Visi keliautojai, grįžę į Europą su ligos simptomais, lankėsi tose pačiose šalyse – Kuboje arba Brazilijoje. Portalas „Euronews“ praneša, ką keliautojai turi žinoti apie šią mirtiną ligą ir kaip išlikti saugiems.
Kur keliautojai užsikrečia Oropouche karštlige?
Nuo praėjusių metų pabaigos nustatyta, kad šis virusas sukėlė didelius protrūkius Amazonės regionuose, kur jis buvo žinomas, taip pat naujose Pietų Amerikos ir Karibų jūros regiono vietovėse.
Bolivijoje, Brazilijoje, Kolumbijoje, Kuboje ir Peru užregistruota apie 8 tūkst. vietinių susirgimų.
Rugpjūčio mėnesio duomenimis, 19 atvejų užregistruota Europos šalyse: Ispanijoje – 12, Italijoje – 5, Vokietijoje – 2. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 18 užsikrėtusiųjų buvo išvykę į Kubą, o vienas – į Braziliją.
Kas yra Oropouche karštligė?
Oropouche virusas yra miškingose atogrąžų zonose paplitęs virusas. Pirmą kartą jis buvo nustatytas 1955 m. 24 metų miško darbininkui Trinidado saloje ir pavadintas pagal netoliese esantį kaimą ir pelkes.
Kartais virusas buvo vadinamas tinginių karštlige, nes mokslininkai, pirmieji tyrinėję virusą, jį aptiko tripirščiame tinginyje ir manė, kad tinginiai yra svarbūs jam plintant tarp vabzdžių ir gyvūnų.
Kokie yra Oropouche karštligės simptomai ir gydymo būdai?
Simptomai gali atrodyti panašūs į kitų tropinių ligų, tokių kaip dengė, Zika ar maliarija, simptomus.
Po 3–10 dienų inkubacinio laikotarpio pacientams paprastai staiga prasideda karščiavimas, šaltkrėtis, galvos skausmas, mialgija ir artralgija.
Pasak CDC, kiti simptomai gali būti:
- Retroorbitinis skausmas;
- Fotofobija;
- Vėmimas;
- Viduriavimas;
- Nuovargis;
- Makulopapulinis bėrimas;
- Konjunktyvitas;
- Pilvo skausmas.
Dauguma žmonių pasveiksta nuo Oropouche karštligės, nors kai kuriems simptomai kartojasi, o vienam iš 20 žmonių gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip kraujavimas, meningitas ir encefalitas. Liga retai baigiasi mirtimi, nors neseniai pranešta apie dviejų sveikų jaunų žmonių mirtį Brazilijoje.
Šiuo metu nėra vakcinų, kurios padėtų išvengti užsikrėtimo, ir vaistų, kurie padėtų gydyti ligos simptomus.
Kam kyla didžiausia rizika užsikrėsti Oropouche karštlige?
Brazilijoje tiriami pranešimai, kad nėščios moterys gali užkrėsti savo vaisių – tai gali būti bauginantis pavyzdys to, kas buvo pastebėta per Zikos viruso protrūkius beveik prieš dešimtmetį.
CDC rekomendavo nėščioms moterims vengti nebūtinų kelionių į Kubą ir pasiūlė visiems keliautojams imtis priemonių, kad išvengtų vabzdžių įkandimų, pavyzdžiui, naudoti repelentus nuo vabzdžių ir dėvėti marškinius ilgomis rankovėmis bei ilgas kelnes.
Kaip plinta Oropouche virusas?
Virusą žmonėms platina mažos kandančios muselės ir kai kurių rūšių uodai.
Žmonės užsikrėtė lankydamiesi miškingose vietovėse ir, manoma, kad būtent jie padeda virusui patekti į miestus ir miestelius, tačiau viruso perdavimas nuo žmogaus žmogui nebuvo užfiksuotas.
Kiek atvejų buvo užregistruota?
Europoje nustatyta 19 atvejų, nors tai yra niekis, palyginti su 8 tūkst. nustatytų atvejų Amerikoje.
Virusu užsikrėtė 21 iš Kubos į JAV grįžęs žmogus – 20 jų buvo Floridoje, o vienas – Niujorke. Visi jie buvo lankęsi Kuboje.