• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koronaviruso bangai vis dar siubuojant pasaulyje, sportininkams vėl gana neįprastomis salygomis teks pasitikti vieną iš didžiausių sporto renginių pasaulyje. Šįsyk daugybės taisyklių apsuptyje teks kurį laiką gyventi žiemos sporto šakų atstovams, dalyvaujantiems Pekino olimpiadoje.

Koronaviruso bangai vis dar siubuojant pasaulyje, sportininkams vėl gana neįprastomis salygomis teks pasitikti vieną iš didžiausių sporto renginių pasaulyje. Šįsyk daugybės taisyklių apsuptyje teks kurį laiką gyventi žiemos sporto šakų atstovams, dalyvaujantiems Pekino olimpiadoje.

REKLAMA

Jau praėjusių metų vasarą vykusiose Tokijo žaidynėse tiek dalyviams, tiek ir žiūrovams, žiniasklaidos atstovams ar personalui galiojo gana griežtos koronaviruso protokolo taisyklės.

Kaukių dėvėjimas, nuolatinis testavimas, atstumų laikymasis, kasdienės savo sveikatos pildymas specialioje programėlėje. Žaidynių metų vyravo ir tam tikri „burbulai“, kurie sukurti siekiant kuo labiau sumažinti galimą sąlytį bei kontaktų skaičių.

Ne išimtis bus ir Pekino žaidynės, kurios prasidės vasario 4-ąją. Kaip tv3.lt tikino Lietuvos olimpinės misijos Pekine vadovė Agnė Vanagienė, sveikatos protokolas dar bus daugmaž panašus, kai kurios taisyklės dar net kiek griežtesnės.

REKLAMA
REKLAMA

A. Vanagienė buvo viena iš kelių LTOK atstovų, kurie visai neseniai dalyvavo ir nuotoliniame pokalbyje su Tarptautinio olimpinio komiteto vadovu Thomu Bachu. Jis kartu su įvairių šalių atstovais aptarė artėjančią žiemos olimpiadą bei iškylančias problemas.

REKLAMA

„Pekino žaidynės mums visiems prasideda jau dabar. Mes turime padaryti viską, kad užtikrintume, jog prieš pat atvykstant nebūtų atimtos sportininkų olimpinės svajonės. Saugumo nurodymai nėra tik nurodymai – dabar jie yra mūsų gyvenimo būdas“, – kalbėjo T. Bachas.

Lietuvos olimpinės misijos vadovė atskleidė, kad vienas didesnių skirtumų, lyginant su vasaros žaidynėmis, bus įrašai apie sveikatos būklę pildant informaciją tam tikroje programelėje, kuriuos visi vykstantys į Pekiną jau turėjo pradėti pildyti dar likus keletai savaičių iki skrydžio. Ten reikia sukelti ir savo vakcinacijos dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA

„Nes tik pildant bus galima gauti tam tikrą kodą, kuris bus būtinas norint patekti į Kiniją. Svarbu atsakingai pildyti, kad būtų galima tą kodą, kuris suteiks vadinamąjį žalią pasą, kurį išduos, jei visa informacija pateikt gerai, Kinijos ambasada. Daug detaliu, bet svarbu pildyti, nes, kitu atveju, kodas nebus išduodamas ir į šalį nebus galima įvažiuoti“, – sakė LTOK atstovė.

Tiesa, kai kurie ekspertai išreiškė nuomonę, kad ši programėlė galimai nėra itin saugi,  yra šifravimo trūkumų, dėl kurių gali nutekėti asmeninė informacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į tokią „Citizen Lab“ ataskaitą TOK sureagavo, tačiau kartu patikino, kad vartotojai gali išjungti programėlės prieigą prie tam tikros informacijos savo telefone ir kad dviejų neįvardytų kibernetinės saugos organizacijų vertinimai „patvirtino, kad nėra jokių kritinių spragų“.

Apie sveikatos protokolą kalbėjusi Lietuvos misijos Pekine vadovė A. Vanagienė sakė, kad papildomi rūpesčiai užgrius, jeigu koronavirusu dalyvaujantis asmuo persirgo likus jau mažiau nei mėnesiui iki žaidynių.

REKLAMA

„Persirgę žmonės turi pateikti šiek tiek papildomų dokumentų. Jeigu persirgę lengvai ir tai buvo prieš daugiau nei 30 dienų, tai viskas kiek geriau, bet, jei likus 30 ar mažiau dienų, atsiranda krūva papildomų tyrimų, dokumentų, testų. Tad siaučiant omikron atmainai tų galimų įvairių situacijų, deja, bet visada gali nutikti“, – teigė A. Vanagienė.

Kaip tikino LTOK atstovė, dabartinėje koronaviruso pandemijos situacijoje iškyla tam tikrų sunkumų dėl skrydžių, nes žaidynių metu Kinija į savo oro erdvę neįsileidžia komercinių skrydžių – žaidynių dalyviai į jas patekti galės tik užsakomaisiais arba patvirtintais laikinaisiais komerciniais skrydžiais.

REKLAMA

Galimybė kai kurias varžybas stebėti žiūrovams

Tokijuje žiūrovai galimybės stebėti varžybų praktiškai neturėjo. Pekine vis dėlto atsiras galimybė vietiniams gyventojams kai kurias varžybas pamatyti ne tik per televizijos ekranus. 

