• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekyba maisto papildais – populiarus pasirinkimas pradėti savo verslą. Tačiau šis sektorius – vienas griežčiausiai reguliuojamų, o rizikų daugiau, nei iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti. Neužtenka tiesiog užsisakyti produktų iš užsienio tiekėjo ir pradėti juos reklamuoti bei perpardavinėti, skelbia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Prekyba maisto papildais – populiarus pasirinkimas pradėti savo verslą. Tačiau šis sektorius – vienas griežčiausiai reguliuojamų, o rizikų daugiau, nei iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti. Neužtenka tiesiog užsisakyti produktų iš užsienio tiekėjo ir pradėti juos reklamuoti bei perpardavinėti, skelbia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

REKLAMA

Priešingai – šiai produktų grupei keliami ypatingi vartotojų lūkesčiai, o kiekvienas produktas turi būti tinkamos sudėties, apie jo tiekimą rinkai turi būti pranešta kompetentingai institucijai (notifikuotas) ir paženklintas pagal galiojančius teisės aktus. Be to, reikia pateikti pagrįstus įrodymus, kodėl maisto papildui priskiriamos tam tikros savybės, apie kurias kalbama jį reklamuojant ar ženklinant.

2024 m. VMVT atliko 46 planinius patikrinimus maisto papildų prekybos įmonėse, iš kurių nemažoje dalyje, net 21,7 proc., nustatyti pažeidimai. Be to, VMVT atliko 113 papildomų patikrinimų pagal gautus pranešimus – trečdalis jų buvo pagrįsti.

Dažniausi pažeidimai:

  • Prekyba nenotifikuotais maisto papildais;
  • Naudojami sveikatingumo ar maistingumo teiginiai, neatitinkantys teisės aktų reikalavimų;
  • Maisto papildų sudėtyje aptiktos sudėtinės dalys, kurioms nėra atliktas rizikos vertinimas ir ištirtas poveikis sveikatai.

Kokie veiksmai turėtų būti atsakingai planuojant maisto papildų verslą?

  1. Išsiaiškinti reikalavimus, keliamus maisto tvarkymo subjektui, jo pareigas ir atsakomybes. Su jais galima susipažinti VMVT interneto svetainėje
  2. Registruotis kaip maisto tvarkymo subjektas. Norint tiekti (gaminti, parduoti, įvežti, importuoti, sandėliuoti ir pan.) maisto papildus Lietuvos Respublikos rinkai, privaloma turėti VMVT leidimą tvarkyti maistą. Be šio leidimo maisto tvarkymo veikla yra draudžiama. 
  3. Apie visus Lietuvos Respublikos rinkai tiekiamus maisto papildus maisto tvarkymo subjektai privalo pranešti (notifikuoti) VMVT, kurie po vertinimo įtraukiami į Maisto papildų sąrašą. Jei maisto papildas yra įtrauktas į viešai VMVT interneto tinklalapyje skelbiamą Maisto papildų sąrašą, toks maisto papildas laikomas notifikuotu. Nustačius neatitikčių, maisto papildas gali būti nenotifikuotas, o tai reiškia, kad negali būti teisėtai tiekiamas Lietuvos Respublikos rinkai. Notifikavimo procedūros metu vertinama maisto papildo atitiktis juos reglamentuojančių teisės aktų reikalavimams, taip pat  vertinama maisto papildo sudedamosios dalys, kurios turi būti leistinos naudoti maisto papilduose, pavyzdžiui, jei maisto papildo sudėtyje bus draudžiamų medžiagų (narkotinių ar psichotropinių, neleistinų maisto priedų, tam tikrų grybų ar kitų augalinės kilmės sudedamųjų dalių ir pan., toks maisto papildas nebus notifikuotas ir jo tiekti rinkai draudžiamas . Taip pat maisto papildo ženklinimas turi atitikti bendruosius ir specialiuosius ženklinimo reikalavimus.

Kadangi ES lygiu kol kas nėra vieningos šių produktų notifikavimo sistemos, svarbu atkreipti dėmesį, kad net jei maisto papildas jau notifikuotas kitoje ES valstybėje narėje, Lietuvoje jis turi būti notifikuojamas atskirai. Šiai procedūrai taikomi nacionaliniai reikalavimai.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiau pažeidimų – reklamuojant ir aprašant

Vis dėlto daugiausia pažeidimų nustatoma ne dėl produkto sudėtinių dalių, o jį reklamuojant ir aprašant. Teiginiai apie tai, kaip maisto papildas paveikia sveikatą, gydo, migdo, apsaugo nuo ligų, streso ar stiprina imuninę sistemą – griežtai reglamentuojami pagal ES teisės aktus. Taigi neturi būti vartojami teiginiai, kurie 

  • žada gydomąjį ar profilaktinį poveikį, pvz. „Gydo sąnarių ligas“ arba „Apsaugo nuo peršalimo“;
  • žada greitą ir konkretų svorio reguliavimą, pvz. „Numeskite 5 kg per savaitę be jokio vargo“;
  • perteikia klaidingą įspūdį apie produkto savybes pvz. 100 proc. natūralus“, kai sudėtyje yra sintetinių ar neleistinų priedų;
  • aprašomi nepagrįstais „sveikatingumo teiginiais“, pavyzdžiui, teiginys „Padeda kovoti su stresu“ .  

Dėl tokio reklamavimo atsakomybė tenka ne tik gamintojui, bet ir pardavėjui. Šis sektorius – jautrus, nes susijęs su žmonių sveikata. Todėl svarbu ne tik laikytis taisyklių, bet ir kurti pasitikėjimu grįstą verslą. Už maisto papildų saugą, kokybę ir ant pakuotės pateikiamos ženklinimo informacijos turinį atsako maisto tvarkymo subjektas, tiekiantis šiuos produktus Lietuvos Respublikos rinkai.                                                           

REKLAMA
Tai kodėl neuždraudžia papildų ir vaistų reklamų? Alkoholį uždraudė reklamuoti o vaistų ir papildų ne juos gerent netinkamai didesnė žala nei alkoholio aišku jai jo nepadaugini. Bet vaistai ir papildai yra milijardinės pajamos tai ir nuodija žmogelį. Jiems nerūpi kad juose yra kenksmingų medžiagų tik po kelių metų prekybos paskelbe kad vaistas kenksmingas sukelia vėžį ar kitas ligas
Paviešinkite firmeles nes ir toliau pirksime
Už pardavinėjamą kreidą,prisidengiant papildų pavadinimais,reikia bausti griežtai,gal net labai griežtai,nes tai poveikis sveikatai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų