Situacija: vaikas nurimsta tik ant rankų ir ima verkti iš karto, kai tik paguldote jį į lovytę.
Išeitis: vystykite mažylį – bent jau kai guldote jį miegoti.
Kodėl vaikams taip patinka ant rankų? Priežastis paprasta: jiems patinka jausti prisilietimą. Pirmieji gyvenimo mėnesiai – adaptacinis periodas. Mažyliui reikia sąlygų, kurias jis turėjo motinos įsčiose – šilumos, tamsos, ankštumo. Tokią galimybę suteikia laisvas vystymas (vokeliai, „kokonai“ ir pan.). Vaiko rankytės ir kojytės nesuvaržytos, nėra fiksuotoje padėtyje, tačiau mažylis negali jų judinti visiškai laisvai, todėl ramiai užmiega lovytėje.
Situacija: vaikas nurimsta arba užmiega tik tada, kai girdi lopšinę.
Išeitis: paleiskite gamtos garsų (lietaus, jūros, miško) įrašą.
Motinos įsčiose vaikutis viską priima kaip „baltą triukšmą“, t.y. girdi neaiškius, monotoniškus garsus. Štai kodėl kai kuriems vaikučiams užmigti padeda įjungtas dulkių siurblys, plaukų džiovintuvas, skalbimo mašina, ventiliatorius, kondicionierius ir kita technika. Kai atžala miega, nereikia vaikščioti pirštų galiukais – galima drąsiai užsiimti savo reikalais. Gamtos garsų įrašas padės nuraminti vaiką, kai tokių reikalų neturite. Jei dainuojate mažyliui, pasirinkite tinkamą lopšinę, kurioje daugiau šnypščiančių, švokščiančių garsų.
Situacija: mama neišsimiega dėl maitinimo naktimis.
Išeitis: nemaitinkite vaiko pagal valandas.
Šiandien manoma, kad vaiką maitinti reikia ne pagal valandas, o pagal poreikį. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais maitinti krūtimi gali tekti iki 20 kartų per dieną, vėliau nusistovi ritmas, patogus ir mamai, ir mažyliui – dažniausiai su pertrauka naktiniam miegui. Maitinant vaikutį pagal valandas mastitas ir spenelių įtrūkimai praktiškai neišvengiami, o jei tai daroma pagal poreikį – pertraukos miegui padeda palengvinti gyvenimą.
Toks režimas visiškai patenkina mažylio maisto poreikį ir padeda apsieiti be čiulptuko, kas yra labai svarbu taisyklingam kaukolės formavimuisi. Yra duomenų, kad vaikai, kurie metus laiko čiulpia čiulptuką, vyresniame amžiuje dažniau serga sinusitu ir haimoritu.
Situacija: maitinimas krūtimi kelia mamai skausmą ir nepatogumų.
Išeitis: maitinkite krūtimi taisyklingai.
Reikia vaikutį priglausti prie krūtinės taip, kad jis apžiotų ne tik spenelį, bet ir aureolę.
Apklausos rodo, kad gimdymo namuose beveik visos moterys pradeda maitinti mažylį krūtimi, tačiau namuose tuojau pat pereina prie buteliukų. Taip nutinka dėl labai paprastos priežasties: mamytėms šis procesas atrodo tiesiog per daug komplikuotas. Kad maitinimas krūtimi teiktų džiaugsmą tiek mamytei, tiek jos vaikučiui, būtina laikytis taisyklių ir atsižvelgti į tam tikrus niuansus, apie kuriuos ką tik iškeptos mamytės dažniausiai dar nenutuokiama. Išmokti maitinti taisyklingai turėtumėte dar gimdymo namuose.
Maitinimas krūtimi mažyliui labai svarbus: atsisakius jo ir perėjus prie buteliuko, gali susilpnėti vaiko imunitetas. Pediatrų teigimu, jei yra galimybė, maitinti krūtimi reikėtų iki 2 metų. Mamos pienas 100% patenkina maisto poreikį vaikams iki 6 mėnesių amžiaus, 50% – vaikams nuo 6 mėnesių iki 1 metų, ir 30% – vaikams nuo 1 iki 2 metų.