Atvykę į parduotuvę „Lidl“ matoma, kad parduodamas batonas, kurio galiojimas jau pasibaigęs. Prekybos tinklo „Lidl“ atstovė tikina, kad baigusių galioti maisto produktų jie neparduoda, tokį maistą atiduoda labdarai, o mūsų užfiksuotą batoną su pasibaigusio galiojimo data vadina tiesiog žmogiška klaida.
„Dažniausiai produktai būna išperkami, žmonės pasinaudoja galimybe įsigyti dar kokybišką produktą, tačiau pigiau, tai sutaupo, jeigu tokių produktų lieka jie keliauja į labdarą“, – teigia „Lidl“ atstovė Lina Skersytė.
Veterinarijos tarnyba aiškina, kad tokiems pasibaigusio galiojimo produktams parduotuvėje turi būti atskira vieta, kad jų pirkėjai nesumaišytų su galiojančiais maisto produktais. Parduodami maistą, kurio minimalus vartojimo terminas pasibaigė, prekybininkai privalo pateikti aiškiai matomą įspėjimo informaciją ant pakuotės.
Gyventojai tokių produktų pirkti nenori
Kaip teigia kalbinti pirkėjai, patys baigusių galioti maisto produktų nepirktų, mat sveikata yra brangesnė už įvairias nuolaidas. Taip pat gyventojai bijo ir apsinuodyti:
„Paprastai nelabai perku tokius nukainotus ir kur galiojimo terminas jau pasibaigęs, stengiuosi galiojančias prekes pirkti, nerizikuoju.“
„Oi, ne, aš niekad neperku, baigėsi galiojimas – aš neperku.“
„Šį įstatymą gal turėtų žiūrėti specialistai, negalėčiau vertinti. Stengiuosi, kad švieži būtų produktai, aš nedaug valgau.“
Kitas prekybos tinklas „Maxima“ patikina, kad jie pasibaigusio galiojimo maisto produktais neprekiauja, mat juos atiduoda į „Maisto banką“ arba savo darbuotojams.
„Produktų su žymėjimų „geriausias iki“ mes nusprendėme nepardavinėti, nes pasirinkome kita kelią, tuos produktus, mes panaudojame arba darbuotojų maitinimui, arba atiduodam į „Maisto banką“, – tvirtina „Maximos“ atstovė Raminta Gecevičiūtė.
Menkina parduotuvės reputaciją?
Kaip teigia „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas, produktų su pasibaigusiu galiojimu pardavimas menkina gerą parduotuvės reputaciją. O šio įstatymo pakeitimo pasekmes prekybininkai pamatys po pusės metų.
„Kalbant apie parduotuves, tai iš visų tinklų pasakė, kad prekiaus tiktai du: „Iki“ ir „Aibė“. Aišku, „Aibė“ maža parduotuvėlė, daug žmogiškų klaidų. „Iki“, vadinasi, turi daug tokių produktų. Visas šitas dalykas buvo sukeltas dėl to, kad mes neva išmetame 140 kilogramų žmogui, tai yra 400 gramų, vos ne pusė kilogramo per dieną. Iš kur tie skaičiai? Kas tuos skaičius sugalvojo? Čia kvepia tokiu absurdu, nėra didesnės analizės“, – teigia „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.
Parduotuvės maistą po galiojimo termino pabaigos gali parduoti ne ilgiau nei per 45 dienas. Pardavimo terminą gali nustatyti pats pardavėjas, atsižvelgdamas į Maisto ir veterinarijos tarnybos rekomendacijas. Už prekių kokybę ir saugumą atsako pats prekybininkas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.