• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karantinas skaudžiai atsiliepė privačių ugdymo įstaigų savininkams. Norėdami išgyventi vieni darželiai, tokie, kaip Austėjos Landsbergienės „Vaikystės sodas“, tiesiog išplatina naujienlaiškį apie 15 proc. nuolaidą, kiti seka jų pavyzdžiu, o treti – prašo pusės darželio mokesčio sumos. Tiesa, pasibaigus pirmai karantino savaitei į darželius jau atslenka atleidimų banga, ji prasidėjo ir „Vaikystės sode“.

Karantinas skaudžiai atsiliepė privačių ugdymo įstaigų savininkams. Norėdami išgyventi vieni darželiai, tokie, kaip Austėjos Landsbergienės „Vaikystės sodas“, tiesiog išplatina naujienlaiškį apie 15 proc. nuolaidą, kiti seka jų pavyzdžiu, o treti – prašo pusės darželio mokesčio sumos. Tiesa, pasibaigus pirmai karantino savaitei į darželius jau atslenka atleidimų banga, ji prasidėjo ir „Vaikystės sode“.

REKLAMA

Tai, kaip komunikuojama su privačias ugdymo įstaigas lankančių tėvų vaikais, lemia dalį verslo sėkmės, nes streso ir finansinių rūpesčių užgulti žmonės vis labiau spaudžia privačius darželius. 

Kainos smaugia, tėvai piktinasi

Į itin nemalonią padėtį prieš kelias dienas pakliuvo A. Landsbergienės verslas, o tiksliau,  jos įkurti „Vaikystės sodo“ darželiai. Darželinukų tėvams buvo išsiuntinėtas naujienlaiškis, kuriame teigiama, kad darželis tegali suteikti 15 proc. nuolaidą, o 85 proc. mokesčio už darželį tėvams vistiek teks mokėti, nors vaikai į jį ir neina. 

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, darželiai siūlė ugdymą virtualioje erdvėje, bet mažiems vaikams jis įmanomas tik su suaugusiojo priežiūra, o tai reiškia, kad tėvai turi likti namuose su vaiku arba papildomai išlaidauti ir samdyti auklę.

REKLAMA

Pirmadienį taip pat pasklido gandas, kad „Vaikystės sodas“ ketina atleisti dalį savo darbuotojų, šių darželių marketingo vadovė Rita Meiliūnaitė tv3.lt patvirtino, kad atleidžiama dalis aptarnaujančio personalo. 

„Jau dabar matome, kad po karantino grįšime mažesni. Kiek skaudžiai ši situacija mus palies, kiek palies mūsų šeimas – nedrįstame prognozuoti, nes viskas nuolat kinta. Suprantame, kad tėvai šiandien gali naudotis nuotoliniu ugdymu, rytoj galbūt nebe. Taip pat ir su mumis – mes optimizuojamės kaip galime ir kur galime, bet mokytojus, kiek įmanoma, siekiame išsaugoti. Tenka priimti ir skaudžius sprendimus, atsisveikinti su dalimi (kol kas labai minimalia) padedančio personalo“, – aiškino R. Meiliūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Pirminė „Vaikystės sodo“ pozicija apie kuklią 15 proc. nuolaidą, papiktino nemažą dalį tėvų, leidžiančių savo vaikus į šiuos darželius. Jiems užkliuvo ir gan grubus naujienlaiškio, kuriuo buvo pranešama apie nuolaidą, tonas. 

„Siunčiame bendrą žinutę tėvams, kurie nesutinka su ugdymu virtualioje erdvėje arba nuolaidos dydžiu, ir pateikia mums besikartojančias užklausas. Visiems besikreipiantiems esame išsiuntę išsamius atsakymus, jog, reziumuojant, net ir nevykdant veiklos dėl aplinkybių, už kurias nė viena iš sutarties šalių neatsako, klientas privalo atlyginti paslaugų teikėjui tik faktiškai šio teikėjo turėtas išlaidas, jeigu sutartis nenustato ko kita“ (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.720 str. 5 d. nuostatos).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vaikystės Sodas“ vykdo veiklą, o net nevykdant veiklos reiktų mokėti ugdymo mokestį nemokant pelno, dengiant tik išlaidas. Mūsų finansinės ataskaitos yra viešai prieinamos ir Vaikystės Sodo pelnas 2018 metais buvo 14%. 2019/2020 mokslo metus planavome su mažesniu pelningumu, bet turint galvoje dabartinę situaciją – kalbame apie išgyvenimą.

Tad 15% nuolaida yra galutinė mūsų nuostata.Primename, kad jei šeimai nepriimtinas ugdymas virtualioje erdvėje arba nuolaidos dydis, Jūs turite teisę nutraukti su Vaikystės Sodu sudarytą sutartį, tačiau viliamės, kad šia galimybe nesinaudosite. Prašome nebeeskaluoti šios temos, nes tai atima begalę laiko ir tik didina mūsų išlaidas, o ugdymui virtualioje erdvėje reikia didžiulių pastangų, laiko ir resursų pertvarkymo. Tad visus atsakymus šia tema pateikėme ir į tokio pobūdžio klausimus daugiau neatsakinėsime“, – savo naujielaiškyje tėvams rašė „Vaikystės sodo“ administracija.

REKLAMA

Tiesa, kilus nemenkam skandalui ir žiniasklaidai ėmus domėtis, kokia išties yra situacija šiuose darželiuose, „Vaikystės sodas“ pranešė, kad už karantino laikotarpį iš vaikų tėvų mokesčio neims, veiklos nevykdys. 

„Vaikystės sodo“ marketingo vadovė R. Meilūnaitė portalui tv3.lt patvirtino, kad šiuo metu darželiai jau neveikia.

„Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 207, „Vaikystės Sodo“, kaip ir kitų ugdymo įstaigų, veikla yra sustabdyta. Vadinasi, mūsų klientai karantino metu gali nemokėti už ugdymą. Mes siūlome užsisakyti ugdymo virtualioje erdvėje paslaugą – tėvai kasdien gauna mokytojų paruoštus video siužetus, siunčiame ir užduotis, eksperimentus, kuriuos vaikai su tėveliais gali atlikti tiek namuose, tiek lauke. Suprantama, ne visiems tai yra priimtina, nes nemažai šeimų sprendžia savo rūpesčius ir vaikams tiek skirti dėmesio negali“, – rašė ji.

REKLAMA

Darželių įkūrėja A. Landsbergienė savo „Facebook“ paskyroje paviešino laišką darbuotojams, kuriame teigiama, kad „Vaikystės sodas“ „trauksis“. 

„Tėvams – patiems patiriantiems dabar didžiulę nežinomybę dėl ateities – yra irgi pikta. Pikta ant situacijos, pikta dėl situacijos. Dėl to „Vaikystės Sode“ tikrai turėsime trauktis. Trauksimės lėčiausiai įmanomai, bandydami išsaugoti ir darbuotojus, ir patalpas, su viltimi vėl atsigauti, bet trauksimės. Kito kelio šiandien nėra. Nuo kitos savaitės skaičiuojame, kad balandžio mėnesį gali būti 25% mūsų buvusių pajamų. Gali būti ir daugiau, bet gali nebūti ir tų 25%. Skaičiai gali kisti kiekvieną dieną“, – rašė darželių įkūrėja A. Landsbergienė. Ji pripažino, kad karantinas yra skaudus smūgis verslui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėnuo šiame darželyje kainuoja 527 eurus, 100 eurų iš darželiui apmoka sostinės savivaldybė. 

Portalas tv3.lt primena, kad 2018 metais „Vaikystės sodo“ ir Karalienės Mortos mokyklos finansinėse ataskaitose, pateiktose Registrų centrui, matosi, kad darželiai 2018 metais gavo apie 5 mln. eurų pardavimo pajamų, uždirbo 764 tūkst. eurų grynojo pelno, o mokyklos gavo 3,6 mln. eurų pajamų, uždirbo 941 tūkst. eurų grynojo pelno.

REKLAMA

Seimo narys Gabrielius Landsbergis kartu su sutuoktine A. Landsbergiene valdo apie 19,9 mln. eurų turtą. 

Tikisi išgyventi

Tiesa, kituose sostinės privačiuose darželiuose situacija yra panaši, kaip ir „Vaikystės sode“. Juose tėvų prašoma mokėti arba visą sumą už darželio paslaugas, kuriomis vaikai nesinaudoja, arba nuleidžiama 15 proc.

