Kosovo policija teigia, kad padirbtos monetos kartais tokios kokybiškos, kad sunkiai atskiriamos nuo tikrų. Vienoje kavinėje Kosovo sostinėje Prištinoje besidarbuojantis Endritas beria suneštus klientų pinigus ir rėžia tiesiai.
„Mes imame netikrus pinigus, duodame netikrus pinigus“, – sako padavėjas Endritas.
Pasirodo, Kosove masiškai padirbinėjamos eurų monetos, ypač dviejų eurų. Pernai pareigūnai dėl padirbtų pinigų iškėlė 800 bylų.
Balandžio mėnesį Kosovo policija sulaikė vyrą ir moterį, iš Šiaurės Makedonijos bandžiusius atvežti 10 tūkstančių padirbtų 2 eurų monetų. Vienos stovėjimo aikštelės darbuotojai Prištinoje dėl to iš klientų visiškai atsisakė priimti 2 eurų monetas.
„Per dieną dviejų eurų monetų gaudavome už 100–150 eurų. Per metus tai sudarytų 50 tūkstančių eurų. Įsivaizduokite, koks nuostolis. Policija ėmė tikrinti mūsų darbuotojus, nors jie niekuo dėti dėl padirbtų pinigų. Praėjusių metų gruodį nusprendėme daugiau nepriimti dviejų eurų monetų“, – teigia stovėjimo aikštelės vadovas Sokolis Havolli'is.
Dviejų eurų monetų padirbinėjimo detektyvas Kosovo policijos nepalieka ramybėje. Dar baisiau, kad dalis padirbtų monetų itin sunkiai atskiriamos nuo tikrų.
„Padirbtos monetos prastai išgraviruotos ar štampuotos. Aišku, matome ir labai aukštos kokybės netikrų monetų“, – sako tyrėja Vjollca Mavriqi.
Kosovas, taip pat ir kaimyninė Juodkalnija, eurą naudoja kaip savo valiutą, nors šios šalys oficialiai eurozonos narėmis nelaikomos.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.