• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aktyvintosios anglies, įprastai vadinamos tiesiog „angliuku“, tikriausiai galima rasti bene kiekvienų namų vaistinėlėje. Mediciniškai aktyvintoji anglis yra naudojama jau daugybę metų, ypač patiriant virškinimo sutrikimus, tokius kaip pilvo pūtimas, viduriavimas, nevirškinimo jausmas bei apsinuodijus.

Aktyvintosios anglies, įprastai vadinamos tiesiog „angliuku“, tikriausiai galima rasti bene kiekvienų namų vaistinėlėje. Mediciniškai aktyvintoji anglis yra naudojama jau daugybę metų, ypač patiriant virškinimo sutrikimus, tokius kaip pilvo pūtimas, viduriavimas, nevirškinimo jausmas bei apsinuodijus.

REKLAMA

Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Giedrė Stankevičienė sako, kad nors artėjant Velykoms, aktyvintąja anglimi apsirūpina dažnas pacientas, deja, ne visi žino, kaip šis maisto papildas veikia ir kada jo vartoti griežtai negalima.

Kaip veikia aktyvintoji anglis?

Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad degant organinėms medžiagoms susidaranti anglis nėra tas pats, kas aktyvinta anglis. Tiesa, abi šios medžiagos turi didelį paviršiaus plotą ir porėtą struktūrą, tačiau jų veikimas – skiriasi. Aktyvinta anglis gaminama apdorojant anglį specialiu būdu, dar labiau padidinant jos porėtumą, kas padeda geriau absorbuoti įvairias medžiagas, įskaitant skysčius ir dujas. Užkratai ir toksinai lieka tarsi įkliuvę mikroskopinėse porose bei vėliau yra pašalinami iš organizmo.

„Pati svarbiausia aktyvintosios anglies funkcija yra absorbuoti į virškinamąjį traktą patekusias toksines medžiagas ir neleisti joms patekti į kraują. Įprastai aktyvintoji anglis suveikia gana greitai, tačiau svarbu reikiamą dozę išgerti per pirmas valandas nuo apsinuodijimo, kadangi kai toksinai patenka žarnyną ir iš jo į kraują, anglis nebegali jų sutraukti į save ir pašalinti. Vis dėlto, reikia žinoti, kad aktyvinta anglis absorbuoja ne visus toksinus – ji yra neveiksminga prieš stiprias rūgštis, šarmus, cianidą, litį, benziną, alkoholį“, – pranešime spaudai vardija G. Stankevičienė.

Ji pabrėžia, jog apsinuodijimo atveju labai svarbu pasirinkti tinkamą aktyvintosios anglies dozę, nes dažniausia anglies preparatų vartojimo klaida – per maža dozė. Anot vaistininkės, nemažai žmonių mano, kad apsinuodijus pakaks vos vienos ar kelių aktyvintosios anglies tablečių, tačiau tai – netiesa. Per mažas preparato kiekis gali būti nepakankamas arba visai neveiksmingas. G. Stankevičienė įvardija, kad įtariant apsinuodijimą, tiek suaugusiems, tiek vaikams nuo 1-erių metų reikia vartoti 1 aktyvintosios anglies kapsulę ar tabletę, 10 kg kūno svorio. Tai reiškia, jei žmogus sveria 50 kg, aktyvintosios anglies dozė turėtų 5 kapsulės.

REKLAMA
REKLAMA

„Aktyvintosios anglies preparatai dažnai naudojami ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, norint sumažinti pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi žarnyne. Kai kuriais atvejais aktyvinta anglis gali būti naudojama viduriavimo simptomams palengvinti, nes suriša bakterijas, dujas ir kitas dirginančias medžiagas. Vis dėlto, svarbu atminti, kad aktyvintoji anglis neturėtų būti vartojama infekcinės kilmės viduriavimo simptomams sumažinti. Esant pilvo pūtimui ir viduriavimui pakanka mažesnės dozės – 1–2 tablečių, tačiau tą pačią dozę reikėtų vartoti 3–4 kartus per dieną, užsigeriant stikline vandens“, – priduria vaistininkė.

REKLAMA

„Angliuko“ vartojimo principai

Kadangi aktyvintosios anglies preparatų galima rasti skirtingomis formomis, vaistininkė sako, kad svarbu suprasti kuo jos skiriasi. Pavyzdžiui, aktyvintosios anglies tabletės ir kapsulės turi nemažai tarpusavio skirtumų: tabletės – tai suspausti aktyvintos anglies milteliai, o kapsulės – milteliai, uždaryti želatinos ar augalinės kilmės kapsulėje. Kapsulių formą įprastai renkasi norintys greitesnio veikimo, nejausti skonio, be to, kai kurias kapsules galima ir atverti.

„Ruošiantis Velykoms su savimi turėti aktyvintosios anglies preparatų gali būti išties pravartu. Juk didžiosios šventės dažniausiai ir iššaukia persivalgymus, apsinuodijimus, kadangi ant vaišių stalo būna daugybė skirtingų patiekalų, ne visi maisto mylėtojai daro pakankamo ilgio pertraukas tarp valgių, neskiria dėmesio lengvam judėjimui, pavyzdžiui, pasivaikščiojimui.

REKLAMA
REKLAMA

Atpažindami, kaip veikia mūsų organizmas, galime apsisaugoti nuo nemalonių persivalgymo ar apsinuodijimo simptomų, tačiau pirmasis žingsnis turėtų būti savikontrolė ir saikas. Jei nuo to nukrypstame, prevenciškai galima vartoti ir aktyvintąją anglį – suaugusiam žmogui pakaks suvartoti 1–2 tabletes aktyvintosios anglies maždaug pusvalandį prieš valgį ir tokią pačią dozę po valgio“, – pataria vaistininkė G. Stankevičienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad nors aktyvintosios anglies vartojimo taisyklės gali pasirodyti gana paprastos, o ir patys preparatai laikomi saugiais, padarant keletą neteisingų žingsnių, galima sukelti pavojų sveikatai. Didžiausia rizika kyla tiems, kurie yra alergiški bent vienai preparato sudėtinei daliai ar vartoja tokius vaistus, serga kepenų, inkstų ar žarnyno ligomis, turi kraujuojančių skrandžio opų. Aktyvintosios anglies taip pat negalima vartoti bent kelias valandas prieš ir po vartojant kitus vaistus, maisto papildus, kadangi sumažėja jų veiksmingumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, kadangi kiekvienas organizmas skirtingai reaguoja į skirtingas medžiagas, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti šalutiniai poveikiai, tokie kaip vidurių užkietėjimas, tuštinimasis juodomis išmatomis, pykinimas. Aktyvintosios anglies taip pat negalima vartoti ilgai ir didelėmis dozėmis – jei jaučiami virškinimo simptomai nepalengvėja per keletą dienų, reikėtų kreiptis į gydytoją.

„Anglis veikia absorbuojančiai, todėl ją vartojant ilgą laiką, organizmas gali negauti pakankamai maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Tokiu atveju gali atsirasti įvairių medžiagų deficitas ir su tuo susiję simptomai, kartu kyla imuninės sistemos susilpnėjimo rizika. Retais atvejais, tačiau kai kuriems žmonėms dėl šios priežasties gali kilti nervų sistemos pažeidimai, neuropatija, gali varginti galūnių tirpimas. Tad, net ir su daug metų vartojamais, gerai žinomais preparatais nereikėtų piktnaudžiauti, o kilus klausimams – pasitarti su gydytoju ar vaistininku“, – priduria vaistininkė G. Stankevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų