• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Rudenėjant gyventojai vis dažniau prisimena karštą arbatą ir, aišku, medų, kuris laikomas bene populiariausia liaudies medicinos priemone nuo peršalimo ir panašių ligų.

Rudenėjant gyventojai vis dažniau prisimena karštą arbatą ir, aišku, medų, kuris laikomas bene populiariausia liaudies medicinos priemone nuo peršalimo ir panašių ligų.

REKLAMA

Bitininkai džiaugiasi šiuometiniu medaus derliumi ir jo kokybe. Tačiau kartu nerimauja, kad į Europos Sąjungą patenka daug medaus iš trečiųjų šalių. Dėl to jo supirkimo kainos yra pasiekusios dugną.

Kita vertus bitininkai viliasi, kad lietuviškas medus dėl savo kokybės ir savybių bus paklausus Pietų ir Vakarų Europoje, kur dėl nepalankių oro sąlygų bitės šiemet sunešė mažiau medaus.

Medaus daugiau ir visą išpirko

Kelmės rajone Donatas Paulauskas bitininkauja ketverius metus. Šiuo metu jo aviliuose dūzgia dešimt bičių šeimų. 

„Tiek patogiai prižiūriu be didelio skubėjimo, ir jausdamas malonumą. Kadangi bitininkauju kaip dėl hobio, nesivaikau didelių medaus kiekių“, – pasakoja vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, šiemet bičių šeimos prinešė maždaug po 40 kg medaus. O tai gerokai daugiau nei ankstesniais metais, kai sunešdavo apie 25–30 kg.

REKLAMA

„Kultūriniai laukai nuo mano bityno yra tolokai, bet bitės randa ir rapsų, todėl pavasarį medus būna maišytas rapsų ir pavasario žiedų. Aplink bityną auga daug ąžuolų ir kaštonų, kas medui suteikia papildomo skonio.

Tad pavasarį medus būna šviesus dėl rapso, bet gero skonio dėl aplinkui augančios augmenijos. Vasarą medus būna poliflorinis su lipčiaus priemaišomis, kadangi aplinkui bityną yra spygliuočių miško masyvas, kas medui suteikia sodrią spalvą, ir gerą skonių gamą“, – džiaugėsi D. Paulauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pripažino, kad medų realizuoja šeimos ir pažįstamų rate, o jeigu susikaupia perteklius, jį parduoda didmeniniams supirkėjams.

„Aš labai nesistengiu, kad kuo bitės prineštų kuo daugiau medaus, nes ankstesniais metais jį mažai kas pirko. Bet šiemet viską išpirko“, – sakė bitininkas.

Metai palankūs, bet medaus kainos – ne

Ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje yra žinomas prekės ženklas „Šerkšno medus“, priklausantis daugelį metų veikiančiam Šerkšnų šeimos bitynui su 600 bičių šeimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo vadovas Dainius Šerkšnas irgi pripažino, kad šie metai bitininkystei Lietuvoje buvo labai palankūs.

„Bičių sezono metu buvo geras pavasarinio medaus medunešis ir ypatingai geras liepos medaus – liepos davė daug medaus. Mūsų bityne dar turėjo būti trečias grikių medaus etapas, bet šiemet grikių medaus buvo mažai.

Vis dėlto pavasarį ir liepą buvo labai gerai – bitėms užteko ir šilumos, ir drėgmės“, – džiaugėsi bityno vadovas.

Jo ūkyje gaminamas, Lietuvoje ir užsienyje parduodamas ne tik grynas medus, bet ir įvairios jo rūšys su skirtingomis uogomis, žolelėmis, rūšinis liepų, grikių, dobilų, pienių medus. Taip pat galima įsigyti žvakių, bičių duonos, žiedadulkių ir įvairių tepalų.

REKLAMA

Kaip ten bebūtų, D. Šerkšnas apgailestavo dėl medaus rinkos kainų.

„Jau dveji metai bitininkystėje yra didelė krizė, nes didmeninė medaus kaina yra labai nusileidusi žemyn. Tas didesnis produkcijos kiekis šiais metais medaus kainos nekoreguoja, ją koreguoja bendra paklausa Europoje.

Ačiū dievui, šiemet derlius buvo neblogas, tad šiek tiek kompensuojame tą mažą kainą, kurią gauname už kilogramą“, – atsiduso pašnekovas.

Jis paaiškino, kad medaus kaina Europoje yra sumažėjusi dėl didelio produkcijos importo. Esą medaus perviršis yra susidaręs ir kainos sumažėjusios dėl to, kad daug medaus įvežta iš Ukrainos ir Azijos šalių.

REKLAMA

D. Šerkšnas skaičiavo, kad didmeninė medaus kaina, kai jis pardavinėjamas statinėmis po 300 kg siekia nuo 1,6 iki 2,5 euro už kilogramą. O mažmeninė medaus kaina svyruoja nuo 5 iki 7 eurų, priklausomai nuo medaus rūšies ir pardavimo vietos.

„Mes visi bitininkai tikimės, kad dugną jau pasiekėme ir kainos po truputi pradės kilti, bet ar taip bus, nežinome. 

Buvo pranešimų apie prastą šių metų derlių Prancūzijoje – ten ir sausros, ir liūtys, įvairiai buvo. Apskritai Vakarų, Pietų Europoje medaus derliai buvo prasti, užtat Lietuvos medus gana paklausus, tad tikimės ir didesnių kainų.“, – neslėpė bitininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bitininkams skirta per 1 mln. eurų paramos

Šerkšnų šeimos bitynas, kaip ir daugelis kitų bitininkų, yra pasinaudoję Europos Sąjungos parama ūkininkams ir kaimo plėtrai.

Šiemet bitininkams paramos buvo galima kreiptis pagal penkias Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plane (SP) numatytas paramos bitininkystei priemones. Iš viso Nacionalinė mokėjimo agentūra per paraiškų priėmimo laikotarpį gavo 705 paraiškas, kuriose prašoma 1,24 mln. eurų.

REKLAMA

Didžiausio susidomėjimo sulaukė priemonė „Bičių šeimų atnaujinimas, bitininkavimo inventoriaus įsigijimas, bičių ligų prevencija“ –  pateiktos 656 paraiškos, kuriose prašoma virš 882 tūkst. eurų paramos, kai šiam paraiškų priėmimui buvo skirta 640 tūkst. Eur.  

Be to, 21 bitininkas siekė gauti 7,6 tūkst. eurų paramos medaus ir kitų bičių produktų tyrimams.

Paramos galėjo kreiptis ir mokslo bei studijų institucijos – 9 iš jų pateikė paraiškas moksliniams tyrimams bitininkystės sektoriuje (prašoma suma – 131 tūkst. eurų).

11 pareiškėjų prašė paramos pagal priemonę „Švietimas, mokymas ir techninė parama“ (106 tūkst. eurų), dar 8 norėjo gauti paramą bitininkystės sektoriaus populiarinimui (prašoma 114 tūkst. eurų).

Naujas paramos etapas bitininkams numatytas jau 2025 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų