• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas įteisino specializuotas rūkalų, įskaitant elektronines cigaretes, parduotuves arba skyrius – jie pradės veikti nuo 2025 metų. Tačiau, vis tik, kokią žalą daro elektroninės cigaretės jaunam žmogui? Ar vaikai jas rūko, nes skanu? Į klausimus atsakė gydytojas toksikologas Robertas Badaras.

Seimas įteisino specializuotas rūkalų, įskaitant elektronines cigaretes, parduotuves arba skyrius – jie pradės veikti nuo 2025 metų. Tačiau, vis tik, kokią žalą daro elektroninės cigaretės jaunam žmogui? Ar vaikai jas rūko, nes skanu? Į klausimus atsakė gydytojas toksikologas Robertas Badaras.

REKLAMA

Daugiau apie tai „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“.

Laidos metu paskambinęs klausytojas Tomas sako, kad jis bando mesti rūkyti ne pirmą kartą, o parduotuvėje išdėlioti rūkalai nepadeda. Pasak jo, jei jų nematytų, būtų mažiau psichologinio spaudimo.

„Ne, tai visas blogis yra vertas rimto dėmesio. Čia turbūt kalba eina ne vien apie šitą elektroninį šlamštą. Šlamštas. Tai visas blogis yra šlamštas, dabar nerūkau šitų tikrųjų, tų senųjų, cigarečių mėnesį, džiaugiuosi, nes metu jau ne pirmą kartą, bet gal jau iš šito karto pavyks man numesti. Dėl tų pardavimo vietų parduotuvėje, ar vienoj vietoj padėta, ar kitoj, gal tokio labai didelio skirtumo ir nebūtų, bet aš iš kitos pusės, kaip rūkantis, dabar metantis, tai man geriau, kad parduotuvėje aš nematyčiau to brudo. Ir psichologiškai lengviau.

Gink Dieve, nežinojau apie elektronines, daug kas sakė, geriau rūkyk kitą brudą. Bandžiau, nesugebėjau aš ten jų rūkyti, nes užsikosėdavau, nemokėjau, sakykim taip, nei ten tų su skysčiais, nežinau, visokių jų ten yra“, – pasakojo Tomas.

REKLAMA
REKLAMA

Skambino ir kitas klausytojas Andrius, kuris sako, kad geriau būtų gražinamos cigaretės su skoniais, nes žmonės vis vien ras būdų, kaip jas įsigyti.

REKLAMA

„Gali čia drausti, uždaryti, nerodyti, ten slėpti, bus specializuotos tos parduotuvės, tik tai jūs gražinkit atgal tas cigaretes, kurios buvo su skoniais, nes, pavyzdžiui, Italijoj taip pat yra tos specializuotos parduotuvės ir visur yra tų cigarečių su skoniais, tie vadinami „klikai“, viską slėpkit. Jei aš rūkysiu, tai ir rasiu kur nusipirkti. Gražinkit tuos skonius, kam juos uždraudėt?“ – kalbėjo telefonu vyras.

REKLAMA
REKLAMA

„Ne, tai visas blogis yra vertas rimto dėmesio. Čia turbūt kalba eina ne vien apie šitą elektroninį šlamštą.  Šlamštas. Tai visas blogis yra šlamštas, dabar nerūkau šitų tikrųjų, tų senųjų cigarečių mėnesį, džiaugiuosi, nes metu jau ne pirmą kartą, bet gal jau iš šito karto pavyks man numesti. Kas liečia, dėl tų pardavimo vietų parduotuvėje ar vienoj vietoj padėta ar kitoj, gal tokio labai didelio skirtumo ir nebūtų, bet aš iš kitos pusės, kaip rūkantis, dabar metantis, tai man geriau, kad parduotuvėje aš nematyčiau to brudo. Ir psichologiškai lengviau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gink Dieve nežinojau apie elektronines, daug kas sakė geriau rūkyk kitą brudą. Bandžiau, nesugebėjau aš ten jų rūkyti, nes užsikosėdavau, nemokėjau, sakykim taip, nei ten tų su skysčiais, nežinau, visokių jų ten yra“, – pasakojo laidos klausytojas Tomas.

Gydytojas, toksikologas Robertas Badaras klausytojui sakė, kad žmogus gyvendamas laisvoje šalyje ir turi teisę rinktis, kuo tikėti ir ką kalbėti. Jis priduria, kad studijos, kurios apklausė jaunuolius, kodėl jie rūko, dominuoja vienas atsakymas – skonių įvairovė.

REKLAMA

Galima išskirti dar vieną faktą, kad skoniai siejami su vaikiškais dalykais, todėl jaunuomenė renkasi garinti, paprastai tariant, nes skanu. Lietuvos statistikos duomenimis, pagal vaikų garinimą Europoje – pirmauja. Gydytojas sako, kad klausimai buvo taikomi vienodi 35 šalims ir nuskriausti mūsų nebuvo bandoma. Tačiau visgi kodėl Monakas ir Lietuva išryškėjo pagal paauglių rūkymą?

„Tiesa sakant, čia ne rūkymas, čia yra garinimas. Rūkymas mažėja, kai kas dėl to labai džiaugiasi. Netoli ten tie latviai nuo mūsų sukasi. Aš manau, kad dėl to, jog beveik visą laiką mes tokiam besivejančio vaidmenyje, ta mada atėjo iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir po truputį jau slops, o mes dar vejamės ir vejamės labai sparčiai. Manau, kad kita statistika bus gražesnė.

REKLAMA

Kitas dalykas, aš manau, kad, su visa pagarba mūsų švietimo ministerijoms ir visom kitom, kas yra atsakingos už tuos paauglius ir vaikus – nėra to mokymo, nėra to aiškinimo, nėra objektyvios informacijos apie tai. Tai nėra nekaltas žaidimas, apie rūkymą visi viską žino, apie alkoholį visi viską žino. Apie garinimą iš oficialiosios švietimo organizacijos, kažkokių tokių vieningų pareiškimų aš bent ir nesu girdėjęs“, – sakė daktaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Badaras sako, kad jei žmogus netiki statistika ar mokslu – jis tam turi visišką teisę. Tačiau mokslas teigia, kad yra daug pašalinių nemalonių poveikių. Anot, jo apie šį fenomeną duomenys yra gana negausūs, nes ilgesniems tyrimams nėra laiko publikuoti.

Vyras priduria, kad garinimas tikrai nėra nekaltas dalykas. Visgi atsakyti, ar garinimas nuo įprastos cigaretės turi skirtingą žalą negalima, pasak, toksikologo nėra atlikta patvirtinančių tyrimų, kurie atsakytų, kas blogiau.

REKLAMA

„Dabar vis dažniau, turbūt skaitot spaudoj, kad vaikai krenta, kad veža į ligonines ir sako, kad pas mus į dieną po kelis atveža – dėl to, kad (garina - aut. past.) legalias medžiagas, kurios, aišku, nepilnamečiam yra nelegalios, bent jau perkamos parduotuvėje. Yra dedami papildai ir tie papildai yra įvairūs, ir kartais tarp jų būna gana pavojingų medžiagų, šiuo atveju sintetinių kanabinoidų, kurie sukelia įvairius pašalinius poveikius, pradedant psichoze, kur matome kartais jaunuolius, kurie patenka iki rimtesnių sąmonės netekimų“, – sakė jis.

Laba diena visiems
Jeigu kas sako kad negalima mesti rūkyti, gerti tai netiesa: pradėjau rūkyti nuo 13 metų, mečiau kai buvau 35. Kai kas pasakys kad tik žaidžiau, ne rūkiau viska: nuo pamyr, mahorkos ir visas kitas cigaretes. Gėriau gal nuo kokių 15 iki 45 metų. Man dabar 65 , galima ir reikia atsikratyti tų brūdų , tik noro ir valios.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų