Kalbėdamas apie tai, kas šiuo metu svarbiausia siekiant išsaugoti sveikatos sistemą nuo kolapso, kurį matėme pavasarį pietų šalyse, VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas Valdas Pečeliūnas neslėpė, kad gali tekti rinktis, kokias gydymo paslaugas pacientams reikės apriboti, kad nuostoliai būtų mažiausi.
„Situacija yra gana sudėtinga. Mes jau turime patirties su pacientų skaičiumi, kuris buvo pavasarį, tai yra 3–4 kartus didesniu, ir čia greičiausiai problemų nekiltų, ta mūsų infrastruktūra yra pakankama.
Bet žiūrint į paskutinių dienų skaičius galime tikėtis žymiai didesnių pacientų skaičių, kokių krūvių Lietuvos sveikatos priežiūros sistema niekada neturėjo ir tam nėra pritaikyta infrastruktūra. Taigi svarstome pačius juodžiausius scenarijus, bet faktas, kad bus labai sunku bet kokiu atveju“, – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro surengtoje konferencijoje apie didžiausius šiandien COVID-19 pandemijos iššūkius konstatavo gydytojas.
Reikės užtikrinti būtinas paslaugas
Jis sutiko, kad dabar yra mažiau nerimo ir žymiai daugiau žinojimo nei pavasarį.
Vis dėlto, jei skaičiai augs taip, kaip dabar, ir pacientų skaičius išaugs 10 kartų nuo dabartinio, V. Pečeliūno teigimu, didžiausia problema būtų kalbant apie kitų paslaugų teikimą.
„Šiuo metu ir vasarą tikrai buvome atnaujinę paslaugų teikimą ir nemažais procentais. Tačiau jeigu skaičiai didės, neabejotinai, deja, reikės kitų ligų gydymą šiek tiek riboti, nes reikės gydyti Covid-19 užsikrėtusius pacientus.
Ir pats didžiausias uždavinys dabar atrinkti tas paslaugas, kurių teikimą apribojus žmonės nenukentėtų. Taip pat užtikrinti 100 paslaugų teikimą, kurių atidėjimas, neteikimas galėtų pakenkti žmonėms. Čia yra didesnis iššūkis sveikatos sistemai šiuo metu“, – konstatavo V. Pečeliūnas.
Pandemija užklupo netikėtai
Savo ruožtu prisimindamas pandemijos pradžią Žalgirio klinikos gydytojas Dalius Matkevičius konstatavo, kad jo atstovaujamą įstaigą, tiek ir daugelį kitų įstaigų, COVID-19 užklupo netikėtai.
„Viskas pas mus įvyko staigiai, per vieną dieną, kai darbuotojai, turėję simptomų, gavo neigiamus testus.
Turėjome viską staigiai sustabdyti, sudaryti saugias sąlygas tiek personalui, tiek pacientams“, – pasakojo jis.
Medikas priminė, kad itin daug iššūkių kėlė gydytojų komandų sudarymas. Bet dabar pamokos jau išmoktos – dabar yra suskirstytos trys komandos.
„Esame pasiruošę dirbti, kad jei viena komanda „krenta, dar turime dvi komandas, kurios galėtų pasiskirstyti tuos darbus. Vienas dalykas, kad dirbantieji įstaigoje neturėtų virškrūvio, ir nematytume tų vaizdų, ką matėme per televizorių, kai gydytojai turi vaduoti kitų skyrių gydytojus arba jų veidai nuplukę, bemiegės naktys, bemiegės paros.
Taip pat rūpinamės, kad būtų saugi paslauga pacientams, dėl to įstaiga atskirta į dvi dalis – viena poliklinikinė, kita – stacionaras. Darbuotojai praktiškai tiesiogiai tarpusavyje nekontaktuoja“, – dabartinio darbo ypatumus pasakojo jis.
Diskusijos metu gydymo įstaigų atstovai pabrėžė, kad svarbiausia laikytis tinkamos prevencijos, valdyti darbuotojų ir pacientų srautus.