Specialisto atlikta analizė rodo, kad 14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų šiuo metu yra 890 atvejų, o naujų paros atvejų vidurkis siekia 1400. Tuo metu teigiamų testų procentas siekia 12,7 proc.
Anot A. Šimaičio, visi šie rodikliai Lietuvos mastu krenta ir pandemijos pagreitis yra -28 proc., t.y., tiek 7 d. atvejų vidurkis, tiek teigiamų atvejų procentas per savaitę krito bent 28 proc. Situacija ligoninėse yra šiek tiek pagerėjusi ir gydymo bei Reanimacijos lovų užimtumas yra 65 proc. (lyginant su 70 proc. pirmadienį).
Pateikiame išsamius analitiko pastebėjimus.
1) Atvejų ir tyrimų dinamika – atvejų ir teigiamų tyrimų procentas Lietuvos mastu krito, tačiau dar turime 20 savivaldybių, kur bent vienas iš jų kyla.
a. Naujų atvejų per 7 dienas turime apie 1400 ir 14 d. sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra 890. Tai yra lapkričio pirmos pusės lygis.
b. Atvejų skaičius ir teigiamų atvejų procentas krenta daugumoje savivaldybių. Atvejų kilimas stebimas mažesnėse savivaldybėse, kurios turi protrūkius socialinės globose namuose, pvz., Ignalinos ir Švenčionų rajonai.
c. Pandemijos pagreitis Lietuvoje neigiamas jau dvi savaites. Tarp savivaldybių turime 15, kuriose pagreitis vis dar yra teigiamas (atvejų skaičius arba teigiamų atvejų procentas kyla), bet taip pat turime 14 savivaldybių, kur pagreitis yra stipriai neigiamas ir siekia -40 proc.
d. Palyginimui pateikiu grafikus, kaip atrodytu 7 dienų vidutinis atvejų skaičius Lietuvoje su skirtingomis pagreičio vertėmis (dabartinis yra ~-30 proc. ir pažymėtas raudonai). Atkreipsiu dėmesį, kad pagreičio padidėjimas nuo -30 proc. iki -20 proc. (pvz., padidėjus mobilumui ar atsisakius tam tikrų ribojimų) reikštų, kad iki 200 atvejų per dieną mums reiktų laukti mėnesiu ilgiau.
2) Mobilumas šalyje išlieka iš esmės nepakitęs. Vienintelis rodiklis, kuris pasikeitė, tai, kad darbo vietų lankymas sugrįžo į prieššventinį lygį.
3) Bendras pacientų skaičius ligoninėse, panašu, jau perlipo piką, užimtų gydymo ir reanimacijos lovų skaičius pradėjo mažėti, tačiau dar iki lygmens, kuriame buvo teikiamos visos planinės paslaugos (mėlynos linijos), trūksta apie 90 proc. papildomo kritimo.
2021 m. sausio 18 d. ryto duomenimis, COVID-19 gydymo ir reanimacijos lovų užimtumas siekė apie 60 proc. – šis skaičius per savaitę sumažėjo apie 15 proc., tačiau pats užimtumas apie 10 kartų viršija infekcinių ligų skyriuose esančių lovų skaičių.
4) Mirčių skaičius mažėja, tačiau kaip ir su ligoninėmis, lyginant su spalio mėnesiu turime dešimt kartų daugiau mirčių.
5) Iš viso Lietuvoje jau vakcinuota virš 31 tūkst. asmenų. Daugiausia vakcinavimų atlikta penkiose apskrityse, kuriose yra organizuojančios ligoninės.
a. Maksimalus vakcinuotų asmenų skaičius per dieną buvo beveik penki tūkstančiai.
b. Vilniaus regionas skiepija aktyviausiai – šią savaitę Vilniaus apskritis sudaro 50 proc. visų skiepų.
c. Taip pat per pastarąsias tris savaites, atliekant antikūnų testus prieš skiepijant, buvo nustatyta virš 4 tūkstančių asmenų, kurie buvo persirgę virusu taip išsaugant tokį kiekį vakcinos dozių asmenims, kurie dar neturi imuniteto.