• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptutinio valiutos fondo (TVF) vadovas prancūzas Dominique'as Strauss-Kahnas atsistatydino. Pareiškimą jis parašė iš kalėjimo, kur atsidūrė dėl pasikėsinimo išprievartauti viešbučio kambarinę.

REKLAMA
REKLAMA

Žaibiškai atlikta apklausa rodo, kad 57 proc. prancūzų mano, jog TVF vadovas įkliuvo į pinkles. Kaltas ne jis, o aplinka – kažką prieš jį rezgė.

REKLAMA

D. Strauss-Kahno postas teikė jam nemenkų galių. Ponas kvailai susimovė ir nebus išklausytas nei sprendžiant dėl pagalbos bankrutuojančioms Portugalijai ir Graikijai, nei svarstant dėl JAV skolų ateities. Matyt, jam nelemta būti ir Nicolas Sarkozy oponentu per Prancūzijos prezidento rinkimus kitąmet.

REKLAMA
REKLAMA

Vaizdelis nekoks: pasaulio finansai griūva, ir TVF vadovas paslysta, kaip sakoma, lygioje vietoje. Yra „sąmokslo teoretikų“, kurie primena, kad D. Strauss-Kahnas maždaug prieš mėnesį dar kartą pareiškė, jog tarptautinių finansinių institucijų sąranga yra pasenusi. Iš TVF nuolatos sklido idėjos, kad pasaulio finansus reikėtų stabilizuoti sumenkinant dolerio reikšmę ir paverčiant TVF savotišku pasaulio centriniu banku. Einant tokiu keliu JAV federalinė rezervų sistema (FED) prarastų nemažai įtakos – virš FED atsirastų reguliuojanti institucija. Ar silpnybių turinčiam TVF vadovui dėl palankumo tokiems projektams buvo pakišta banano žievė, tiksliau, juodaodė kambarinė? Gal ir nebūta sąmokslo, tačiau dėl skandalo žlugo ne vien D. Strauss-Kahno reputacija, bet ir TVF autoritetas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skandalui dėl TVF vadovo žiniasklaida kol kas sunaudojo daugiau energijos nei žiniai, kad JAV pasiekė Kongreso nustatytą skolinimosi ribą – 14 trilijonų 294 milijardus dolerių. JAV prezidento administracija kreipėsi į Kongresą prašydama leisti skolintis daugiau. Sprendimas turi būti priimtas iki rugpjūčio 2 dienos. Priešingu atveju JAV gali skelbti defoltą – valstybė liausis grąžinti skolą kreditoriams ir mokėti palūkanas.

REKLAMA

Akivaizdu, kad JAV defoltas sukrėstų pasaulio finansus. Iš stalčiaus traukiami pasiūlymai, ką daryti su JAV skola. Anot laikraštyje „The Washington Post“ gegužės 15 d. cituojamų ekonomistų, JAV valdžia gali išparduoti turimas aukso atsargas. Kiti ekspertai tokį projektą laiko kvailyste ir pataria parduoti dalį valstybinės žemės, kurios yra 650 milijonų akrų, išparduoti valstybinius pastatus ir elektrines (tokių taip pat esama).

REKLAMA

Problemas dėl JAV valstybės skolos galima spręsti ir nuvertinant dolerį kitų valiutų atžvilgiu. Aritmetiškai skaičiuojant, jeigu doleris, pavyzdžiui, nuvertės perpus, ir JAV skola atpigs perpus. Tai supranta kiekvienas, kuris ima kreditus didelės infliacijos sąlygomis.

Ar JAV skolos problema bus išspręsta Kongresui leidus daugiau skolintis? Ar greta to doleris bus planingai nugriautas leidus jam kristi iki tam tikros ribos ir paskui pakišus pagalvėlę – pavyzdžiui, dolerį iš dalies padengus auksu? Apie aukso standarto grąžinimą pernai užsiminė Pasaulio banko vadovas Robertas Zoelickas.

Dėl visų šių klausimų D. Strauss-Kahnas turėjo ne tik nuomonę, bet ir sprendimų galimybę. Dabar jis galės reikšti tik nuomonę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų