Praėjusį sezoną tuo pačiu metu (2024 m. 13-ąją savaitę) sergamumas buvo mažesnis (1218,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų).
Mažiausias sergamumas registruotas Utenos apskrityje, didžiausias vis dar išlieka Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis pasiektas 28-ose savivaldybėse (peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba).
Nuo gripo mirė 2 žmonės
Į ligonines pateko daugiau asmenų – 13-ąją šių metų savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines buvo paguldyti 103 asmenys, dėl COVID-19 ligos – 22, intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydomi 9 asmenys.
Registruoti 2 mirties nuo gripo atvejai (iš viso šį sezoną 67): asmenys priklausė 50–59 m. ir 70–79 m. amžiaus grupei. Abu turėjo lėtinių ligų ir nebuvo skiepyti nuo sezoninio gripo. Nuo COVID-19 ligos mirties atvejų nebuvo užfiksuota (iš viso šį sezoną 56).
NVSC primena, kad epidemiologinė situacija nuolat stebima ir bendraujama su savivaldybėmis, esant poreikiui pirmiausia būtų siūloma skelbti epidemiją savivaldybės lygmeniu. Iki šios dienos nė viena savivaldybė epidemijos nėra paskelbusi.
Pažymėtina, kad priimant sprendimą dėl epidemijos paskelbimo, atsižvelgiama ir į papildomus kriterijus, pavyzdžiui, ligoninių, reanimacijos ir intensyviosios terapijos lovų užimtumą dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos.
Kaip apsisaugoti patiems ir apsaugoti kitus?
Primename, kad skiepytis galima viso gripo sezono metu, ypatingai rekomenduojama tai padaryti rizikos grupėms priklausantiems asmenims. COVID-19 vakcinomis gyventojai gali skiepytis bet kurioje gydymo įstaigoje. Sezoninio gripo vakcina nemokamai skiepijami tik rizikos grupėms priklausantys asmenys ir tik toje gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę.
Atkreipiame dėmesį, kad gydymo bei socialinės globos įstaigos, atsižvelgdamos į turimą infrastruktūrą bei išteklius, šiuo metu gali taikyti griežtesnius infekcijų kontrolės reikalavimus, susijusius su pacientų srautų valdymu, asmens apsaugos priemonių dėvėjimu, pacientų lankymo trukmės ar lankytojų skaičiaus ribojimu ir kt.
Peršalimo ligų aktyvumas nemažėja, todėl ir toliau raginame nepamiršti laikytis asmens higienos taisyklių, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Patariama kuo dažniau kruopščiai plauti rankas, nesant galimybės nusiplauti – naudokite rankų antiseptiką.
Taip pat svarbu neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti virusais, dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas. Pajutus į peršalimą panašius simptomus (gerklės ar galvos skausmą, nosies užgulimą ar slogą ir kt.), likti namuose arba dirbti iš namų ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Susirgus rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę ar respiratorių, kurie padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint.
Kokia situacija Europoje?
Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ELPKC) 12-os šių metų savaitės duomenimis, didžiausias gripo aktyvumas buvo pasiektas 2025 m. 6-ąją savaitę, tačiau beveik visose šalyse matoma mažėjimo tendencija.
Respiracinio sincitinio viruso aktyvumas aukščiausią tašką pasiekė 2024 m. 52-ąją savaitę ir nuo to laiko mažėja, tačiau išliko aukštas.
Gripu ir COVID-19 liga sunkiau serga vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys, respiracinio sincitinio viruso sukelta infekcija – jaunesni nei 5 metų amžiaus vaikai.
COVID-19 aktyvumas nuo 2024 m. vasaros pradėjo mažėti ir žiemos periodu išliko žemas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!