G. Nausėda pabrėžė, kad nereikėtų skubėti daryti išvadų apie tai, koks antrąją kadenciją bus D. Trumpas, nes pareigas pradės eiti tik sausį, tačiau atskleidė, koks jam pasirodė JAV vadovas.
„Man susidarė įspūdis, kad prezidentas Donaldas Trumpas neskuba priimti sprendimų, įsiklauso – ir gal net labiau įsiklauso – į partnerius ir kuomet mato, kad greitų sprendimų, arba receptų, nėra, yra linkęs įvertinti įvairias alternatyvas“, – Vilniaus užsienio ir saugumo politikos konferencijoje kalbėjo G. Nausėda.
Pasak Lietuvos vadovo, vienas dalykas apie D. Trumpą palieka itin gerą įspūdį.
„Ir kas daro ypatingai gerą ir pozityvų įspūdį – susitinka su šalimi, kuri yra negailestingo agresoriaus užpulta, prezidentu. Ir tai padarė jau ne vieną kartą, tai padarė ir Paryžiuje“, – pažymėjo G. Nausėda.
„Kiek man žinoma iš to susitikimo, taip, ten nebuvo priimta kažkokių sprendimų, lemiančių taikos derybų pradžią, bet vis dėlto suvokimas, kad karas yra siaubingas, kad karo aukos yra labai skaitlingos skaičiuojant iš abiejų pusių, tikrai yra, kaip ir suvokimas, kad Ukraina negali, neturi teisės pasiduoti, todėl derybų sąlygos turi būti sąžiningos, jos negali vykti be Ukrainos žinios. <...> Ši sąlyga, man atrodo, buvo išlaikyta ir tai bene teigiamiausias įspūdis, kurį prezidentas (Volodymyras – red. past.) Zelenskis išsinešė iš šito susitikimo“, – dėstė prezidentas.
Ką Gitanas Nausėda sako JAV lyderiams?
Vilniaus užsienio ir saugumo politikos konferencijoje G. Nausėda taip pat atskleidė, ką pats akcentuoja kalbėdamas su JAV lyderiais, įskaitant ir D. Trumpą. Vienas iš kertinių aspektų – parodyti JAV vadovams, kad Lietuva nėra šalis, kuri tik laukia NATO paramos, o pati aktyviai stiprina savo saugumą.
„Pirmiausia pabrėžiu tai, kad Lietuva nėra vien tik laukianti mūsų NATO partnerių šalis, kad Lietuva yra daranti, kad Lietuva yra aktyviai veikianti šalis, tiek ir viduje, kadangi pastaruoju metu priėmėme tikrai daug svarbių sprendimų, tame tarpe ir Valstybės gynimo taryboje, ir valdžios veikloje, kurie yra nukreipti pirmiausia į labai aiškų suvokimą, kokios grėsmės akivaizdoje esame atsidūrę, ką reikia daryti ir puikiai suprantame, kad turime didinti gynybos išlaidas, atnaujinti ir modernizuoti mūsų kariuomenę, kad turime pagaliau įgyvendinti tuos ambicingus planus, kuriuos esame anksčiau nusimatę toje pačioje Valstybės gynimo taryboje – iki 2030-ųjų sukurti pilnai veikiančią nacionalinę diviziją“, – teigė G. Nausėda.
„Šitas turbūt tikrai daro palankų įspūdį prezidentui D. Trumpui, kadangi ne paslaptis, kad jis labai dažnai šį teisingo naštos pasidalijimo klausimą kelia. Štai ir pastaruoju metu girdime jo pasakymą, kad jeigu NATO partneriai neprisiims tam tikros finansinės naštos dalies ir sau, tai nebus sąlyga ar pretekstas JAV likti Aljanse. Tai galbūt skamba kaip tam tikras spaudimas, bet vis dėlto tai yra, man atrodo, labai suprantamas apeliavimas į tai, kad naštos pasidalijimas turi būti sąžiningas“, – pažymėjo prezidentas.
Antra, G. Nausėda teigia nuolat pabrėžiantis, kad D. Trumpo minima taika Ukrainoje būtų sąžininga, pasiekta doromis sąlygomis, tai yra nepaliekant Ukrainos be kvietimo į NATO. Visgi šis klausimas derybų metu, anot prezidento, bus sudėtingiausias.
„Ukraina gina savo laisvę ir tuo pačiu visų mūsų laisvę, padėjo tiek daug aukų atlaikydama priešo spaudimą, todėl ieškodami taikos formulės mes turime atsižvelgti į tai, kad egzistuoja teritorinio vientisumo klausimas, Ukrainos suvereniteto klausimas ir, be jokios abejonės, narystės NATO klausimas.
Šiandien aš matau, kad labai didelis dramblys derybų kambaryje bus Ukrainos narystė NATO. Galima kalbėti apie vienokias ar kitokias teritorijų formules, bet jeigu teritorijos bus dirbtinai atribojamos, o Ukraina negaus labai aiškaus kvietimo į NATO, sąlyga bus tiesiog nepriimtina Ukrainos pusei, kadangi tai reikš, kad pasiektas laikinas konflikto įšaldymas ir agresorius tikrai nenusiramins ir agresoriaus neatgrasys pats faktas, kad Ukraina yra NATO narė ir kad tolesnis puolimas jau susidurtų su 5-ojo NATO sutarties straipsnio aktyvavimu. Šitas yra nepaprastai svarbus derybų elementas. Manau, ties šiuo klausimu turbūt ir bus padėta daugiausiai pastangų“, – tikina G. Nausėda.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!