„Žmogus ir ligos mutuoja. Susidūrėme su pandemija, kuri mus verčia sugrįžti prie personalizuotos medicinos“, - taip stebėdama pasaulinę sveikatos situaciją kalba prevencinės japonų medicinos ekspertė Lietuvoje Erika Stankevičiūtė. Specialistės nuomone mes jau nebegalime išspręsti tam tikrų klausimų pagal kolektyvinės medicinos principus, kuri nuo XX amžiaus perėmė lyderiaujančią poziciją Vakarų Europoje. Pasak E. Stankevičiūtės šiuo metu atsiranda didelis poreikis sugrįžti prie personalizuotos medicinos, sėkmingai veikusios iki XX amžiaus. „Mums reikia personalizuoti sveikatos sistemą, nes tik taip galėsime padėti kiekvienam konkrečiu atvejui įveikti tiek virusą, tiek prevenciškai gydyti lėtines ligas, kurios silpnina mūsų imunitetą. O kaip galime personalizuoti, jei neturime sveikatos paso? Mes nežinome individualaus žmogaus genetikos, nežinome jo prigimties, tolerancijos“, – kalbėjo Erika Stankevičiūtė.
Japonų prevencinė sistema kalba apie 5P
Japonų prevencinė medicina susideda iš personalizuotos, partneriškos, prevencinės, pozityvinės ir perspėjamosios medicinos, kitaip dar vadinamos penkių P sistema. Apie kiekvieną jų Erika Stankevičiūtė tiems, kas ieško šiandien būdų kaip padėti sau ir artimiesiems šiuo sudėtingu pasaulinės pandemijos laikotarpiu, yra paruošusi trumpus video filmukus, kurie suteikia pradinės informacijos kaip prevenciškai rūpintis savo sveikata.
„Žmogaus senėjimas vertinamas pagal penkias sistemas – kaulų sistemą, kraujotakos sistemą, hormonų sistemą, nervų sistemą ir raumenų sistemą, kurios aprašomos sveikatos pase. Kas yra prevencinė medicina? Tai personalizuota, parneriška, prevencinė, pozityvinė ir perspėjamoji medicina, – visų jų dėka mums lengviau valdyti senėjimo procesus ir sudaryti aiškų sveikatos pasą, ypatingai reikalingą Covid-19 metu“, – dėstė Erika Stankevičiūtė.
Prevencinė medicina – nauja ar ne?
„Jokiu būdu ne nauja. Prevencinė medicina buvo labai populiari iki XX amžiaus. Gydytojas visuomet personalizuotai vertindavo sveikatą, personalizuotai skirdavo gydymą. Kai buvo įdiegta reanimacinė medicina, kad greitai ir operatyviai išspręsti tam tikros ligos atsiradimą, farmacija padarė nepaprastą šuolį, – pailgėjo gyvenimo kokybė, bet atsirado mutacija. Žmogus pradėjo mutuoti, ligos pradėjo mutuoti.“, – dėsto Erika Stankevičiūtė
Moteris pasakoja, jog XX amžiuje, sparčiai augant gimstamumui, kolektyvinė medicina pasitarnavo žmogaus sveikatai. Kolektyvinės diagnozės, pagal tam tikrus kraujo tyrimus įvertinama žmogaus sveikata, – visa tai buvo naudinga kuriam laikui. „Susidūrę su pandemija , mes nebegalime išspręsti tam tikrų klausimų pagal kolektyvinę mediciną. Personalizuota medicina ir yra vienas svarbių kriterijų prevencinės japonų medicinos sistemoje, kuriuo vadovaujantis prevencinė medicina šiandien vėl tampa aktuali. Rytų medicina, Tibeto medicina, kinų medicina, ajurvedos medicina – tai personalizuota medicina. Šiandien jiems pavyksta geriau susitvarkyti su pandemija“, –kalbėjo Erika Stankevičiūtė. Japonų prevencinės medicinos ekspertės Lietuvoje teigimu Rytų medicinoje kalbama, kad negalime kiekvienam taikyti tų pačių kraujo tyrimų, o reikia teikti
pirmenybę personalizuotam gydymui ir atsižvelgti į visus penkis kriterijus, kurie padėtų prevenciškai rūpintis savo kūnu.