Nors žiniasklaida ne kartą rašė apie prekeivius narkotikais, į paauglių kvaišalus, jų pačių teigimu, įmaišančius karfentanilio, Lietuvos kriminalinės policijos duomenimis, tiriant elektroninių cigarečių skysčius, fentanilio ar karfentanilio rasta nebuvo. Dažniausiai aptinkami – sintetiniai kanabinoidai.
„Dalyje tyrimams pateiktų elektroninių cigarečių skysčių buvo nustatytos psichotropinės medžiagos, priklausančios sintetinių kanabinoidų I pogrupiui“, – teigė Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis. Pareigūnas taip pat atkreipė dėmesį, kad negaliai pirkdami skysčius, pirkėjai niekada negali būti tikri dėl jų sudėties.
„Atkreiptinas dėmesys, kad asmenys, įsigydami garinamuosius skysčius nelegalioje rinkoje, niekada negali žinoti jo tikslios sudėties, o iš savanaudiškų paskatų juos platinantys asmenys visiškai nesirūpina juos įsigyjančių asmenų sveikatai gresiančiomis pasekmėmis. Policijai atliekant tokių skysčių tyrimus juose yra aptinkama nelegalių medžiagų, kurios yra kenksmingos ir pavojingos asmenų sveikatai ar net gyvybei“, – teigiama komentare.
Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) klinikinės toksikologijos gydytojos Gabijos Laubner-Sakalauskienės, RVUL taip pat nėra tekę susidurti su atvejais, kuomet fentaniliu ar karfentaniliu būtų apsinuodijama nuo elektroninių cigarečių.
„Dar nebuvome susidūrę su tokiais atvejais, kad pas mus pateiktų pacientai, nuo fentanilio ar karfentanilio apsinuodiję per elektronines cigaretes“, – sakė ji.
Iš rinkos išstūmė heroiną
Nelegalių narkotikų platinimo rinkoje tarp opioidų ilgą laiką buvo paplitęs heroinas, tačiau G. Laubner-Sakalauskienės teigimu, su heroino vartojimu Lietuvoje netenka susidurti jau keletą metų.
„Kalbant apie opioidus, mes buvome įpratę, kad žmonės vartoją heroiną. Bet heroino apie 2–3 metus Lietuvoje nėra, jį pakeitė karfentanilis“, – teigė toksikologė.
Žinoma, ne visi opioidai yra nelegalūs. Gydytojos teigimu, opioidus galima išskirti į dvi kategorijas – legalius, naudojamus medicinoje ir nelegalius, kurie naudojami piktnaudžiavimui.
„Fentanilis ir jo atmainos yra opioidai. Opioidai priklauso psichoaktyviųjų medžiagų grupei, kuri slopina žmogų. Yra legalūs opioidai – visiems žinomi morfinas, tramadolis, fentanilis, kurie naudojami nuskausminimui, operacijos metu ar demonkologiniams ligoniams. Nelegalūs fentaniliai, apie kuriuos mes dabar kalbame, yra veterinariniai fentanilis – karfentanilis, jis naudojamas dideliems gyvūnams užmigdyti“, – pasakojo toksikologė.
Perdozavus – didelė mirties tikimybė
Pasak gydytojos, pavartojus karfentanilio yra galimos įvairios sveikatos komplikacijos, o apsvaigusį žmogų galima atskirti iš jo elgesio – ypač stipraus mieguistumo. Perdozavimo atvejais yra didelė tikimybė mirti. Perdozavus gyvybę išgelbėti galima leidžiant priešnuodį – naloksoną.
„Karfentanilis yra gerokai stipresnis už medicininį fentanilį, tad iškart matosi, kad žmogus yra labai mieguistas, sąmonės lygis gali sutrikti iki komos. Žmogus netenka sąmonės, nustoja kvėpuoti, nustoja veikti širdies ritmas, spaudimas nukrenta, žmogus pamėlynuoja. Perdozavus yra labai didelė tikimybė numirti dėl staigaus kvėpavimo sustojimo“, – pabrėžė toksikologė.
Valstybinės teismo medicinos tarnybos (VTMT) Toksikologijos laboratorijos duomenimis, šiemet nuo sausio 2 iki rugsėjo 1 d. nustatyti 232 apsinuodijimo karfentaniliu atvejai. Tiesa, tai nenusako viso vartojimo masto, mat VTMT Toksikologijos laboratorija tiria tik atvejus perduodamus įstaigai policijos. Pasak VTMT, toks vartojimo mastas – gana įprastas. VTMT duomenimis, tiek tarp gyvų asmenų, tiek mirčių atvejų, heroino vartojimas yra stipriai sumažėjęs, liko tik pavieniai atvejai.
