Pirmiausia, vairuotojams reikėtų prisiminti, jog nuo balandžio 1 d. iki spalio 31 d. automagistralėse bus leidžiama važiuoti ne didesniu kaip 130 km/val., o greitkeliuose ne didesniu kaip 120 km/val. greičiu.
Keliuose su asfalto ar betono danga apskritus metus leidžiama važiuoti ne didesniu kaip 90 km/val. greičiu, kituose keliuose – ne didesniu kaip 70 km/val. greičiu.
Naujienų portalas tv3.lt primena, jog šiuo metu lengvaisiais, krovininiais automobiliais, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3,5 tonos, motociklais ir triračiais automagistralėse ir greitkeliuose leidžiama važiuoti ne didesniu kaip 110 km/val. greičiu. Ši tvarka galioja nuo lapkričio 1 iki kovo 31 d.
Tiesa, neturintiems 2 metų vairavimo patirties automobilių vairuotojams greičio riba kita. Pagal Kelių eismo taisyklių reikalavimus, jie nuo lapkričio 1 dienos bet kuriuo sezonu automagistralėse gali važiuoti iki 100 km/val. greičiu, greitkeliuose – 90 km/val., keliuose su asfalto ar betono danga – 80 km/val., o vieškeliuose – maksimaliu 70 km/val. greičiu (jei ženklai nenurodo kitaip).
Kai kam teks keisti padangas
Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. liepos 29 d. įsakymas numato, jog nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis.
Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) atstovai anksčiau teigė, kad iki balandžio 10 d. visi transporto priemonių vairuotojai turi pasikeisti žiemines, dygliuotas padangas į vasarines. Už netinkamą padangų naudojimą taikoma bauda nuo 50 iki 100 eurų.
Lengvųjų automobilių naudojamų padangų protektoriaus rašto gylis turės būti ne mažesnis kaip 1,6 mm (nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. buvo 3,0 mm).
Vairuotojams vertėtų nepamiršti, jog nuo kovo 31 d. įsigalioja vasaros laikas – laikrodis bus pasukamas valanda į priekį. Tai reiškia, jog kelsimės anksčiau, o ryte dar gali būti tamsu, žemesnė oro temperatūra.
Į gatves išriedės daugiau motociklininkų
Pagal KET, motociklininkų sezono starto pradžia yra kovo 1-oji diena – tad dalis motociklininkų jau išvažiavo į gatves.
Vis dėlto, kovo pradžios oro sąlygos buvo ne ypač tinkamos motociklų eksploatavimui – buvo nemažai lietaus, keliuose susikaupusio žvyro, kuris gali būti pavojingas motociklininkams.
Todėl Policijos departamento prie VRM komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė perspėjo motociklininkus dar palaukti.
J. Liutkienė atskleidė, jog policija patruliuoti motociklais pradės ne anksčiau balandžio 12 d. Taigi, ir kitiems motociklų vairuotojams ji patarė palaukti. Vis dėlto, ši data – jau visai ne už kalnų.
„Ne anksčiau balandžio 12 d. Policininkus patruliuoti Lietuvos kelių policijos tarnybos vadovas V. Grašys išleidžia maždaug balandžio 12 d. Ir tokiu atveju, maždaug penkias dienas stebimos oro sąlygos, data gali būti vėlinama“, – paaiškino J. Liutkienė.
Naujienų portalas tv3.lt primena, jog vadovaujantis KET 230 punktu, nuo lapkričio 10 d. iki kovo 31 d. draudžiama eksploatuoti motorines transporto priemones, išskyrus mopedus, motociklus, triračius, visų rūšių keturračius, ir priekabas su vasarinėmis padangomis.
Mopedus, motociklus, triračius, visų rūšių keturračius eksploatuoti su vasarinėmis padangomis draudžiama gruodžio–vasario mėnesiais, taip pat kovo–lapkričio mėnesiais, jeigu bent dalis važiuojamosios dalies, kuria važiuojama, yra apsnigta ar apledėjusi.
Aplinkosaugininkai stabdys automobilius ir tikrins taršą
Visai netrukus įsigalios tvarka, pagal kurią automobilius be policijos pagalbos galės stabdyti ir jų taršą tikrinti Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai. Be kita ko, jie galės skirti ir nemenkas baudas, taip pat naikinti transporto priemonės techninę apžiūrą. Automobilius aplinkos apsaugos departamento pareigūnai planavo stabdyti nuo balandžio pradžios, tačiau po kilusio nepasitenkinimo, buvo nuspręsta tikrinimų laikotarpį pavėlinti iki gegužės mėnesio.
Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė priminė, kad stabdyti transporto priemones gali uniformuoti policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Transporto saugos administracijos, Aplinkos apsaugos departamento valstybinės kontrolės pareigūnai, valstybinių miškų apsaugos pareigūnai, muitinės, savivaldybių institucijų arba jų įgaliotų įstaigų kelių transporto priežiūros tarnybų pareigūnai.
„Aplinkos apsaugos departamentas vykdo jiems pavestas funkcijas, o transporto priemonės vairuotojas privalo sustoti, jeigu stabdymas atitinka nustatytus reikalavimus. Priešingu atveju, gali būti traukiamas administracinėn atsakomybėn“, – aiškino J. Liutkienė.
Stabdant pareigūnui, privalote sustabdyti automobilį kelio dešinėje kelio pusėje (kelkraštyje) . Keliuose, kur eismui abiem kryptimis yra ne daugiau kaip 4 eismo juostos, privalote sustoti dešiniajame kelkraštyje, o kai jo nėra – prie dešiniojo važiuojamosios dalies krašto. Keliuose su skiriamąja juosta privalote sustoti tik ta pačia kryptimi kaip judančios transporto priemonės.
Visais atvejais sustojus turite įjungti avarinę šviesos signalizaciją. Išlipti iš automobilio (tiek vairuotojui, tiek keleiviams) galima tik pareigūnui leidus
Policijos atstovė primena, kad už nepaklusimą reikalavimui sustabdyti transporto priemonę, nesustojimą yra numatyta administracinė atsakomybė, todėl vairuotojas privalo paklusti, kitaip gresia nemenka bauda.
„Nepaklusimas uniformuoto aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno, valstybinių miškų apsaugos pareigūno, muitinės pareigūno, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno, savivaldybių institucijų arba jų įgaliotų įstaigų kelių transporto priežiūros tarnybų ar Transporto saugos administracijos pareigūno teisėtam, aiškiai išreikštam reikalavimui sustabdyti transporto priemonę užtraukia baudą nuo 850 iki 1200 eurų.“
Turėsite dieną laiko iš naujo patikrinti automobilį
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad, jeigu patikrintos transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis ir dūmingumas viršys ribines vertes – techninės apžiūros dokumento galiojimas baigsis po 48 val. nuo sprendimo surašymo momento.
Jeigu bus nustatytas skysčių nuotėkis, techninės apžiūros dokumento galiojimas baigsis iš karto nuo sprendimo surašymo momento.
Galiojančio techninės apžiūros dokumento neturinti transporto priemonė eisme dalyvauti negali.
Pašalinus techninius gedimus, galima užsisakyti vienos dienos leidimą, suteikiantį teisę nuvykti į transporto priemonių techninės apžiūros įmonę, atlikti techninę apžiūrą. O už tai, kaip žinoma, reikės papildomai sumokėti – nuo 23 iki 28,9 euro.
Atlikus techninę apžiūrą yra išduodamas techninės apžiūros dokumentas ir transporto priemonė vėl gali dalyvauti eisme.
O tai man atvipo žandikaulis, maniau, apie baudas nebus nieko.