Kaip viešai rašė P. Poderskis, dabartiniai veiksmai rodo, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sprendimai primena sausio pradžią.
„Pradėkime nuo paprasto dalyko: virusas pas mus viduje nesigamina. T. y. nėra žmonių, kurie valgo skujuočius iš kurių perduoda paskui virusą kitiems. Taigi, visi viruso atvejai prasideda nuo to, kad juos atveža, o tada jie išplinta populiacijoje. Labai paprasta ir iš dalies dėl to pvz. Naujoji Zelandija gerai susitvarkė. Labai paprasta sukontroliuoti viruso patekimą į šalį, užkardyti tai ir pan.
Susekti virusą populiacijos viduje sudėtingiau – čia turi veikti epidemiologai, kurie, nors pavadinimas ir skamba sudėtingai, iš esmės daro labai paprastą, bet svarbų darbą - renka susirgusio žmogaus kontaktus ir juos izoliuoja. Tai padeda padaryti savalaikis testavimas ir reakcija į tų testų rezultatus. Taigi, išlindo virusas, visus išgaudei, izoliavai, prasirgo, suvaldei. Procese būna visokių nuokrypių - žmonės, kurie yra izoliuoti, pvz., eina sportuoti į sporto klubus, nes „nu o ką veikt“ ir kitokių smagesnių ir liūdnesnių situacijų. Tas darbas yra paprastas, nes tai yra paprasto klausimyno praėjimas su daugeliu žmonių, tą galima daryti greičiau ar lėčiau priklausomai nuo pasitelkiamų technologijų, veikimo būdų, proceso organizuotumo.
Už šį procesą yra atsakingas NVSC ir deja, bet jų procesai, yra tokie patys, kaip sausio mėnesį, kai buvo pradėtos ranka pildyti iš Milano atskridusių žmonių anketėlės. Jos dabar turbūt trūnija dabar kokiam nors rūsyje ar archyve, o gal buvo sėkmingai perdirbtos ir dar kartą - jau prasmingiau - panaudotos“, – rašė administracijos direktorius.
Savivaldybės atstovas taip pat teigia, kad dabartinė sistema neveikia, todėl ir žmonių testavimai dėl Covid-19 nėra būtini.
„Nesileisiu į darbo specifiką (o gal leisiuos kiek vėliau), bet rezultatas akivaizdus: vėluojami atlikti „epidemiologiniai tyrimai“ – kas iš esmės yra kontaktavusių su susirgusiais nustatymas, tokių tyrimų šios dienos paties NVSC pateiktai duomenimis yra apie 1000. Taigi, sistema neveikia, nes šis skaičius turi ir gali būti skaičiuojamas vienetais ar daugiausiai dešimtimis. Kadangi ši sistema neveikia, o įvestas karantinas, galime nebeužsiimti ir žmonių testavimu – visi, kas pasijuto blogai, turi simptomų – turi maksimaliai izoliuotis ir persirgti. Pablogėjus būklei – važiuoti į ligoninę. Testo darymas ir vieno ar kito skaitliuko sukimas čia nebeturi jokios reikšmės.
Ir labai gerai – nes kaip sykis nacionalinėje laboratorijoje baigėsi terpės, kurios turi būti naudojamos tyrimams. Jų daugiau nupirkti greitai nepavyks, nes niekur arti jų nėra ir gauti nepavyks, perorientuoti prie kitų mechanizmų - taip pat neapsimoka, nes tyrimo įranga pritaikyta būtent toms terpėms. Taigi, testavimo nauda tampa abejotina, kai neišeina padaryti epidemiologinių tyrimų, tai gerai, kad bus sutaupyti reagentai ir tyrimai nebus atliekami. Ar negerai? Ar reikėjo paskaičiuot kai buvo plečiami mobilūs punktai, didinamos jų apimtys, kad terpių reikės daugiau? Matyt reikėjo, bet kaip ir visai gerai kai vienos neveikiančios sistemos uždengia viena kitą, nes prie dviejų minusų gaunasi pliusas!
Terpes bus bandoma gauti dabar labai greitai, kaip tai seksis - stebėsime, bet numatome, kad gali būti sutrikimų su testavimu“, – rašė P. Poderskis.
Pamąstymai apie situaciją Pradėkime nuo paprasto dalyko: virusas pas mus viduje nesigamina. T.y. nėra žmonių, kurie...
Posted by Povilas Poderskis on 2020 m. lapkričio 11 d., trečiadienis
Laboratorijos atstovė: aiškinamasi dėl situacijos
Tačiau portalui tv3.lt situaciją komentuodama Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) atstovė Simona Kalvelytė atkreipė dėmesį, kad čia kalbama apie mėgintuvėlius, o ne terpes.
„Tai yra visiškai skirtingi dalykai. Terpių, kiek man žinoma, kaip ir turėtų būti, bet apie tai detaliau informuoti galėsiu vėliau. Dar reikėtų luktelti po pietų, nes dar neturiu patikslinimo, kaip yra iš tikrųjų, ar jau baigėsi, ar tai koks laikinas sutrikimas. Dar neturiu nieko, ką pasakyti, laukiu iš vadovybės, planavimo skyriaus atsakymo ir tada galėsiu informuoti, kas iš tiesų nutiko“, – sakė ji.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad per pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 1433 nauji COVID-19 ligos atvejai, nuo koronaviruso mirė 14 žmonių, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.
Tai didžiausias šalyje per parą patvirtintų mirčių skaičius nuo pandemijos pradžios.
Dėl kitų priežasčių mirė šeši žmonės.
Nuo pandemijos pradžios COVID-19 liga šalyje užsikrėtė 28 tūkst. 262 asmenys, 21 tūkst. 339 – tebeserga, 6608 – pasveiko.
Nuo koronaviruso Lietuvoje iš viso mirė 235 žmonės, dėl kitų priežasčių – 80 užsikrėtusiųjų.
Izoliacijoje šiuo metu yra 78 tūkst. 306 žmonės.
Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruoti 432 įvežtiniai atvejai.
Praėjusią parą ištirti 13 tūkst. 92 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. Iš viso iki šiol ištirta 1 mln. 132 tūkst. 514 ėminių.