VTMT Toksikologijos laboratorija išskyrė ir kelis dažniausiai pasikartojančius atvejus: difenhidramino, karfentanilio ir norkarfentanilio (karfentanilio metabolitas) nustatymo atvejų pasitaikė 34, o difenhidramino, karfentanilio, norkarfentanilio (karfentanilio metabolitas), metadono ir EDDP (metadono metabolitas) – 40 atvejų.
Iš viso karfentanilis ir norkarfentanilis (karfentanilio metabolitas) buvo aptiktas 37 mirties atvejais, tačiau yra dažnai nustatomas ir su kitomis medžiagomis – metadonu, psichotropiniais vaistais (benzodiazepinų grupė, pvz., diazepamas, lorazepamas, bromazepamas), taip pat ir kitais psichotropiniais medikamentais, pvz., mirtazapinu, kvetiapinu; etilo alkoholiu, tetrahidrokanabinoliu (THC), amfetaminu. Vartojant karfentanilį mirtinai nusinuodijo 5 asmenys, o maišydami difenhidraminą ir karfentanilį – dar 5.
Be fentanilio atmainų bene dažniausiai aptinkama medžiaga – sintetiniai kanabinoidai. Vis dėlto vienintelis panašumas tarp fentanilio ir kanabinoidų – dideli koncentracijos skirtumai. Tuo tarpu poveikis yra visiškai skirtingas.
„Jos yra labai neprognozuojamos ir stiprios. Sintetiniai kanabinodai irgi gali būti labai stiprūs. Panašumas yra toks, jog nežinoma narkotiko, kurį žmogus suvartojo, koncentracija. O pats poveikis yra visiškai skirtingas – tai yra kaip lyginti obuolius su kriaušėmis. Sintetinių kanabinoidų perdozavimas daugiau susijęs su perdėtu aktyvumu, psichozėmis“, – teigė toksikologė.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) duomenimis, sintetiniai kabinoidai dažniausiai parduodami kaip legalūs kanapių pakaitalai augalinės kilmės mišiniuose, kurie buvo jais apdoroti (pvz., apipurkštas tabakas ar kitoks augalinės kilmės mišinys), taip pat randami miltelių pavidalu. NTAKD taip pat išskyrė, jog minėto karfentanilio mirtina dozė yra itin maža – vos 0,03 miligramo, tad narkotikų prekeiviai karfentanilį gali gabenti labai mažais, sunkiai aptinkamais kiekiais, kurių pakanka tūkstančiams vartojimui skirtų dozių pagaminti.
Priklausomybė vystosi greitai, o nustatyti – sunku
Kaip ir kitos narkotinės medžiagos, opioidai formuoja asmens priklausomybę. Fentanilio atmainos iš kitų medžiagų išsiskiria tuo, kad priklausomybę suformuoti gali ypatingai greitai. G. Laubner-Sakalauskienės teigimu, kai kuriems asmenims priklausomybė gali susiformuoti vos po kelių kartų vartojimo.
„Ilgiau vartojant opioidai sukelia fizinę ir psichologinę priklausomybę. Tiek legalūs, jeigu tai pvz. yra nuskausminamieji vaistai, tiek nelegalūs, naudojant piktnaudžiavimo tikslais. Priklausomybė formuojasi labai skirtingai, bet dažniausiai užtenka vartoti mėnesį laiko. Kai kuriems žmonėms užtenka ir poros kartų“, – pabrėžė G. Laubner-Sakalauskienė.
Pagalbą pacientams taip pat apsunkina sudėtingas medžiagų nustatymas – dažniausiai šias medžiagas nustato teismo ekspertizė, bet tam reikia itin daug laiko.
„Jeigu kalbame apie karfentanilį – ši medžiaga nėra matoma ir suvartojus dideles dozes. Laboratorinė diagnostika Lietuvoje yra prasta, tad gyviems asmenims ligoninės sąlygomis medžiagą nustatyti beveik neįmanoma. Ją nustato tik Valstybinės teismo medicinos tarnybos (VTMT) Toksikologijos laboratorijos teismo medicinos ekspertai, kas užtrunka labai daug laiko. Bet žmogui pakliuvusiam į ligoninę, ne teismo medicinos ekspertų pagalbos reikia“, – teigė G. Sakalauskienė.