Kitur taikomos individualios mokėjimo už darželius sąlygos. Štai į privatų darželį „Saulės gojus“ vaiką leidžianti Marija sako, kad darželis padarė tik 15 proc. nuolaidą, bet vėliau žadėjo mokestį perskaičiuoti. 

REKLAMA

„Galėjo būti geriau ir pigiau, nes realiai dvi savaites sėdėti namie su vaiku, kad ir yra užduotėlės, vistiek reiškia, kad jam skiri visą savo dėmesį. Vienas iš tėvų turi būti su vaiku ir dar mokėti darželiui 85 proc. ugdymo mokesčio? Tai nėra normalu, bet mes tai priėmėme, kaip duoklę darželiui, kuriam irgi sunkiai kirto šis netikėtas virusas. Tačiau balandžio mėnesi tikrai nesiruošiu nieko mokėti, juolab, kad mano vyras yra laisvai samdomas specialistas ir jis liko visiškai be pajamų“, – guodėsi moteris. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvų forume diskutuojančios mamos dalijasi įvairių privačių darželių kainodara krizės metu ir ten matosi, kad vieni darželiai visiškai nemažina mokesčio, o kiti iš tėvų ima pusę suderėtos sumos.

Tai, pasak nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos atstovės, individualus kiekvieno darželio pasirinkimas. Tiesa, ji pabrėžė, kad kalbėti apie mokestį su tėvais labai svarbu, nes pavyzdžiai rodo [„Vaikystės sodo“ nesėkmingos komunikacijos], kaip jautriai į tai reaguojama. 

REKLAMA

„Visi laukiame Vyriausybės pasitarimo trečiadienį, kur paaiškės, ar mes gausime paramą verslui, pateksime į tą grupę. Tada skaičiuosime nuostolius ir juos dalinsime tarp įmonės darbuotojų ir tėvų. Žinoma, nuolaidos bus ir jos bus didelės, ne 20 eurų ir ne 15 proc. visgi kiekvienas darželis spręs individualiai. Matyt už kovą bus vienokios nuolaidos, už balandį – kitokios. Turime į situaciją žiūrėti lanksčiai, nes norime išgyventi, kad po karantino vaikai turėtų, kur ateiti“, – sakė Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos vadovė Ieva Jagminienė. 

REKLAMA

Anot jos, komunikacija su tėvais itin skatinama, „stengiamės komunikuoti, ypatingai, kai turime blogą pavyzdį po nosimi“. O štai tėvų reakcijos yra įvairios, vieni siūlosi mokėti visą kainą ir dar pasidalyti kitų tėvų, kurie neišgali susimokėti, našta, o kiti reikalauja grąžinti pinigus arba nutraukia sutartis. 

„Yra tėvų, kurie sako, kad išeis, nes negali ar nenori mokėti. Yra tokių, kurie nesupranta, kad darželių išlaidas sudaro ne tik atlyginimai auklėtojoms, bet ir patalpų nuoma, administracinės išlaidos, paskolos. Klausia, už ką turi jie mokėti, nesupranta, kad tai yra visas paketas, ne tik auklėtojos. Stengiamės aiškinti, bet yra kas supranta, o kas – ne“, – kalbėjo moteris. 

REKLAMA
REKLAMA

Ji patikino, kad jau yra tėvų, kurie nutraukia sutartis, nes neišgali susimokėti. Ir tai yra pradžia, privatūs darželiai bijo ateities ir to, kas bus po mėnesio ar daugiau.

„Tada tikrai pasimatys realūs krizės mastai. Kuo trumpesnis karantinas tuo geriau, jei bus ilgesnis, tai daliai darželių bus sunkiau išgyventi. Daug kas priklauso nuo patalpų nuomotojų geranoriškumo. <..> Tikiuosi išgyvensime, svarbu, kad po karantino dar būtų norinčių eiti į tuos darželius“, – vylėsi I. Jagminienė. 

Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijai priklauso 56 darželiai sostinėje, o iš viso jų čia yra daugiau, kaip šimtas. Privačių darželių kainos sostinėje svyruoja nuo 1350 eurų per mėnesį prestižiniame tarptautiniame darželyje iki 300 eurų darželyje Fabijoniškėse ar Baltupiuose.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų