Po nenuilstamos žurnalistės ir tinklalaidės vedėjos Dame Deborah James, kuri 2022 m. birželio mėnesį mirė nuo šios ligos būdama 40 metų amžiaus, kampanijos bus sumažintas atrankinės patikros dėl šios ligos amžius nuo 60 iki 50 metų, rašo mirror.co.uk.
Ankstyva atrankinė patikra tampa vis svarbesnė, nes vis dažniau šia liga suserga jaunesni suaugusieji, o milijonai svarų sterlingų iš Dame James labdaros fondo „Bowelbabe“ skiriami tyrimams, kuriais siekiama išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko.
Fekaliniu imunocheminiu testu (FIT) tikrinama, ar išmatose nėra kraujo. Pacientai, eidami į tualetą, maža lazdele paima išmatų mėginį, tada jį supila į buteliuką ir siunčia į NHS laboratorijas tyrimams atlikti. 98 proc. pacientų gauna rezultatą, patvirtinantį, kad viskas tvarkoje.
Žarnyno vėžio simptomai
NHS pateikia kelis žarnyno vėžio simptomus. Tačiau vadovas laikraščiui „The Sun“ sakė, kad tikimybė išgyventi vėžį padidėja, jei šie požymiai pastebimi anksti ir žmonės pasitikrina. NHS dabar išsiųs milijonus nemokamų patikros rinkinių, kuriuos žmonės galės naudoti namuose.
„Kasmet Anglijoje žarnyno vėžiu suserga tūkstančiai žmonių ir nerimaujama, kad jis vis dažniau pasitaiko penkiasdešimtmečiams, – sakė NHS Anglijos vėžio direktorius profesorius Peteris Johnsonas. – Šansai išgyventi yra labai geri, kai vėžys užfiksuojamas anksti. Todėl NHS siunčia milijonus nemokamų patikros rinkinių, kuriuos žmonės gali naudoti namuose. Nereikia jaustis nesmagiai dėl kakučių. Testas yra greitas ir paprastas, todėl prašome grąžinti FIT rinkinį, jei jums jį atsiuntė“.
Žarnyno vėžio simptomų sąrašas:
- Pilvo skausmas
- Pilvo pūtimas
- Svorio kritimas nesistengiant
- Nuovargis
- Išmatų tekstūros pokyčiai
- Kraujas išmatose
- Dažnai jaučiate, kad jums reikia tuštintis, net jei ką tik buvote tualete
- poreikis tuštintis dažniau arba rečiau nei įprastai
Jei bet kokie žarnyno vėžio simptomai pasireiškia tris savaites ar ilgiau, NHS pataria kreiptis į savo šeimos gydytoją. Gydytojas arba slaugytoja bus įpratę kalbėti apie šiuos simptomus.
Kada verta sunerimti?
Retais atvejais, kai kraujuojate be perstojo iš apatinės žarnos dalies arba jei kraujo yra daug, pavyzdžiui, tualeto vanduo tampa raudonas arba matote didelius kraujo krešulius, turėtumėte kreiptis į greitosios medicinos pagalbos tarnybą.
NHS teigia, kad tokiais atvejais neturėtumėte į ligoninę važiuoti patys. Paprašykite, kad kas nors jus nuvežtų, arba skambinkite skubios pagalbos telefonu ir prašykite iškviesti greitąją pagalbą, rašoma tinklalapyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!