Apie tai, ar socialdemokratai apmokestins pensijas, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ – pokalbis su socialinės apsaugos ir darbo ministre Inga Ruginienė.
Europos Sąjungos šalyse didžiausios pensijos yra apmokestinamos. Ar reikėtų Lietuvoje apmokestinti pačias didžiausias pensijas, valstybines pensijas, rentą?
Pradžiai pradėkime nuo mokestinės pertvarkos, kad turėtume solidariai teisingą sistemą. Pirmas žingsnis, kad visi mokėtų solidariai teisingus mokesčius – kad ne paprastas žmogus būtų išsunktas kaip citrina ir už viską mokėtų pilna kaina, o didelių pajamų turėtojas, atsipūtęs ir sumokėjęs tik kelis eurus, naudotųsi ta pačia infrastruktūra – pradėkime nuo to.
O po to galėsime žiūrėti, ką galime padaryti daugiau. Kol kas pradėti nuo viršūnės, kada bazės nesame sutvarkę – tokios diskusijos yra ankstyvos.
Vyriausybės programoje nurodote kad spartinsite senatvės pensijų didinimą. Kokiu būdu?
Norėčiau pradėti diskusijas apie individualią dalį ir visada atjausiu tą nuomonę. Žinote, pirmoje pakopoje turime vienetų sistemą, kai tuos vienetus kaupiame, po to jie tampa eurais – manau, kad pastiprinus vienetą arba padidinus jo vertę, tie žmonės, kurie visą gyvenimą dirbo, mokėjo mokesčius, galbūt ir nedideles pajamas turėjo, bet jie galėtų jaustis oriau ir gautų tam tikrą grąžą.
Ką praėjusi Vyriausybė gerai padarė, tai padirbėjo su bazine dalimi. Tie, kurie nesugebėjo ar neturėjo galimybių įgauti pilną stažą, jie gavo nepagrįstai mažą bazinę pensiją, tai dabar ši pensija padidėjo. Bet sekančiame etape mes tikrai turime skirti daugiau dėmesio individualiai daliai ir atiduoti daugiau tiems, kurie visą gyvenimą sąžiningai pradirbo.
Bet ketinate atšaukti I. Šimonytės Vyriausybės sprendimą dėl bendrosios pensijos dalies sulyginimo?
Ne, mes nieko neatšauksime. Kaip ir sakiau, ta dalis jau yra pakoreguota, paliekame ją ramybėje. Dabar reikia ieškoti galimybių ir dėmesį būtent skirti individualiai daliai ir ieškoti galimybės padidinti vienetų vertę.
Programoje daug kalbama apie socialinių išmokų didinimą, bet tam reiktų šimtų milijonų eurų. Iš kur paimsite pinigų?
Investicijos į žmogų kainuoja. Tikrai nemeluosiu, kainuoja. Bet ilgalaike prasme mes turime kitą rezultatą, tad pagalvokime, koks yra atsipirkimas. Galime priimti sprendimą staiga arba sumažinti, arba nutraukti kai kurias išmokas, nustoti investuoti į žmogų, investuoti tik į kelius, į geležį ir visą kitą. Kas tada atsitiks?
Manau, kad valstybė bankrutuos greičiau nei mes pamatysime tą gėrį, suinvestuotą į daiktus. Vyriausybės programa kalba apie tai, kad investicijoms į žmogų yra didelis prioritetas. Iš kur gausime pinigų? Tam ir yra daromi sprendimai ir kalbama apie mokestinę pertvarką, socialiai teisingą sistemą, kada vieni padeda kitiems ir prisideda prie geresnio gyvenimo tiems, kurie negali tokio gyvenimo turėti.
Visą pokalbį su I. Ruginiene išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.