Apie 3 val. nakties „Facebook‘o“ grupėje „Orų entuziastai“ žmonės pradėjo dalintis akį stulbinančiais vaizdais ir išskirtiniu dangaus reiškiniu – Šiaurės pašvaiste.
Daugelis žmonių specialiai nemiegojo tik tam, kad galėtų užfiksuoti šį retą įvykį.
Žmonės dalinosi, ką pamatė
Paskutinįkart Šiaurės pašvaistė Lietuvoje buvo pastebėta šiais metais rugpjūčio mėnesį. Kaip tada, taip ir dabar, žmonės į socialinius tinklus kėlė vaizdus iš skirtingų miestų bei turėjo ką pasakyti.
„Šiaurės pašvaistė parodė neblogą šou. Paryčiais, visgi mus pasiekė saulės pliūpsnio CME ir visi, kantriai laukusieji, sulaukėm.
Gaila tik, kad visa jėga ir grožis nusekė paskui naktį, į JAV. Ir vėl mums liko tik uodegėlės, kurias gaudyt buvo sunkoka – mėnulis plieskė stipriai, saulėtekio spinduliai, rūkas. Bet pavyko“, – džiaugėsi Šiaurės pašvaistės liudytojai.
Ne visi išvydo Šiaurės pašvaistę
Kiti su apmaudu teigė, kad visgi Šiaurės pašvaistės neišvydo.
„3:40 dar nieko nefiksavo mano objektyvas, tai pasidaviau ir nuėjau miegoti. Šiandien skaudoka suprast, kad Aurora taip skaudžiai mane išdūrė“, – rašė moteris.
Kai kuriems orų entuziastams buvo per šviesus dangus, todėl šio vaizdo nematė.
„Kaip sekėsi plika akim matyt? Man tiesiog buvo per šviesu“, – komentavo vyras.
Eksperto nuomone – tai, iš tikrųjų, ne retas reiškinys
Žmonėms gali pasirodyti, kad Šiaurės pašvaistė atsiranda retai, ypatingai Lietuvoje. Pasak meteorologo Gyčio Valaikos, Šiaurės pašvaistės buvo matomos jau ne vieną dešimtmetį.
„Daug kas sako, kad seniau taip nebuvo, tai yra psichologinis dalykas. Net ir prieš vienuolika metų pakankamai vyresni žmonės ir socialinius tinklus mažiau naudojo, ir kameros buvo prastesnės.
Dabar yra geresnis organizuotumas: dabar visko daug yra. Esmė tame, kad seniau visa tai buvo, bet nebuvo realiu laiku, kam tokius dalykus pranešti ir pasidalinti pašvaistės kadrais“, – komentavo meteorologas.
Šiaurės pašvaistės atsiradimą, anot eksperto, lemia natūralūs Saulės ciklai. Prieš daugiau nei dešimtį metų buvo pasiektas Saulės suaktyvėjimas, kuris iki dabar tęsiasi.
„Prieš vienuolika metų buvo Saulės pikas – suaktyvėjimas – ir jis dar tęsis. Aišku tam (Šiaurės pašvaistės atsiradimui) reikia giedro dangaus.
Saulė pagal tuos ciklus gyvena ir dabar kaip tik yra tas suaktyvėjimo laikotarpis, kurio metu dažniau spjaudosi plazma, įelektrintomis dalelėmis. Jei tos dalelės į Žemės pusę įspjaunamos, tai po dviejų dienų ji yra pamatoma Žemėje“, – kalbėjo G. Valaika.
Nuotraukomis socialiniuose tinkluose buvo dalinamasi iš Zarasų, Šakių, Raseinių rajonų, Mažeikių, Akmenės bei kitų miestų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!