gyventojų išvykimai tampa patrauklia galimybe vagims.

„Tiek šventiniu laikotarpiu, tiek vasaros atostogų metu, tiek ilgųjų savaitgalių metu ilgapirščiai naudojasi tuo, kad žmonės išvyksta ilgesniam laikui ir palieka savo namus be apsaugos“, – sako R. Matonis.

REKLAMA
REKLAMA

Tam antrina ir apsaugos paslaugas teikiančios įmonės GIRFS AG apsaugos departamento direktorius Žydrūnas Bukauskas, vagysčių skaičius žiemos švenčių laikotarpiu iš tiesų šiek tiek išauga. 

REKLAMA

„Žiemos mėnesiais vidutiniškai gauname apie 6 tūkstančius suveikimų iš objektų dėl įsilaužimų, bandymų įsilaužti arba galimų gaisrų grėsmių, tačiau gruodžio mėnesį gaunamų suveikimų skaičius išauga ketvirtadalių, iki kone 7,5 tūkstančio suveikimų“, – komentuoja Ž. Bukauskas, pridurdamas, kad kasmet vagysčių skaičius auga. 

Anot jo, taip yra todėl, kad gyventojai švenčių laikotarpiu dažniau planuoja keliones pas artimuosius ar dažniau vakarais išvyksta pasivaikščioti po Kalėdoms papuoštą miestą, todėl namai paprasčiausiai dažniau paliekami be priežiūros.

REKLAMA
REKLAMA

Saugos tarnybos „Eurocash1“ elektroninės saugos departamento vadovas Gintaras Gaveika priduria, kad, „Eurocash1“ duomenimis, vagys gruodį taip pat aktyviau veikia antrąją mėnesio pusę.

„Lyginant pirmąją gruodžio pusę su šventinėmis dienomis, apsaugos sistemų suveikimų ir reagavimų į objektus skaičius išauga maždaug 23 proc.“, – nurodo G. Gaveika, pažymėdamas, kad naujųjų metų dienomis įsilaužimų skaičius išauga dar labiau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 Ž. Bukauskas prideda, kad šventiniu laikotarpiu žmonės taip pat būna labiau išsiblaškę todėl tiesiog pamiršta pasirūpinti savo namų saugumu.

„Skuba atlikti darbus, pirkti dovanas, ruoštis šventėms ir būtent dėl šios priežasties pasitaiko atvejų, kai palieka namus neužrakinę durų, vartelių ar neaktyvavę apsaugos sistemų“, – aiškina Ž. Bukauskas. 

REKLAMA

„Štai visai neseniai susidūrėme su atveju, kai ilgapirščiai išnešė grynuosius pinigus. Namas turėjo tiek paties namo, tiek kiemo perimetro signalizaciją. Vagystės dieną buvo įjungta tik kiemo perimetro signalizacija, namo – išjungta. Suveikus pultui, atvykome, deja, ten radome jau apiplėštą namą. Vėliau paaiškėjo, kad iš namo buvo pavogta 15 000 tūkst. eurų“, – prideda jis. 

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad šventiniu laikotarpiu išauga ir gaisrų grėsmę, kadangi kai kurie gyventojai namuose palieka įjungtas elektrines dekoracijas, degina šaltąsias ugneles, žvakes, kūrena židinius ir prie namų šaudo fejerverkus. 

REKLAMA

Vagiami lengvai paimami daiktai

Ž. Bukauskas pastebi, kad įprastai vagys, įsilaužę į namus stengiasi pavogti viską, kas yra vertinga ir lengvai paimama. Pavyzdžiui, grynieji pinigai, kompiuteriai, telefonai ar juvelyriniai dirbiniai. 

„Turėjome atvejį, kai ilgapirščiai įsilaužė į namus, kuriuose moteris laikė kelias dėžutes su juvelyriniais dirbiniais, signalizacija buvo išjungta. Vagys pavogė visas dėžutes su brangenybėmis – daugiau nepadarė jokios žalos, nepaliko įkalčių“, – pasakoja GRIFS AG apsaugos departamento direktorius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Matonio teigimu, vagys įsilaužinėdami į namus vagys veikia pačiais įvairiausiais būdais – išlauždami duris, atidarydami langus, terasas ar pritaikydami raktus ir taip patekdami į namus.

„Kai namuose nieko nėra, vagišiai turi pakankamai laiko apieškoti namus ir susirinkti vertingiausius daiktus“, – komentuoja policijos atstovas. 

Patarimai, kaip apsaugoti savo turtą

Ž. Bukauskas taip pat rekomenduoja užmegzti draugiškus santykius su savo kaimynais.

REKLAMA

„Inicijuokite saugios kaimynystės bendrijų įkūrimą ir veiklą – šiuolaikinėmis apsaugos sistemomis apsaugotose vietose, kuriose kaimynai bendrauja, saugo vieni kitų turtą, dalijasi žiniomis apie pastebėtus įtartinus asmenis, kur kas saugiau gyventi“, – sako Ž. Bukauskas. 

Atsargiai elgtis reikėtų ir socialiniuose tinkluose bei atsakingai dalintis viešai ir lengvai nusikaltėliams prieinama informacija apie savo šventinius ar atostogų planus.

REKLAMA

G. Gaveika prideda, kad ilgapirščiai dažniausiai veikia strategiškai – taikosi į tuos namus, kurie atrodo lengvai pažeidžiami.

„Jie atkreipia dėmesį į požymius, rodančius, kad namuose nieko nėra: socialiniuose tinkluose pasidalinta informacija apie išvykimą, nedegamos šviesos, nesaugomos teritorijos <...> Kadangi vagys renkasi mažiausią sau riziką keliančius objektus, labai svarbu sukurti įspūdį, kad jūsų būstas yra saugomas ir stebimas“, – teigia G. Gaveika. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš išvykdami iš namų, nepamirškite dar kartą patikrinti, ar atlikote visus būtinus apsaugos veiksmus.

Pasitikrinkite ar nepalikote svarbių ar vertingų daiktų kiemuose, pavyzdžiui, lauko baldų, rogių, slidžių, statybos instrumentų. O jei gyvenate daugiabutyje, nepalikite savo daiktų laiptinėse. 

„Labai svarbu, išvykstant ilgesniam laikui, patikrinti, ar uždarytos visos durys ir langai, ar įjungta signalizacija, taip pat rekomenduotina pasikalbėti su kaimynais, kad jie prižiūrėtų jūsų gyvenamąjį būstą“, – primena R. Matonis.

REKLAMA

Esant galimybei, rekomenduojama ir pamėginti sukurti įspūdį, jog namuose kažkas yra – pavyzdžiui, užstatyti laikmatį, kuris automatiškai kuriam laikui įjungtų namuose šviesą ar televizorių.

„Vagys labiausiai baiminasi būti pastebėti ar išgirsti. Judesiui jautrus apšvietimas namų teritorijoje – svarbus žingsnis vagysčių prevencijai. Taip pat verta prisiminti, kad iIgapirščiai kur kas drąsiau renkasi namus, kurie neapsaugoti signalizacija“, – sako Ž. Bukauskas. 

Policijos duomenimis, per pirmuosius 10 šių metų mėnesių buvo registruotos 593 vagystės, kai buvo įsibrauta į gyvenamąsias patalpas. 2023 m. per tą patį laikotarpį užfiksuoti 607 tokie įsilaužimai. 

Uzsiiminekit ne putimu
Uzsiiminekit ne putimu
bet vazinekit , patruliuokit naktiomis po gyvenamuosius rajunus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų