Kyšis Lietuvoje atidaro duris į beveik visas institucijas, jei tik jo dydis atitinka kaltę. Bent už dešimtadalį pavogtos sumos galite daug ką pasiekti.
Juokas per ašaras: jei tave įtarė, kad su bendrininkais pavogei kelis tūkstančius litų, tokią bylą tirs mažiausiai trys prokurorai, o tyrimas bus baigtas bent per pusmetį. Jei pavogei kelis šimtus milijonų – tokią bylą tirs vienas nepatyręs prokuroras ir medžiaga teismui geriausiu atveju atsidurs prieš pat senaties terminą.
Kuo daugiau vagi, tuo mažesnė grėsmė, kad atsidursi kalėjime. Kaip rodo praktika, svarbiausia negailėti pinigų „svarbiems“ žmonėms. Svarbiausia žinoti, per kuriuos tyrėjus bei teisėjus „išpirkti kaltę“. Lietuvoje jau seniai veikia atidirbta ir vis tobulinama sistema: darysiu taip – daryk, mokėsiu tiek – mokėk, garantija – 99 proc.
Neimančių per sistemą yra šimtai. Imančių – tūkstančiai. Lietuvą vos ne kasdien sudrebina skandalai – sulaikyta tokia ir tokia kyšininkų grupuotė: muitininkai, policininkai, prokurorai, pasieniečiai, savivaldybės tarnautojai... Kas iš to?
Kiek tokių bylų laiku pasiekia teismus? Karuselė verčiasi aukštyn kojomis: sumokama – ir byla „išgaruoja“. Niekam nepastebint. Stumi laiką, ir kaltų nelieka.
Prieš kelerius metus projektas „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ (VKEK) baigėsi skandalu. Šimtai milijonų litų dingo Batuotam katinui į kojines. Paaiškėjo, kad už Gariūno lygio projektus buvo permokėta milijonai litų.
Ir kas? Pačiulpkit savo ar kito pirštą. Nieko. Bylą atseit tiriame, suimtų nėra. Kaltų iki šiol taip pat nėra. Dabar laižykite ledus.
Didžiuliai pinigai iš to projekto jau duoda pelną tiems, kurie žinojo, su kuo dalytis: pažiūrėkite į. tų, kuriems šis projektas padėjo išvažiuoti į Briuselį, sąrašą. Kaip jie dabar gyvena?
Neseniai pasirodė informacija, kad „Vičiūnų grupės“ vadai galbūt pasisavino kelis milijonus litų nesumokėdami mokesčių. Ir ką? Kaltininkų niekas nesiryžo suimti, paskyrė jiems lengvesnes kardomąsias priemones. Maždaug – sėdėkite namie, derinkite savo parodymus su kitais ir viskas bus gerai. Eilinis lietuviškos teisėsaugos modelis. Juk nesumokėti tik keli milijonai, o ne keli tūkstančiai.
Kalėjimas jiems, panašu, negrės, jei spės viską padaryti savo naudai. Signalas ateičiai: jei toliau vogsite, darykite tai kitaip – remdamiesi pareigūnų atsiųsta schema, pagal kurią nebus galima nieko įrodyti.
Jiems bus milijonai, kitiems, tyrėjams, šimtai tūkstančių, o šalies biudžetas nuo to atseit nenukentės.
Lietuvoje viską galima pavogti. Valdiško turto dar yra daug. Tačiau, pradedant ežerų bei upių pakrantėmis ir baigiant dideliais objektais, litas, doleris ar euras viską valdo. Kas buvo visų, per akimirką atitenka Juozui, Petrui ar Kšyštofui. Paskui teisybės neberasi. Lieka tik visiems vienas „čiupačiupsas“.
Dalis visuomenės pašūkauja ta tema, ir tuo viskas su laiku baigiasi. Turime tokią teisėsaugą, kurios (ne)nusipelnėme.
Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė dirba tik dėl savo gerovės: kovoja su politinėmis partijomis, bet ne su pačia ydinga sistema. Panašu į tai, kad jai tai paranku.