Anot specialistų, šie įrenginiai parodo suvartotos energijos kiekį 15 minučių tikslumu, o pagal tai galima keisti savo vartojimo įpročius.
Pašnekovai pataria pasirinkti atsiskaitymą pagal dvi laiko zonas, o elektros energijos sunaudoti tiek pat dieną ir naktį, nes tai leistų sutaupyti 1 ct/kWh.
Taip pat labai svarbus yra ir paros laikas, mat naudojant elektros prietaisą, pavyzdžiui, ryte, gali tekti susimokėti 2 kartus daugiau, nei jį naudojant kitu laiku.
Kas yra ir kam reikalingi išmanieji skaitikliai?
Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovė Rasa Juodkienė nurodė, kad skaitikliai – apskaitos prietaisai – keičiami nuolat. Tai – ESO sudėtinė veiklos dalis.
Ji pridūrė, kad išmaniųjų skaitiklių diegimą reguliuotojas (Valstybinės energetikos reguliavimo taryba) yra įvertinęs kaip ekonomiškai naudingą ir vartotojams, ir tinklui.
Anot pašnekovės, naujos kartos išmanieji skaitikliai yra svarbi elektros tinklo infrastruktūros dalis, kuri gerina energijos skirstymo operatoriaus paslaugų kokybę, o išmaniosios apskaitos sistemos diegimas įgalino ir energetikos pažangą Lietuvoje.
„Išmanieji skaitikliai tampa įrankiu, leidžiančiu lengvai ir suprantamai matyti savo vartojimo duomenis, analizuoti ir keisti vartojimo įpročius.
Naujieji skaitikliai nuotoliniu būdu perduoda suvartojimo duomenis ir tinklo parametrus, todėl ESO gali greičiau ir tiksliau nustatyti bei šalinti gedimus, efektyvinti tinklo veiklą, o gyventojams nebereikia patiems nurašinėti ir deklaruoti elektros skaitiklių rodmenų“, – aiškino R. Juodkienė.
Taigi kiekvieną mėnesį nepriklausomą elektros tiekimo operatorių pasiekia tikslūs duomenys, kuriais remiantis išrašomos sąskaitos vartotojams, pridūrė ESO atstovė.
Išmanusis skaitiklis nekeičia duomenų, jis juos fiksuoja ir atėjus laikui (kiekvieno mėnesio pabaigoje) nuotoliniu būdu perduoda nepriklausomam tiekėjui, kuris jais remdamasis išrašo sąskaitas klientui:
„Raginame klientus reguliariai deklaruoti tikslius elektros suvartojimo duomenimis. Juos reikia pateikti, kaip numatyta, paskutinę mėnesio dieną.“
Su vienu laipsniu mažesne temperatūra sutaupytumėte 5 proc. energijos
R. Juodkienės aiškinimu, naujieji skaitikliai parodo suvartotos energijos kiekį 15 minučių tikslumu, tad vartotojas gali stebėti ir analizuoti, kada ir kaip dažnai įsijungia daug energijos vartojantys prietaisai.
ESO atstovė pataria atkreipti dėmesį, kiek elektros energijos namai sunaudoja naktį arba šeimininkams išvykus.
Ji įvardijo, kad didžiausi energijos „vagys“ mūsų namuose yra pastoviai veikiantys įrenginiai, tokie kaip šaldytuvas, šildymo / šaldymo sistema.
„Taip pat elektrą vartoja nenaudojami, bet į elektros lizdą įjungti įrenginiai: buitinė technika ir kita elektronika. ESO inžinieriai, kurie vyksta pagal gyventojų iškvietimus tikrinti neva neteisingai veikiančio skaitiklio, dažnai nustato, kad būna sugedęs, pavyzdžiui, tūrinis vandens šildytuvas (boileris), kuris nepertraukiamai šildo vandenį.
Didelės energijos sąnaudos patiriamos ir tuomet, kai dėl kokių nors priežasčių nuolat veikia oro šaldytuvas, kuris taip stipriai šaldo, kad susidaro šerkšnas“, – pasakojo pašnekovė.
Anot jos, sutaupyti galima ir mažinant šildymo / šaldymo sistemos temperatūrą. Yra paskaičiuota, kad vos vienu laipsniu sumažinus temperatūrą sutaupyti galima apie 5 proc. energijos bei patenkinti visas higienos normas patalpose.
Dar vienas praktinis R. Juodkienės patarimas – nustatyti žemesnę temperatūrą namuose nakčiai arba išvykstant ilgesniam laikui.
Nuo ko priklauso elektros kainos?
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) Energetikos duomenų analizės centro laikinai einantis vadovo pareigas Vytenis Gudelis įvardijo, kad elektros kainos buitiniams vartotojams priklauso nuo sudarytos sutarties su nepriklausomu tiekėju arba nustatytos visuomeninio tiekimo kainos, jei vartotojas priklauso III elektros rinkos liberalizavimo etapui.
