„Kol kas dar nėra ką svarstyti, nes, kiek man žinoma, šita iniciatyva kol kas egzistuoja tik feisbukuose. Na ir šios iniciatyvos autorius 2015 metais pats balsavo už tai, kad liustracija būtų pratęsta 75 metams“, – penktadienį žurnalistams sakė valstybės vadovas.
„Abejoju šitokių iniciatyvų nuoširdumu. Matyt, bus taip, kaip ir daugeliu kitų atvejų, viso labo tik virpinamas oras, bet realių veiksmų net ir neketinama įgyvendinti“, – teigė jis.
R. Žemaitaitis savo paskyroje „Facebook“ pranešė parengęs įstatymo pataisas, kad būtų išslaptinti su sovietų saugumu bendradarbiavę valstybės politikai, pareigūnai, tarnautojai, teisėjai, kariai, žvalgybos pareigūnai, valstybės įstaigų ir įmonių vadovai, viešosios informacijos rengėjai ir skleidėjai, politinių partijų nariai.
Premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas sakė palaikąs šį siūlymą, nes jis „leis nuimti įtampą visuomenėje“.
2000-ųjų vasario 1-ąją įsigaliojusiame įstatyme buvusiems KGB ir kitų sovietinių specialiųjų tarnybų darbuotojams bei slaptiems bendradarbiams leista prisipažinti ir registruotis specialioje komisijoje. Tuomet prisipažinusių buvusių slaptų KGB bendradarbių duomenys įslaptinti 15 metų, tai yra kol baigs galioti jų byloms suteikta slaptumo žyma.
2015 metų birželį Seimas priėmė pataisą, kad duomenys apie prisipažinusius buvusius KGB bendradarbius bus slapta saugomi 75 metus.
Tuomet už tokį terminą balsavo 80 parlamentarų, tarp jų – ir R. Žemaitaitis.
Tačiau ir dabar galiojanti įstatymo norma negarantuoja absoliutaus slaptumo tokiems asmenims.
Jeigu toks asmuo kandidatuoja į prezidentus, Seimo, savivaldybių tarybų narius, Vyriausybės narius, teisėjus ir prokurorus ar paskiriamas į šias pareigas, šis jo prisipažinimas nebelaikomas valstybės paslaptimi – apie tokį asmens biografijos faktą turi būti paskelbiama viešai.
Galimybė prisipažinti apie buvusį bendradarbiavimą su KGB buvo ir anksčiau – 1991–1992 metais, Aukščiausiosios Tarybos laikinajai komisijai.
Paskelbus savanoriško prisipažinimo terminą, Liustracijos komisijai apie bendradarbiavimą su slaptosiomis SSRS tarnybomis prisipažino 1589 asmenys.
Seime buvo registruotos kelios įstatymo pataisos siekiant išslaptinti prisipažinusių buvusių KGB bendradarbių pavardes, tačiau tam nebuvo pritarta.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!