Policija priduria, kad nesigailės vairuotojų – nuo kitų metų baus kiekvieną, kuris važinės be medicininės pažymos.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Nuo 2025 m. sausio vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su jo sveikatos pažyma, o šiai nustojus galioti, nebegalios ir vairuotojo pažymėjimas. Tokias saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas praėjusių metų pabaigoje priėmė Seimas.
Lietuviai sutinka, kad tokie pokyčiai privers sveikata pasirūpinti labiau:
„Gal ir gerai iš vienos pusės, daug nesveikų važinėja.“
„Nepasitikėjimas vyresniais darbuotojais. Diskriminacija.“
„Reiktų tikrinti aišku sveikatą dažniau. Manau, kad gerai.“
„Sveikatą būtinai pasitikrinti, visko gali būti, visokių nelaimių.“
„Nežinojau, bet dabar žinosiu.“
„Jau aš pasitikrinęs. Viskas gerai, va, diedukas šešiolikinis.“
Policija baus baudomis
Prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkstančiams gyventojų.
„Jeigu bus nepasitikrinę sveikatos, neturės medicininių pažymų, jų tiesiog vairuotojo pažymėjimai nuo 2025 m. sausio pirmosios bus negaliojantys“, – komentuoja sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
„Labiausiai suskubti turėtų 30 ir 65 metų asmenys, nes jų dalis yra didžiausia“, – sako „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas.
Susigrąžinti teisę vairuoti žmogus galės tik tada, kai pasitikrins sveikatą. Iki tol policija baus piliečius baudomis.
„Be abejo, bus taikoma administracinė atsakomybė ir, kaip „Regitros“ vadovas kalbėjo, praeiti medicininę patikrą, prieš tai reikės sumokėti piniginę baudą nuo 30 iki 50 eurų“, – perspėja policijos departamento Viešosios tvarkos biuro vadovas Vytautas Grašys.
Vairuotojui tokiu atveju reikės ne tik sumokėti baudą, bet ir sukti galvą, kaip parsigabenti transporto priemonę.
„Jis turės pasirūpinti savo transporto priemone. Ar ją nuvairuos kitas asmuo, ar ji bus priverstinai nuvežta pasamdant nuvežėjus“, – teigia V. Grašys.
Siūlo suskubti, vėliau prognozuoja eiles
Visų nemalonumų pavyks išvengti, jei vairuotojai laiku apsilankys pas gydytoją. Medikai siūlo tikrinti sveikatą dabar, nes rudenį gali tekti gaišti laiką eilėse.
„Šiuo metu prieinamumas šeimos gydytojų yra didesnis, tai tikrai labai raginame artėjančių atostogų laikotarpius suskubti tai padaryti“, – kalba A. Pečkauskas.
„Tinkamai pasirinktas laikas yra dabar, nes jeigu bus nukelta į lapkritį, gruodį arba sausį jau atėjus terminui, tai tikrai bus didelės problemos, nes tuo metu turėsim didelį piką sergančių žmonių“, – sako šeimos gydytoja Alma Astafjeva.
Pasak medikų, dažniausiai sveikatos patikra netrunka ilgai, tačiau jei žmogus turi lėtinių ligų, situacija keičiasi.
„Žmonės, kurie turi lėtinių ligų, arba tam tikras patologijas, jiems užtrunka sveikatos patikra. Tai gali užtrukti net iki kelių mėnesių. Nes jeigu matom pirminio vertinimo metu, kad reikia specialisto konsultacijos, tai tikrai užtrunka“, – pasakoja šeimos gydytoja.
Susisieks su vairuotojais
„Regitra“ ir toliau stengsis priminti vairuotojams, kad jiems reikia pasitikrinti sveikatą: siųs elektroninius laiškus, galbūt ir SMS žinutes.
„Yra suplanuota, kad siųsime elektroninius laiškus ir vyksta diskusija dėl SMS žinučių, bet noriu paminėti, kad e. valdžios vartuose trečdalis asmenų nėra palikę savo kontaktų“, – komentuoja „Regitros“ generalinis direktorius Dominauskas.
Nuo pernai metų lapkričio sveikatą pasitikrinusių asmenų skaičius yra viršijęs 40 tūkstančių per mėnesį. Medikai sako, kad neretai pasitaiko atvejų, kai žmogus aiškina, kad gerai ir mato, ir girdi, tačiau sveikatos būklė būna blogesnė.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.