Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Vienoje Alytaus mokyklų mažiausiai dvejus mokslo metus chemijos mokytoju dirbo už vaikų prievartavimą 8 metams kalėti nuteistas, bet sprendimą apskundęs Vytautas Pėstininkas. Dėl to prieš pusantrų metų kilo skandalas.
„Žmonės, kurie linkę nusikalsti prieš vaikus seksualiai, žmonės, kurie yra išnaudoję vaikus seksualiai, turėję baustumą ar vadinama liga pedofilija, yra linkę būti arčiau vaikų“, – pabrėžė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.
Kad V. Pėstininkas seksualiai išnaudojo kelis ne šios mokyklos vaikus, jos vadovė tikino nežinojusi. Pats vyras sakė apie bylą vadovybę informavęs, o ši esą leido jam toliau dirbti.
Tikrina visus
Tam, kad į ugdymo įstaigas nepatektų vaikus išnaudoję ar kitus sunkius nusikaltimus padarę žmonės, visi su vaikais dirbantys darbuotojai privalo darbdaviams atnešti specialų teisėto darbo su vaikais kodą.
Visi su vaikais dirbantys specialistai tokį kodą turi gauti iki vasario 1 dienos.
„Jeigu ateina naujas darbuotojas, nežinom jo istorijos ir tada galima patikrinti“, – teigė Šiaulių Lieporių gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Urbas.
„QR kodų mes taip pat reikalaujame iš visos aplinkos darbuotojų, ir valgyklos, ir valytojų“, – gimnazijos direktorė Sigita Malinauskienė.
Mokytojai kodą gali gauti per kelias minutes. O tie, kas neturi elektroninės bankininkystės, raštu kreipiasi ar tiesiog ateina į Informatikos ryšių departamentą.
„Jeigu asmuo registre neturi jokių duomenų, QR kodas išduodamas automatiškai, jeigu registre duomenų apie asmenį yra, tada tie duomenys yra vertinami ir atitinkamai pagal tai priimamas sprendimas“, – dėstė Informatikos ryšių departamento atstovas Karolis Vytėnas.
„Nu, ką padarysi, gal reikia, nežinau“, – sakė darželio pastato prižiūrėtojas Grigorijus.
„Mums pasakė tik šią savaitę, tai kiek spėjom, tiek spėjom. Aš nežinau, kam to reikia, bet jeigu darom, vadinasi, reikia“, – kalbėjo gimnazijos virtuvės darbuotoja Natalija.
Daugiau nei 400 dirbti nebegalės
Departamentas QR kodus išdavė daugiau nei 160 tūkst. žmonių. Tačiau keliems šimtams teks su darbu šalia vaikų atsisveikinti – jie kodų negavo, nes yra padarę tyčinius, sunkius, labai sunkius arba seksualinius nusikaltimus.
„Priimtas sprendimas neišduoti 425 asmenims“, – konstatavo K. Vytėnas.
Štai ką apie naujus reikalavimus mano kalbinti miestiečiai:
„Jeigu auklę samdyčiau privačiai, prašyčiau, bet jeigu taip, kaip dabar – vesime į darželį, manau, kad turėtų būti direktorės prerogatyva sužiūrėti šituos dalykus.“
„Truputėlį gal žeidžia tuos pačius pedagogus. Tokia kaip privaloma patikra, ar jie nėra tie, kurie įvardinami ten tais negražiais žodžiais.“
Darbdaviai kodus turės patikrinti iki balandžio pabaigos. Vis dėlto, anot vaiko teisių gynėjų, kodai – tik viena iš priemonių apsaugoti vaikus. Jų saugumu turėtu rūpintis tėvai ir pedagogai.
„Šviesti vaikus apie tai, kokios yra smurto formos, kaip jos atpažįstamos, šviesti tėvelius, artimus žmones, kaip vaikas gali išreikšti“, – pabrėžė I. Skuodienė.
Anot specialistų, pasaulyje nuo seksualinio smurto nukenčia kas penktas vaikas. Lietuvoje per metus nuo seksualinio smurto nukenčia iki 400 vaikų. Tačiau dalis vaikų apie patirtą prievartą taip niekam ir neprasitaria.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
KUKU kodai normaliems gyventojams, tai tik dar vienas žingsnis vergovinės santvarkos link.