„Žiūrovų kažkiek bus, bet čia dėl to, kad tai žiemos žaidynės, vadinasi, kai kurios bazės, varžybos yra lauke. Tad vietiniams gyventojams arba, žinoma, žmonėms su akreditacija, atsiras galimybė žvilgtelėti į sportininkus iš arčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, kalbant apie, pavyzdžiui, dailųjį čiuožimą ar kitas varžybas, kurios vyks uždaroje erdvėje, skaičius bus labai labai limituotas. Galės stebėti pasirodymus tik vietiniai gyventojai, o prieš tai bus būtina registracija ir testai“, – sakė A. Vanagienė.

Iš pradžių Kinija planavo kviesti kiek didesnį kiekį vietinių žiūrovų, bet, didėjant užsikrėtimų skaičiams, to buvo atsisakyta ir apsistota ties planu apsiriboti kvietimų dalijimu. Tiesa, kol kas nėra aišku, kokia konkreti sistema bus taikoma atrenkant nedidelį skaičių vietinių žiūrovų į kai kurias varžybas.

REKLAMA

Nors kinai neįsileis žiūrovų iš užsienio, bet užnugarį olimpiečiams galės delegacijos atstovai arba kitų sporto šakų kolegos, kurie galės palaikyti tautiečius. Vasarą Tokijuje to daryti nebuvo galima.

Dar vienas pasikeitimas, lyginant su vasaros žaidynėse, lankstesnės taisyklės sportininkui patvirtinus Covid-19 viruso atvejį.

Tai reiškia, kad sportininkai, kuriems bus patvirtintas COVID-19 ir yra besimptomiai, bus išleisti iš izoliacijos, kai bus gauti du iš eilės neigiami COVID-19 (PGR) tyrimo rezultatai, kai tarp dviejų mėginių paėmimas yra mažiausiai 24 valandos ir nebus jokių kitų COVID-19 simptomų.

REKLAMA

Sportininkai bus išleisti į artimo kontakto valdymo sistemą, t. y. testuojami du kartus per dieną, tačiau jiems bus leista kaip artimam kontaktui vykdyti esminę su žaidynėmis susijusią veiklą be izoliacijos. Sportininkams tai reiškia, kad jie galės toliau treniruotis ir varžytis. Kiekvieną situaciją peržiūrės medicinos ekspertų grupė (MEP), sudaryta iš aukščiausio lygio Kinijos ir tarptautinių medicinos ekspertų.

Jau Pekine esantys atletai, žiniasklaidos atstovai, žaidynių stebėtojai ar kitas personalas gyvens tam tikrose „burbuluose“. Jie drieksis net ir šimtus kilometrų, apjuosdami sporto bazes, gyvenamąsias patalpas, važybų vietas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palikti šiuos „burbulus“ bus draudžiama. Su išoriniu pasauliu kontakto neturės ir žaidynių darbuotojai, tai yra ar tai būtų vairuotojai, ar švarą prižiūrintys asmenys ar kiti.

Į „burbulą“ patenka ir kai kurios ligoninės ar kitos vietos, kurios bus skirtos tik olimpiados dalyvių naudojimui. Prevencinės taisyklės numato, kad visi asmenys, patekę į vieną iš šių burbulų, turės būti visiškai pasiskiepiję. Kitu atveju jiems prieš žaidynes teks 21 dieną praleisti karantino sąlygomis.

REKLAMA

Bus trys vadinamieji „burbulai“. Skaičiuojant perimetrą, gal kiek didesni nei Tokijuje. Šioks toks pasikeitimas dėl savanorių ir techninio personalo.

Olimpinių žaidynių personalui skirtos transporto priemonės bus žymimos specialiu raudonu ženklu. Bus atskira ir transporto sistema, kuri turi užtikrintų dalyvių bei olimpiadoje dirbančių žmonių saugumą, kadangi daugelis bazių, kuriose vyks varžybos, nėra visiškai pačiame Pekine.

„Techninis personalas negalės palikti „burbulo“, nors, pavyzdžiui, Tokijuje, šioje vietoje taisyklės buvo ne tokios griežtos. Čia bus griežčiau, siekiant, kad būtų kuo mažiau kontakto ir sąlyčio su iššore“, – tikino LTOK atstovė.

REKLAMA

PGR testų reikės ir kelios dienos prieš skrydį į Pekiną, o atvyku taip pat pat laukia testai. Tiesa, nereikės laukti oro uoste rezultatų, o bus vežama į izoliacijos vietą (viešbutį). Kurį bus galima palikti tik sulaukus neigiamo koronaviruso testo rezultato.

Testavimas, žinoma, bus dažnas kasdienis palydovas visas dvi savaites, kol truks žaidynes. Testuotis reiks kasdien. Kaip portalui tv3.lt tikino LTOK atstovė A. Vanagienė, taisyklių daug, sveikatos protokolas tikrai gana griežtas, bet tai būtina, norint, kad olimpiada būtų surengta ir vyktu kaip įmanoma geresnėmis sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA

Kinija dar kiek anksčiau pradėjo taikyti ir griežtą kontrolę šalies viduje. Skelbiama, kad ten, kur vyks olimpinių žaidynių renginiai, ne pirmo būtinumo parduotuvės yra uždarytos, veikia tik maisto prekių parduotuvės ir kai kurios įstaigos. Neveikia ir kai kurios gausiau įprastai lankomos turistų traukos vietos.

Kaip tikina A. Vanagienė, sveikatos protokolas pakankamai griežtas, tad visiems artėjančių žaidynių dalyviams, darbuotojams ar kitam personalui reikės laikytis gana daug taisyklių. Tačiau tik taikant tokiu standartus Pekino žiemos olimpiada gali įvykti kiek įmanoma saugiai.

Pekino žiemos olimpiada vyks vasario 4-20 dienomis. TV3 kanalų grupė yra oficiali žaidynių transliuotoja Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų