• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau nuo pirmadienio prie Vilniaus oro uosto atidaroma laboratorija, kurioje bus vykdomi keturi skirtingi Covid-19 testai, o testą atlikusiems žmonėms bus išduodami laisvai keliauti leidžiantys sertifikatai. Bet ar neigiamo koronaviruso testo pakaks saugioms atostogoms?

Jau nuo pirmadienio prie Vilniaus oro uosto atidaroma laboratorija, kurioje bus vykdomi keturi skirtingi Covid-19 testai, o testą atlikusiems žmonėms bus išduodami laisvai keliauti leidžiantys sertifikatai. Bet ar neigiamo koronaviruso testo pakaks saugioms atostogoms?

REKLAMA

Apie tai portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Lietuvos oro uostų operacijų ir infrastruktūros departamento vadovas Dainius Čiuplys ir profesorius Saulius Čaplinskas.

Testavimas oro uostuose – ne naujiena

Covid-19 testą oro uosto laboratorijoje galės pasidaryti tiek išvykstantys, tiek į šalį atvykstantys keliautojai. Pasak Lietuvos oro uostų operacijų ir infrastruktūros departamento vadovo Dainiaus Čiuplio, testavimas oro uostuose nėra naujiena – tai praktikuoja ir kitos šalys.

„Ši paslauga plinta tarp oro uostų, nes tai yra vienas įgalintojų keliauti. Šalys reikalauja turėti neigiamą testą – vienos 24-ių valandų bėgyje, kitos 48-ių, yra šalių, kurios reikalauja testo, padaryto vos ne prieš kelias valandas prieš atvykstant į šalį.

REKLAMA
REKLAMA

Šis testavimas, kuris šiandien startavo Vilniaus oro uoste, palengvins keliavimą į svečias šalis. <...> Toks pats testavimas atsidarys jau balandžio mėnesį tiek Kaune, tiek Palangoje“, – kalbėjo D. Čiuplys.

REKLAMA

Pasak specialisto, testo atsakymą keliaujantis žmogus gaus dar prieš įsėdant į lėktuvą ir už jį reikės susimokėti pačiam.

„Atvykę į oro uostą, priklausomai nuo to, koks reikalingas testas, kiek galiojantis ar prieš kiek laiko padarytas, jūs užsiregistruosite, atliksite procedūrą, gausite tam tikrą kodą, pagal kurį visi duomenys ateis į jūsų elektroninį paštą ir jūs gausite elektroninę formą apie testo rezultatus. Jei reikės popierinio įrodymo, jums bus išrašytas sertifikatas“, – procedūrą aiškino D. Čiuplys.

REKLAMA
REKLAMA

Skrydžiai per daug demonizuojami

Laidoje „Dienos pjūvis“ kalbintas profesorius Saulius Čaplinskas tikino, kad oro uostai yra saugesni, nei yra vaizduojama.

„Čia yra du aspektai. Viena, žmonės ten, atvirai kalbant, yra kiek sąmoningesni – yra kontrolė, labiau laikomasi saugumo reikalavimų, tame tarpe teisingai dėvimos kaukės. Antras dalykas – ten yra didelės erdvės ir ventiliacija. O jei kalbame apie lėktuvus, tai ten oras išvis nuolat keičiasi. Faktiškai, dokumentuotų užsikrėtimų net ir ilguose skrydžiuose yra labai mažai ir tai pagrinde buvo tokie atvejai, kuomet žmogus paprasčiausiai nenaudojo medicininės kaukės, o tie, kurie šalia infekuoto žmogaus skrido ir naudojo apsauginę kaukę, jų tarpe dokumentuotų užsikrėtimų nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutinku, kad skrydžiai yra per daug demonizuojami, per daug demonizuojamas kelionių pavojus ir panašiai. Reikia paprasčiausiai saugiai elgtis, naudoti apsaugos priemones ir keliauti galima tikrai pakankamai saugiai, o testų reikalavimas prieš kelionę sumažina tą tikimybę, kad infekuoti žmonės keliaus“, – kalbėjo profesorius.

Pasak eksperto, visi keturi siūlomi testai yra vienodai patikimi, o kurį rinktis priklausys nuo kelionės tikslo.

REKLAMA

„Kokį testą rinktis, priklausys nuo dviejų aplinkybių. Iš vienos pusės, kur bus keliaujama, kokie ten reikalavimai, o iš kitos pusės – kaip greitai reikės vienokio ar kitokio testo“, – sakė S. Čaplinskas.

Pavojų kelia paties keliautojo elgesys

Pasak S. Čaplinsko, pavojų kelia ne atostogoms pasirinkta šalis, o paties keliautojo elgesys tam tikrose situacijose.

„Nereikia perlenkti lazdos. Mes aiškiai matome, kad teisingas kaukės devėjimas, testavimas ir oro filtracija lėktuve tikrai sukuria pakankamai saugias sąlygas. Jei mes nuvyksime į šalį, kur yra pakankamai daug viruso infekuotų žmonių ir paprasčiausiai su jais nebendrausime, maksimaliai leisime laiką gryname ore, džiaugsimės poilsiu, eisime į uždaras erdves minimaliai kiek reikia ir atitinkamai ten saugosimės, manau, kad tikrai galėsime grįžti iš tokios kelionės sveiki ir saugūs“, – kalbėjo profesorius.

REKLAMA

Profesorius neatmeta, kad yra didelė tikimybė, kad Covid-19 pasai taps mūsų nauja realybe, o apie tai jis ėmė kalbėti dar praėjusių metų gegužę.

„Aš dabar mielai nueičiau į restoraną, jei būtų aišku, kad ten įleis mane ir kitą pilietį tik su kovido pasu, jei žinosiu, kad to restorano virtuvėje dirba žmonės tik su kovido pasais, o galų gale padavėjai galbūt ne tiek svarbu su kovido pasu ar ne, bet būtinai dėvintys apsaugines kaukes. Toliau, jei žinosiu kokia ten yra oro ventiliacija, žinosiu, kad ten išlaikoma atitinkama drėgmė ir šiluma, tada žinosiu, kad galimybė ten susidurti su virusu gal bus sumažinta. Čia ir yra tai, ką mes kalbame apie naująją realybę“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų