Vilniaus centre praeivių žvilgsnius kausto iš visų išsiskiriantis auksinės spalvos automobilis. Bet ne vien dėl aukso, bet ir dėl mašinos numerio „GRAMAS“.
„Ateinu į kiemą, jaunimas suvirtę, kokie 25 fotkinasi“, – pasakoja juvelyras Raimundas Miliauskas.
Nors vilnietis pasakoja, kad tokį numerį gavo dovanų prieš 2-jus metus iš pusbrolio jubiliejaus proga, kai šis galvojo, ką įdomesnio Raimundui padovanoti, kad būtų ir juokinga, ir juvelyro profesiją atitiktų.
Tik daugeliui žmonių šis numeris asocijuojasi visai su kitokiais dalykais.
„Buvo juokingas toks komentaras – sako, tai ką čia tas gramas reiškia? Ką pardavinėji ten? Vienas ten sako koksą, kitas – dar kažką. Kitas sako – nu tai va, gerai kad ne balta, tada tai tikrai reikštų „koksą“, – sako R. Miliauskas.
Vardinį numerį, atspindintį profesinę veiklą įsigijo ir kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius. Jo automobilio numeris yra „HACK3R“.
„Mano viena iš veiklų – kibernetinis saugumas, tai ir numeriai atitinkami. Tai kai pradėjau važinėti, ir politikai atkreipė dėmesį, ir žurnalistai, sakė – dabar viskas aišku“, – sako M. Pareščius.
Įdomių numerių kolekcionieriai
Tautiečiai prisigalvoja ir įdomesnių numerių, už kuriuos negaili pakloti vietoj kelių eurų – pusantro tūkstančio. Ir nuotraukas su tokiais originaliais numeriais savo Facebook'e renka žurnalistas Juras Jankevčius. Tik jis nelepia, kad į tokių numerių savininkus žiūri skeptiškai.
„Amerikoje tai vadinasi – „vanity plates“, kas reikštų tuštybės numeriai lietuviškai. Tai ta tuštybė trykšta per kraštus, sakyčiau“, – teigia J. Jankevičius.
Jurui nuotraukas siunčia Facebook sekėjai ir draugai, po to, kai jis kažkada gatvėj pamatė numerį su užrašu „JIS“, ir nusistebėjęs, kaip už tokį ne itin originalų numerį galima pakloti pusantro tūkst. eurų, įkėlė jį pajuokaudamas į Facebook'ą. Ir tada pasipylė nuotraukos.
„Va tas, kuris įlindęs į didžiausias skolas, bet nori pasirodyti, jisai nusiperka už 1,5 tūkst. vardinį numerį. Jei „Dievas“ pritrūksta, tai parašo „Godas“. Vilniuje važinėja tobulas numeris – „vanity“ – tuštybė. Vilniuje važinėja automobilis, ant kurio užrašyta – „royal“ – karališkas. Ir stovi jis paprasto daugiabučio kieme, ir žmonės sako – na, mes nežinojom, kad turim karališko kraujo kaimynų. Numeriai be fantazijos – „mano“. Numeris su fantazija – „Sėsk2“.
Dar vienas numeris iš tokių geresnių – „CH25OH“ – alkoholio cheminė formulė. „Paršas“. Ar norėtumėt važinėti su mersedesu, ant kurio užrašyta – paršas. Numeris „ėrelis“ turbūt irgi daug ką pasako, ant BMW, ypač. Yra „gyvatė“, ir šalia yra numeris „nepyk“. „Gyvatė“ ir „Nepyk“. Tai turbūt Suodaitis ir Siegel“, – juokauja J. Jankevičius.
Netrūksta ir kontraversiškų numerių
Dažnas atvejis, kai tautiečiai nori ant numerių ir keiksmažodžių. Lietuvoje tokių neišduoda, tačiau Anglijos Regitrą tautiečiai emigrantai apmauna, o tada atvažiuoja iš užsienio į gimtinę su tokiais numeriais.
„Keiksmažodžiai patys riebiausi, kas jiems šauna į galvą tuose „chicken factoriuose“ dirbant. Padoresniems žodžiams nesusitaupo, ar ką?“ – klausia J. Jankevičius.
Nuotraukas su vardiniais numeriais savo Facebook'e kolekcionuoja ir kitas žurnalistas Šarūnas Černiausias. Ir pasidalina vienu jam itin patikusiu numeriu.
„Čia yra klasika. Žmogus sumokėjo pusantro tūkst. už numerį, ir už ta lentelę – tai kombinacija nuostabu <...> karališka erdvė tiesiog – „ououou“. Nereta koreliacija, kad žmonės su vardiniais numeriais nebūtinai laikosi parkavimo taisyklių.
Būna ir nesusipratimų, kaip legendinis žmogus, kuris, man atrodo, į Klaipėdą periodiškai grįžta, ir jis labai norėjo, kad jo numeris skambėtų, kaip vaiduoklis, rusiškai – „prizrak“, tik vietoj „Z“ jis panaudojo skaičių „2“, ir gavosi kaip „pridurak“, – pasakoja Š. Černiauskas.
„Regitros“ atstovas sako, kad lietuviai išsiskirti nori vis labiau ir „Regitra“ prašymų dėl vardinių numerių sulaukia vis daugiau. Esą šiais metais per 9 mėnesius tokių Regitra jau išdavė 700.
Tačiau esą kas 5 prašymą dėl vieno ar kito numerio komisija esą nepatvirtina. Tarkime, tokių, kurie kažkaip susiję su Rusija ir karu. Tačiau, nepatvirtina esą ir kitų, skatinančių neapykantą, diskriminaciją, susijusių su keiksmažodžiais, ar juos primenančių.
„Kaip pavyzdys, galėtų būti numeris, kuris nesisieja su politika tiesiogiai – „Panic“, nes galvojame, kad panikos neturi būti eisme“, – sako „Regitros“ atstovas spaudai Lukas Vosylius.
„Regitros“ atstovas sako, kad jie sulaukia daug klausimų dėl anksčiau išduotų numerių, kurie vienaip ar kitaip susiję su Rusijos šlovinimu. Tarkime, „Moscow“, „Russia“ ir kitų. Uždrausti jų įstatymai esą neleidžia, tačiau „Regitra“ su savininkais susisiekė ir pasiūlė nemokamai pakeisti tokius į numerius į bet kokius kitus, tačiau ne visi tą padaryti sutiko.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
- Nenoriu išsisirti iš kitų....