„Ar priklauso nuo sezono – iš dalies taip, t . y nefiksuotos kainos planų (susietų su „Nord pool“ biržos kainomis) kainos kinta ne rečiau kaip kartą per mėnesį, pavasarį ir vasarą biržos kainos dažniausiai būna mažiausios.
Ar priklauso nuo paros laiko – taip, jei vartotojas turi pasirinkęs dviejų laiko zonų planą (fiksuotos kainos planas) ir nefiksuotos kainos planą bei turi išmanųjį skaitiklį. Ar priklauso nuo vietovės – ne, kainos yra vienodos visoje Lietuvos teritorijoje“, – aiškino pašnekovas.
LEA atstovas pateikė vasaros kainas apibendrinantį grafiką (raudona linija), iš kurio matyti, kad elektros kainos per 1 parą turi 2 pikus – rytinį (8–10 val.) ir vakarinį (19–24 val.).
Anot V. Gudelio, „Nord pool“ biržos kainos tokiu metu gali siekti 0,10 Eur/kWh ir daugiau, t. y. būti dvigubai didesnės už mažiausias paros kainas.
Kaip sutaupyti naudojant išmaniuosius skaitiklius?
LEA atstovas nurodė, kad, turint išmanųjį skaitiklį ir atsiskaitant pagal valandines kainas, reikia nuolat sekti šias kainas (kitos dienos „Nord pool“ kainos skelbiamos prieš dieną nuo 14 val.) ir atitinkamai koreguoti savo elektros vartojimo įpročius.
„Didžiausios kainos būna ryte ir vakare, jos skiriasi nuo mažiausių kainų kartais (2 kartus ir pan.). Todėl, nepakoregavus vartojimo įpročių ir neperkėlus elektros suvartojimo į mažesnių kainų laikotarpį, sutaupyti nepavyks, o sąskaitos bus didesnės“, – dėstė V. Gudelis.
Jo teigimu, dviejų laiko zonų kainodara paremta tokiu principu, kad dieninis tarifas yra didesnis, o naktinis tarifas yra mažesnis už vienos laiko zonos tarifą.
Taigi apytiksliai galima suskaičiuoti, kad, pasirinkus atsiskaitymą pagal dvi laiko zonas ir elektros energiją vartojant vienodai tiek dienos metu, tiek nakties ir savaitgalių metu (50 ir 50 proc.), elektros energijos tarifas yra apie 1 ct/kWh mažesnis už tarifą, jeigu būtų pasirinktas vienos laiko zonos planas.
„Todėl, jei didesnis suvartojimas yra dienos metu (pvz., virš 60 proc.) ir to negalima pakoreguoti, nebus ir sutaupoma“, – pridūrė agentūros atstovas.
Kaip ir kada gyventojams diegiami išmanieji skaitikliai?
ESO atstovė atskleidė, kad bendros investicijos į išmaniosios apskaitos diegimo projektą, suderintos su Valstybinės energetikos reguliavimo taryba, sieks apie 150 mln. eurų.
„Reguliuotojas nustatys, kaip ir kada investicijos bus įtraukiamos į tarifą. Vidutinis skirstymo tarifo pokytis dėl išmaniųjų skaitiklių diegimo 2022–2037 m. laikotarpiu, remiantis kaštų naudos analize, gali sudaryti apie 0,05 euro ct/kWh.
Svarbu pažymėti, kad atlikta kaštų–naudų analizė parodė, kad ši investicija ilgainiui atsipirks dėl išmaniosios apskaitos suteikiamų naudų“, – komentavo R. Juodkienė. čia.
Ji įvardijo, kad šiuo metu įdiegta daugiau nei 700 išmaniųjų skaitiklių. Šie naujos kartos prietaisai pradėti diegti 2022 m. O iki 2025 m. bus įdiegta 1,117 mln. išmaniųjų apskaitos prietaisų.
Pašnekovės aiškinimu, diegimas vyksta keliais etapais. Pirmiausia išmanieji skaitikliai diegiami daugiau nei 1000 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos per metus suvartojantiems klientams.
2026 m. metais prasidės antras etapas, kai skaitikliai bus keičiami pasibaigus jų metrologinės patikros terminui ir mažiau nei 1 tūkst. kWh elektros energijos per metus suvartojantiems klientams.
Atėjus eilei keisti vartotojo namuose esantį skaitiklį į išmanųjį, apie tai ESO atstovai informuoja telefonu, trumpąją SMS žinute ar elektroniniu paštu, jei šis nurodytas ESO savitarnos svetainėje.
Jeigu išmanusis skaitiklis montuojamas pastato viduje, pasak R. Juodkienės, informaciją apie jo keitimo darbus galima rasti prisijungus prie ESO savitarnos.
Jei skaitiklis keičiamas ne vartotojo būsto viduje, jo dalyvavimas nėra būtinas. Skaitikliai keičiami nemokamai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!