Pasak premjerės, dar per pirmadienio pokalbį su Nausėda jis jokių ultimatumų Vyriausybei nekėlė. O Sveikatos apsaugos ministerija prabyla apie izoliacijos sutrumpinimą sveikatos specialistams ir pedagogams. Nauji sugriežtinimai laukia ir koncertų ar teatrų lankytojų.
Situacija Lietuvoje sparčiai blogėja – naujų koronaviruso atvejų jau nustatyta beveik 3 tūkstančiai, o pasak Statistikos departamento omikronas šalyje jau tapo dominuojančia atmaina. Sergamumui koronavirusu kylant – karštosios linijos darbuotojai vos spėja kilnoti telefono ragelius.
„Skambučių sulaukiame beveik dvigubai daugiau nei buvo lapkričio, gruodžio mėnesį. Ateina apie 15 tūkstančių, yra buvę ir iki 20 tūkstančių skambučių per dieną“, – sako karštosios linijos vadovė Greta Beinaravičiūtė.
Didėja įtampa ir tarp Prezidento Gitano Nausėdos, ir premjerės Ingridos Šimonytės dėl galimybių paso vaikams.
Po Vyriausybės posėdžio premjerė pareiškė esanti sutrikusi dėl Prezidento išsakyto ultimatumo Vyriausybei. Nausėda dar vakar pareiškė, kad vaikai turėtų mokykloje gauti galimybių pasus atlikę greituosius antigeno testus.
„Esu šiek tiek sutrikusi. Kadangi pirmadienį kalbėjomės su prezidentu ir jokių ultimatumų Vyriausybei išsakyta nebuvo“, – teigia Ingrida Šimonytė.
Pasak premjerės, dar per pirmadienį vykusį pokalbį, Nausėda iškėlė jo aplinkoje esančio žmogaus, kurio vaikai esą nėra skiepyti nuo koronaviruso, problemą. Tačiau apie ultimatumą jai niekas neužsiminė – tai prezidentas padarė jau kitą dieną po pokalbio.
„Prezidentas pasidalino praktine problema, su kuria susidūrė jo aplinkos žmogus, kurio paaugliai vaikai yra neskiepyti ir kuris pabandė užregistruoti vaiką PGR testui. Ir pasirodė, kad tai sudėtinga padaryti. Tai bus sudėtinga padaryti, kadangi atvejų skaičius kyla“, – sako I. Šimonytė.
Kylant omikron bangai, mobilūs punktai dirba visu pajėgumu ir vietų PGR testui čia taip greitai nebegausi. Mažiau nei per savaitę sostinėje testavimosi apimtys išaugo 30 procentų. Testus atlieka ir 12-15 metų vaikai, kurie po neigiamo PGR atsakymo gauna galimybių pasą.
O, pasak premjerės, mokykloje atliekant štai tokį greitąjį antigeno testą net nėra galimybės jų atsakymų suvesti į E. sveikatos sistemą. Premjerei antrina ir švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
„Jeigu mums reikėtų prie kiekvieno mokinio statyti sveikatos specialistą mes tiesiog neturėtume tokių pajėgumų. Šiandien prižiūri mokytojai, mokinys savarankiškai pasidaro testą, bet tai nėra, kad testo rezultatai, jei jie neigiami, būtų suvedami į E. sveikatą“, – aiškina švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Tiesa, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vadovė tikina, kad galimybė greituosius antigeno testus suvesti į sistemą atsirastų – tam reikia informacinių technologijų sprendimo.
„Mes turime puikiai veikiančią kaupinių testavimo sistemą. Tai jeigu atsirastų papildoma atšaka, kur būtų galimybė suvesti greituosius antigeno testus, tai operatyviai turėtume tą galimybę, kad pasą gautų vaikai, besitestuojantys antigeno testais“, – tikina „Vilnius sveikiau“ direktorė Guoda Ropaitė-Beigė.
Jei Vyriausybė neras greitų sprendimų, Prezidentas yra pagrasinęs dėl galimybių paso vaikams kreiptis net į Konstitucinį Teismą. Sveikatos apsaugos ministerija atšauna, kad išeičių yra.
„Pagal mūsų visą sistemą galima gauti galimybių pasą arba jį suformuoja tik suvedant į E. sveikatą. Šis klausimas sprendžiamas ir ieškomi sprendimo būdai“, – sako viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.
Viceministrė jau kalba ir apie izoliacijos švelninimą. Jau netrukus izoliacijos tvarka keisis sveikatos priežiūros specialistams, mokytojams – ją ketinama trumpinti iki 7 dienų.
„Galėtų būti kalba apie sutrumpinimą būtent šių sričių ir izoliuojami tik teigiami, ne kontaktiniai. Šiandien dienai turime jau ne vieną ir ne du šimtus gydytojų, medicinos darbuotojų, kurie yra sergantys ar izoliuoti, jei yra aukštos rizikos kontaktai“, – teigia A. Bilotienė Motiejūnienė.
O pokyčiai laukia ir tų, kurie ruošiasi į koncertą ar teatrą. Po SEL koncerto, kuriame „Žalgirio“ arenoje Kaune šėlo 15 tūkstančių žmonių ir didžioji dalis jų buvo be kaukių, Kultūros ministerija prakalbo apie naujus sugriežtinimus.
„Kol kas tos diskusijos tokios ir buvo, kad galbūt galėtų atsirasti vietoje kaukių respiratoriai arba kažkokios kavos pertraukėlės, kurios šiuo metu yra renginiuose – jų galėtų nebūti“, – kalba kultūros ministras Simonas Kairys.
Anksčiau skelbta, kad Kauno apskrities policija pradėjo administracinę teiseną dėl galimų pandemijos valdymo priemonių pažeidimų SEL koncerte „Žalgirio“ arenoje. Epidemiologai vardija, kad tokie koncertai, šventiniai susibūrimai, naujametiniai vakarėliai tik paspartino omikron atmainos plitimą.
„Omikron vis plačiau skverbiasi į Lietuvą. Jau tikrai trečdalis visų susirgusiųjų liko įvežtiniai atvejai. O visa likusi dalis yra visuomenėje plintanti, laisvai plintanti atmaina“, – komentuoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Per vakar dieną nustatytas naujai užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius yra didžiausias rodiklis nuo lapkričio 9 dienos.