• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiek porų batų spintoje turite? Turbūt tikrai ne vieną ir tam pačiam sezonui. O štai kai kurie žmonės rūpesčių dėl avalynės iš viso neturi, nes visur vaikščioja tiesiog basi – ir į darbą, ir į miestą, ir į mišką. Tokių basakojų vis daugiau atsiranda ne tik užsienyje, bet ir čia pat – Lietuvoje.

Kiek porų batų spintoje turite? Turbūt tikrai ne vieną ir tam pačiam sezonui. O štai kai kurie žmonės rūpesčių dėl avalynės iš viso neturi, nes visur vaikščioja tiesiog basi – ir į darbą, ir į miestą, ir į mišką. Tokių basakojų vis daugiau atsiranda ne tik užsienyje, bet ir čia pat – Lietuvoje.

REKLAMA

Vilnietis, garso ir vaizdo dizaineris Tomas Dabašinskas vaikšto basas ir tikrai ne todėl, kad užmiršo apsiauti batus. Vyras basomis pėdomis vaikšto ir po miestą, taip žingsniuoja ir į darbo susitikimus, ar skrenda į svečią šalį. Basas vaikšto net žiemą. Ir taip jau dvejus metus.

„Pamiršau batus, pabandžiau basas pabėgioti, tai man pasirodė visai įdomiai. Ir visai kitaip nei bėgiojant su batais. Ir tada taip natūraliai gavosi, pagalvojau, gal visai įdomu būtų ir vaikščiot pabandyt, o kadangi prasidėjo vasara, o vasarą karšta batuose, tai buvo, ai tai va čia visai fainai", – kaip pradėjo vaikščioti basas pasakoja Tomas Dabašinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Vyras pasakoja, kad tai nėra kažkokia ideologija. Jei reikia, batus apsiauti gali, tačiau nemato tame prasmės. O ir susižeidęs smarkiai padų niekuomet nebuvo. Tomas ir prie vairo sėdi bei pedalus spaudo basomis.

REKLAMA

„Su patogumu basam, vairavimui tai man tas klausimas. Nu, ar patogu su kumštinėm pirštinėm stalo įrankius laikyti? Tai taip pat, nes daug patogiau tu viską jauti, kaip rankom viską jaučiam taip ir kojom", – pasakoja vyras.

Nors vyras pradėjęs vaikščioti basas su gydytojais nesikonsultavo, o tiesiog pats pajuto, kad tai jam į naudą, mat atsikratė kamavusių ligų ar peršalimo. Funkcinės terapijos centro kineziterapeutas sako, kad toks gyvenimo būdas gal šiais laikais ir atrodo neįprastai, tačiau žmogui yra kone prigimtinis ir tikrai sveikatai nekenkia.

REKLAMA
REKLAMA

„Tą reikėtų darytų palaipsniui, jeigu aš užsimanau ir nubėgu dešimt kilometrų pirmą dieną basas, tai greičiausiai man kelias dienas tikrai skaudės pėdas, čiurnas, netgi kelio skausmai gali atsirasti", – komentavo kineziterapeutas Viktoras Zavadckas.

O skausmai gali atsirasti, anot gydytojo, ir avint netinkamą avalynę, todėl vaikščioti basomis, bent namuose, pataria ir mažiems, ir dideliems, o norinčius tai daryti dažniau, ragina tik neskubėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu aš tą darau protingai, pirmadienį aš ten prasiėjau kažkokį atstumą basas, antradienį trečiadienį daviau savo audiniams pasilsėti. Tai įvyko adaptacija, ir viskas turėtų būti gerai, audiniai sustiprėja kalbėjo V. Zavadckas.

Lietuvoje basakojų vis daugėja, tuo tarpu pasaulyje ši tendencija populiari jau seniai. Žinoma, basakojams tenka priprasti prie įkyrių žmonių žvilgsnių, drąsesni neretai ir užkalbina, klausia, o kur batai?

REKLAMA

„Matai, kaip pradeda žmonės į tave reaguoti, ir tau net nebereikia matyti, tu jauti ir girdi, kad apie tave ir šneka ir ten pokalbiai nutrūksta per vidurį ir žiūrėk, žiūrėk jis basas. Neigiamų tokių daug nebuvo. Kaip tik, vasara, karšta, tu gali lipti į balą, jeigu nori, atsivėsinti, kojos neprakaituoja niekada, gražiai įdega", – atvirauja Tomas.

O štai Visagine jau taip pat ne vienus metus takus basomis mina miesto aktyvistas Aleksas Urazovas. Vyras tikina, su batais savęs jau nebeįsivaizduoja. O dieną, kuomet nusprendė atsikratyti batų, vyras prisimena taip:

REKLAMA

„Basas sugalvojau vaikščioti prieš šešerius metus, važiuodamas į Maskvą dirbti. Norėjau nusiimti savo batus ir supratau, kad aš negaliu, nes jie labai smarkiai kvepia. Tai aš nuėjau į degalinę, nusiploviau kojas ir išmečiau batus."

Per šešerius metus basakojis teigia, jokių traumų nepatyręs. Dabar esą daug lengviau, nereikia pirkti batų: „Labai patogu negalvoti niekada apie savo batus, ką apsiauti, kur eit, tiesiog išeini iš namų ir jau esi pasiruošęs, tai labai patogu."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Aleksą ir jo basas kojas kone visas miestas jau pažįsta, dėmesio vyras sulaukia dažnai.

„Žmonių reakcija skirtinga. Kartais žmonės susidomėję klausimus užduoda. Aš tada atsakau, kada, kas ir kaip. Kartais pažiūri, bet aš manau supranta, kad tokių žmonių jau yra nemažai, basakojų. O gal kiti žmonės galvoja, kad einu sau ir pamiršau kažkur batus“, – svarsto Aleksas Urazovas.

Lietuvoje kasmet net rengiamas basakojų bėgimas, sulaukiantis šimtų dalyvių. Tad kas gyvenime ir neišdrįstų kasdien vaikščioti basomis, gali savo pėdų jautrumą išbandyti nors bėgime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų