• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sutuoktinių  santykiai gali pašlyti ne tik dėl nesutapusių  charakterių, bet ir dėl ydingai tvarkomų  finansų. Pinigų trūkumas, neteisingas jų  paskirstymas ar nevienoda įtaka priimant su turtu susijusius sprendimus tampa rimta kliūtimi vedybinei laimei.

REKLAMA
REKLAMA

Tęsinys. Pradžią skaitykite čia.

Dalijimosi principas

Pagrindinis sėkmingos santuokos principas – viskuo turi būti dalijamasi. Šeima nėra uždaroji akcinė bendrovė, kurioje kiekvienas gauna tiek dividendų, kiek prieš tai atitinkamai įnešė savo turto. Šeimos nariai (net ir patys mažiausi) pagal savo jėgas ir sugebėjimus prisideda prie bendros gerovės kūrimo, dalinasi pareigomis bei atsakomybe.

REKLAMA

Vadinasi, gali būti taip, kad vienam iš tėvų kurį laiką atiteks šeimos maitintojo vaidmuo, o kitas tuo metu labiau rūpinsis vaikų priežiūra. Pastarosios užduoties vis drąsiau imasi ir tėčiai. Šiuolaikinėje visuomenėje tikėtina, kad tiek vyras, tiek moteris sieks profesinės karjeros, tačiau jų atlygis už darbą nebūtinai bus lygiavertis.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik sutuoktiniui, kuris parneša į namus daugiau pinigų, nereikėtų suteikti išskirtinių teisių ir privilegijų. Pavyzdžiui, po darbo grįžęs vyras galėtų pažaisti su vaikais ar atlikti kokį nors darbelį, o ne išsidrėbti su laikraščiu priešais televizorių.

Prieš įsipareigojant vienas kitam derėtų pagalvoti ir apie tai, jog įvykus nelaimei ar susidūrus su sunkia gyvenimo draugo liga kažkuriam reikės prisiimti bendrą naštą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendras guolis – bendra ir piniginė?

Mūsų  socialinės sistemos sąlygomis neturintis pinigų žmogus negali tvarkyti, reguliuoti savo asmeninio gyvenimo. Pinigai lyg kraujas cirkuliuoja visuomenės gyslomis, o bendra kraujotaka palaiko atskirų jos narių gyvastį. Juk tuščiomis kišenėmis nenueisi nei į parduotuvę, nei kokią paslaugą apmokėsi. Tad kiekvienam iš sutuoktinių būtina prieiga prie bendrų pinigų, kad nė vienam iš jų netektų žemintis ir maldauti kito malonės. Tai itin svarbu tose šeimose, kuriose vienas iš sutuoktinių negauna pajamų arba uždirba daug mažiau nei partneris.

REKLAMA

Tinkamai valdomi pinigai neabejotinai prisideda prie bendrumo jausmo kūrimo. Bendri pirkiniai, drauge prisiimti finansiniai įsipareigojimai taip pat gali sustiprinti tarpusavio ryšį. Sakykime, kartu užgyventas namas ar įsigytas automobilis tampa labiau vienijančiu veiksniu nei į santuoką kraičiu atsineštos materialinės vertybės. Pirmuoju atveju sutuoktiniai jaučiasi lygiateisiai bendro turto dalininkai, kartu prisidėję kuriant materialines gėrybes, kurias pasiekti pavieniui būtų daug sunkiau.

REKLAMA

Erdvė asmeninėms išlaidoms

Abu sutuoktiniai turi teisę pasilaikyti tam tikrą sumą  asmeninių pinigų arba kiekvienam turi būti palikta laisvos erdvės bendroje kasoje. Sumos dydis priklauso nuo partnerių susitarimo, kurį sudarant būtina atsižvelgti į šeimos piniginės storį, esamus ir planuojamus finansinius įsipareigojimus. Idealu, kai žmona turi asmeninių pinigų grožio procedūroms, o vyras nenuskriaudžia šeimos nuėjęs į futbolo rungtynes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praktika rodo, kad galimybė laisvai disponuoti sutarta suma sutuoktiniams suteikia daugiau pasitikėjimo savimi, padaro jų santykius lygiaverčius. Nesutarimų akivaizdoje kiekvienas iš jų išsaugo tam tikrą veikimo laisvę bei suvokimą, kad nėra nedalomai susieti materialinių vertybių bambagysle. Pavyzdžiui, finansinės galimybės esant reikalui atsiskirti nuo partnerio suteikia didesnį saugumą ir palankesnę starto poziciją konfliktuojančioms pusėms ieškant bendrų taškų.

REKLAMA

Bus pinigų  – bus ir problemų?

Reikia iš anksto susitaikyti, kad problemų dėl pinigų kils ir jas reikės spręsti. Juk gyvenimas nestovi vietoje, tad gali keistis ne tik sutuoktinių jausmai vienas kitam, bet ir jų finansinė  situacija. Vyras arba žmona prarado darbą, sulaukė atlyginimo padidėjimo ar pensinio amžiaus – šeimos biudžetas tuoj pat prašosi būti peržiūrėtas. O kur dar nenumatytos ekonomikos krizės bei sunkmečiai?

Dėl kai kurių piniginių klausimų pavyks susitarti iš  anksto, o kai ką reikės skubiai keisti jau gyvenant kartu Išvengti fatališkų konfliktų padės nuostata, kad svarbiausia yra geri tarpusavio santykiai, o pinigai yra nors ir reikšmingas, tačiau tik priedas prie drauge kuriamos laimės.



Psichologas Mindaugas Radušis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų