• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsibėgėjęs vasaros festivalių sezonas žada jaunuoliams ne tik linksmybes, bet ir pavojingas pagundas. Viename iš Lietuvos muzikos festivalių apsilankęs Vytas (tikrasis vardas redakcijai žinomas) teigia nustebęs, kaip lengvai renginyje buvo švaistomasi narkotinėmis medžiagomis. „Nusipirkti kokios nors stimuliuojančios medžiagos ten buvo taip pat lengva, kaip alaus bare“, – sako vaikinas.

Įsibėgėjęs vasaros festivalių sezonas žada jaunuoliams ne tik linksmybes, bet ir pavojingas pagundas. Viename iš Lietuvos muzikos festivalių apsilankęs Vytas (tikrasis vardas redakcijai žinomas) teigia nustebęs, kaip lengvai renginyje buvo švaistomasi narkotinėmis medžiagomis. „Nusipirkti kokios nors stimuliuojančios medžiagos ten buvo taip pat lengva, kaip alaus bare“, – sako vaikinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot vilniečio, akivaizdžiausias narkotikų vartojimas – elektroninės muzikos festivaliuose. „Man teko matyti, kaip tokiame festivalyje vaikinai tiesiog ant suoliuko prie scenos dalinasi tabletę. Aplink vaikšto apsauginiai ir apsimeta, kad nemato. Vieša paslaptis, kad narkotinės medžiagos vartojamos daugumoje vasaros festivalių. Ten galima rasti visko – nuo kanapių iki sunkiųjų sintetinių narkotikų ar eksperimentinių medžiagų“, – pasakoja jaunuolis.

REKLAMA

Festivaliuose vartoja net negirdėtus preparatus

Prieš dvejus metus festivalyje „Sūpynės“ žuvo narkotikų perdozavusi mergina. Pernai narkotikų perdozavusius du festivalio „Revolution Festival“ dalyvius atgaivino medikai. Šiemet į pastarąjį festivalį atvykę policijos pareigūnai vėl rado apsčiai narkotinių medžiagų. Sulaikyta pavienių asmenų grupė su įvairiomis tabletėmis, milteliais ir augalinės kilmės medžiagomis.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš alkoholį aršiai kovojantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad vasaros festivaliai yra tokia erdvė, kurioje jaunuoliai atsipalaiduoja ir ryžtasi pabandyti net niekuomet gyvenime negirdėtų preparatų. Tokie eksperimentai gali baigtis tragiškai.

„Tų medžiagų kasdien atsiranda vis naujų. Net nežinome, kokie gali būti jų poveikiai. O jaunimas to nesupranta. Jauniems žmonėms reikėtų pagalvoti, ar imtų bet kokią rastą gatvėje tabletę ir dėtų į burną, ar gertų kokį neaiškų garaže rastą skystį? Festivaliuose jiems tokių klausimų nekyla. Drąsiai ima kažką iš nepažįstamo žmogaus ir negalvoja apie galimus pavojus. O baigtis gali sunkiais negalavimais ar net mirtimi“, – sako ministras. Visuomenėje pilna mitų apie narkotines medžiagas. Pavyzdžiui, kanapės, anot jų entuziastų, nėra žalingos sveikatai. Ministras atkreipia dėmesį, kad tokie mitai tik dar labiau skatina jaunuolius pabandyti. „Tos pačios kanapės, kurias čia taip gerai iškomunikavo entuziastai, kaip absoliučiai nepavojingą medžiagą, taip pat yra pavojingos. Didelė dalis jų būna supurkštos sintetiniais kanabinoidais, būna kitų cheminių medžiagų pridėta. Visos tos medžiagos gali turėti skausmingus šalutinius poveikius. Stimuliantai žmonėms sukelia depresinius susirgimus. Haliucinogenai gali vėliau lemti poveikių pasikartojimą visiškai netikėtose situacijose“, – vardina ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su narkotikais kovoti sunkiau, nei su alkoholiu

Ministras pripažįsta, kad kova su narkotikų vartojimu – daug sudėtingesnė, nei su alkoholiu.

„Problema yra sena ir vis dar neišspręsta, tad akivaizdu, kad reikia imtis daugiau priemonių, nei imamasi dabar. Kai kovojame su legalių medžiagų, pavyzdžiui, tabako ar alkoholio, vartojimu, galime pabranginti, nustatyti amžiaus ribas ir panašiai. Tuo metu kova su narkotikais yra sudėtingesnė. Mes kalbame apie medžiagas, kurios yra iš viso nelegalios, todėl valstybė negali jų nei pabranginti, nei apriboti prekybos. Joks žmogus pirkdamas narkotinę medžiagą negali žinoti, ką jis perka. Jį gali apgauti ir parduoti tokią medžiagą, kurios pavartojus poveikis bus labai netikėtas ir pavojingas sveikatai bei gyvybei. Todėl reikia labai gerai organizuoti jaunuolių švietimą. Tačiau ir čia susiduriame su problema – jei vardiname medžiagas, jų sudėtį, ką jos daro ir kokie yra poveikiai, tai didina tų medžiagų žinomumą ir gali kaip tik paskatinti jaunimą pabandyti“, – sako ministras.

REKLAMA

A. Verygos teigimu, reikėtų dažniau rengti reidus į festivalius, kuriuose numanomas narkotikų vartojimas. „Jeigu yra tokie renginiai, kuriuos kartojasi situacijos, logiška būtų policijai gal net neuniformuotai apsilankyti laikas nuo laiko ir pasižiūrėti, kas ten darosi. Taip pat ir viešumas turėtų padėti. Viešinant tokias vietas, tėvams tai turėtų būti labai aiškus ženklas ten neleisti savo vaikų“, – pataria ministras.

REKLAMA

Policijos departamente nėra problemą išmanančio specialisto

Policijos departamentas neturi susistemintos informacijos apie narkotikų vartojimą Lietuvos festivaliuose. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Simona Ludavičiūtė teigia, kad nėra ir šią problemą išmanančio specialisto. „Apibendrintos statistikos ir pašnekovo apie festivalius neturime“, – pripažino policijos atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Ludavičiūtė paaiškino, kad vis tik kartais policijos pareigūnai apsilanko vasaros festivaliuose ir patikrina jų saugumą.

„Policija prižiūri renginių prieigas ir užtikrina viešąjį saugumą. Esant būtinybei, turėdami tam tikros informacijos apie vykstančius neigiamus procesus, gali tikrinti ir renginio viduje. Visa kita renginio vidaus priežiūra yra organizatorių atsakomybė ir rūpestis. Vasaros festivaliai priskiriami prie visų renginių grupės, kuomet policijos pareigūnai dirba ir vykdo viešo ir neviešo patruliavimo priemones. Renginiuose kaskart būna sulaikoma neblaivių ar apsvaigusių vairuotojų, taip pat neturinčių reikiamų dokumentų ar kitaip pažeidžiančių Kelių eismo taisykles. Yra užfiksuotų atvejų, kuomet transporto priemonėse ar pas asmenis buvo rasta narkotinių medžiagų“, – teigia policijos departamento komunikacijos specialistė.

REKLAMA

Festivaliuose pasakos apie narkotikų žalą

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian sako, kad iš tiesų vasaros festivaliai neretai yra susiję su dažnesniu ir gausesniu narkotikų vartojimu. Todėl departamentas imasi veiksmų. „Kartu su kitomis susijusiomis institucijomis ruošiasi įgyvendinti festivaliuose naują tarptautine patirtimi paremtą edukacinę iniciatyvą „Saugi erdvė“. Trijuose muzikos festivaliuose specialiai įrengtose palapinėse visą parą festivalių dalyviams bus teikiama informacija apie psichoaktyviųjų medžiagų poveikį ir jų vartojimo pasekmes, suteikiamos konsultacijos ir profesionali psichologinė pagalba“, – pasakoja G. Belian.

REKLAMA

G. Belian sako, kad statistikos apie narkotikų vartojimą festivaliuose nėra. Tačiau 2013 m. buvo atliktas tyrimas naktiniuose klubuose 5 didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Tyrimas rodo, kad bent kartą gyvenime narkotikus yra vartoję 4 iš 10 respondentų. Populiariausias narkotikas tarp naktinių klubų lankytojų – kanapės, po jų seka kokainas, ekstazis, amfetaminas ir metamfetaminas. Pasilinksminimų mėgėjai narkotines medžiagas dažnai maišo su alkoholiu. 15 proc. naktinių klubų lankytojų yra nors kartą bandęs vartoti narkotikus kartu su alkoholiu. Šiemet žadama pakartoti tyrimą naktiniuose klubuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Narkotikus vartoja ketvirtadalis devintokų

G. Belian atkreipia dėmesį, kad narkotikų pabando vis jaunesni vaikai. „Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo Europos mokyklose tyrimo duomenimis, 2015 metais 19 proc. apklaustų 9 klasės Lietuvos moksleivių bent 1-2 kartus per savo gyvenimą buvo bandę kokių nors nelegalių narkotikų. Narkotinių medžiagų vartojusių jaunuolių skaičius, anot tyrimo, auga. Didžiausia dalis vartojo marihuaną. Antroje vietoje pagal populiarumą po kanapių išlieka amfetaminai ir metamfetaminai. Naujų psichoaktyviųjų medžiagų yra bandę vartoti 5 proc. moksleivių“, – sako G. Belian.

Be to ištirta, kad nuolat atsiranda naujų medžiagų – pernai kas savaitę buvo išrandama mažiausiai viena nauja narkotinė medžiaga. „Pastebima, kad daugiausia iš naujų psichoaktyviųjų medžiagų narkotikų rinkoje stebima sintetinių katinonų ir sintetinių kanabinoidų, kurie kelia didelį pavojų juos vartojančių asmenų sveikatai ir gali turėti rimtų ir galbūt lėtinių padarinių. Šios medžiagos kelia rimtų socialinių ar sveikatos problemų ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Tai, kad jos yra „naujos“, reiškia, jog nežinomas poveikis, nežinomas dozavimas, nežinoma sudėtis“, – įspėja pašnekovė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų