• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį vakare Floridoje praūžė katastrofiniu vadintas uraganas Miltonas. Pranešama, kad žuvo 10 žmonių, o nuo uragano stipriai nukentėjo gyvenvietės – dingo elektra, telefoninis ryšys, suniokota infrastruktūra. Tiesa, Floridoje gyvenantys lietuviai pasakoja, kad blogiausių scenarijų buvo išvengta ir nors patirta nemažai žalos, ji nėra tokia didelė, kokia galėjo būti.

6

Trečiadienį vakare Floridoje praūžė katastrofiniu vadintas uraganas Miltonas. Pranešama, kad žuvo 10 žmonių, o nuo uragano stipriai nukentėjo gyvenvietės – dingo elektra, telefoninis ryšys, suniokota infrastruktūra. Tiesa, Floridoje gyvenantys lietuviai pasakoja, kad blogiausių scenarijų buvo išvengta ir nors patirta nemažai žalos, ji nėra tokia didelė, kokia galėjo būti.

REKLAMA

Pietvakarių Floridos lietuvių bendruomenės pirmininkė Rasa Vygontaitė-Bruckus, gyvenanti Neiplso mieste, pasakoja, kad daugiausiai žalos dėl Uragano Miltono padaryta prie pakrantės esančiai augmenijai ir žmonių namams.

Tiesa, moteris pabrėžia, kad daugiau infrastruktūrai ir gamtai Neiplso mieste pakenkė ne pats viesulas, o dėl jo pakilęs vandens lygis.

REKLAMA
REKLAMA

„Žala padaryta tiems žmonėms, kurių namai yra prie jūros, žemiau jūros lygio. Tai ten iš kanalų vanduo, kai sukilo. Prognozavo, kad bus 4-5 pėdų (1,21-1,52 m) atgalinė banga, bet tiek nebuvo, buvo gal 3 (0,91 m) pėdos. Bet jėga vis tiek buvo didelė ir jos užteko, kad iš jūros į kanalus ir upeliukus prineštų vandens“, – pasakoja R. Vygontaitė-Bruckus. 

REKLAMA

Pietvakarių Floridos lietuvių bendruomenės pirmininkė aiškina, kad dėl uragano miestas taip pat buvo padalintas į tris zonas – A, B ir C.

„Pas mus privalomoji evakuacija buvo iš zonų A ir B. Tai nuo jūros iki zonos B buvo apie 8 kilometrai, tai tokiu atstumu žmonėms būtinai reikėjo evakuotis“, – pasakoja moteris, pridurdama, kad nuo trečiadienio 16 valandos iki ketvirtadienio 6 valandos ryto taip pat buvo įvesta komendanto valanda. 

REKLAMA
REKLAMA

R. Vygontaitė-Bruckus prideda, kad dėl uragano ketvirtadienį taip pat dingo elektra, telefoninis ryšys. Dėl dingusios elektros taip pat neveikia vėdinimo sistemos.

„Dabar pas mus yra apie 30 laipsnių karščio ir mes neturime vėdinimo sistemos. Esame užsidarę duris, langus, niekur nevaikštom ir saugom šaltį namuose“, – sako R. Vygontaitė-Bruckus.

„Išsimaudėme purvo vonioje“

Tiesa, Pietvakarių Floridos lietuvių bendruomenės pirmininkė sako, jog Neiplso miestui kliuvo tik „uragano sparnai“, tad patirta žala ne tokia didelė, kokią ją patyrė uragano epicentre buvę miestai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietus mums nustojo lyti jau po vidurnakčio. Iš ryto (ketvirtadienį – aut. past.), kai 4 valandą atsikėlėme tai sausa buvo, gražu, švaru“, – žurnalistams pasakojo ji. 

Moteris teigia, kad ketvirtadienio rytą taip pat su vyru nuvažiavo patikrinti, kaip atrodo uragano nusiaubta pakrantė, o pamatytas vaizdas tikrai nedžiugino.

Ji su žurnalistais taip pat pasidalino ir keliomis nuotraukomis, kuriose matyti uragano padaryta žala –  išlūžusios tvoros, išlaužyta augmenija ir gana stipriai suniokoti žmonių gyvenamieji kiemai. 

REKLAMA

„Kaip purvo vonioje išsimaudėme, visur purvina. žala padaryta. Daugiausiai žalos padaryta gamtai. (...) šaligatvyje iškeltos plytos, baseinai sudraskyti, tvoros sudraskytos, 3-4 pėdų jūros sienos išverstos. Uraganas – nežiūri nieko, baisu“, – dalinasi R. Vygontaitė-Bruckus.

Blogiausios prognozės nepasitvirtino

R. Vygontaitė-Bruckus pasakoja bendravusi ir su lietuviais, gyvenančiais tuose miestuose, kurie buvo arčiau uragano Miltono epicentro. Ji tvirtina, kad žmonės pasakoja besidžiaugiantys, kad liko sveiki, o pačios blogiausios skelbtos uragano padarinių prognozės nepasitvirtino.

REKLAMA

„Iš epicentro, Sent Pitersburge, Sarasotoje daug kas sakė, kad „ačiū Dievui mes sveiki, viskas gerai. Truputį vandens turim, iki garažo priėjo vandens.“

Prognozavo šiaip, kad turėtų būti apie 12 pėdų (3,65 m) vandens, bet ačiū Dievui, tas neišsipildė, sumažėjo tas uraganas“, – džiaugiasi Pietvakarių Floridos lietuvių bendruomenės pirmininkė.

Uraganas pareikalavo aukų

Mažiausiai 10 žmonių žuvo uraganui Miltonui sukėlus tornadus visoje Floridoje, ketvirtadienį pranešė pareigūnai, valstijai grumiantis su potvyniais, elektros energijos tiekimo pertrūkiais ir kitomis bėdomis, kurių pridarė švelnesnė nei tikėtasi audra, nors daugelis būgštavo, kad ji  bus katastrofiška.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Uraganas vėlai trečiadienį siautėjo visoje valstijoje, o vėliau nuslinko į Atlanto vandenyną, palikdamas kelius, užblokuotus nuvirtusių medžių ir elektros perdavimo linijų. Jis taip pat nuplėšė beisbolo stadiono stogą Tampoje. Maždaug trys milijonai namų ir įmonių liko be elektros.

Pranešama, kad tornadai, o ne potvyniai, pareikalavo žmonių aukų.

„Tai buvo gana baisu“, – sakė 70-metė Susan Stepp iš Fort Pirso, Floridos rytinėje pakrantėje esančio miesto, kuriame žuvo keturi pagyvenusių žmonių bendruomenės nariai, trečiadienį smogus Miltono sukeltam tornadui.

REKLAMA

Penki žmonės žuvo Sent Lusijos apygardoje, trys - Voluzijos apygardoje ir du – Sent Pitersburgo mieste, pranešė vietos valdžia.

Vidaus saugumo sekretorius Alejandro Mayorkas žurnalistams sakė, kad juos pražudė tornadai. Polko apygardoje kelių ekipažo narį partrenkė ir pražudė kolegos transporto priemonė, kai jis šalino nuvirtusį medį.

REKLAMA

Pietrytinei JAV valstijai pavyko išvengti tokių katastrofiškų padarinių, kokių bijojo pareigūnai.

„Audra buvo smarki, bet, laimė, tai nebuvo pats blogiausias scenarijus“, – per spaudos konferenciją pareiškė Floridos gubernatorius Ronas DeSantis.

Miltonas pasiekė Floridos įlankos pakrantę kaip smarki 3 kategorijos audra, galingi vėjai smogė bendruomenėms, kurios vis dar neatsigavusios nuo uragano Helene, kuris tik prieš dvi savaites Floridoje ir kitose pietryčių valstijose nusinešė 237 žmonių gyvybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinė orų tarnyba trečiadienį Floridoje paskelbė 126 perspėjimus apie tornadus – daugiausiai per vieną kalendorinę dieną valstijoje nuo 1986 metų, pranešė uraganų ekspertas Michaelas Lowry.

Ketvirtadienio vakarą gelbėjimo operacijos buvo tęsiamos, darbuotojai evakavo gyventojus, įstrigusius potvynio vandenų apsemtame Klirvoteryje netoli Tampos.

Mokslininkai teigia, kad pasaulinis atšilimas turi įtakos audrų intensyvumui, nes šiltesni vandenyno plotai išskiria daugiau vandens garų, o tai suteikia papildomos energijos audroms ir sustiprina jų vėjus.

 

 

 

 

gyvenkit Lietuvoje ponai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų