Nuo mobilizacijos bėga įvairaus plauko rusai. Dalį jų profesorius Gintautas Mažeikis priskiria „putinistų“ kategorijai – atvykę svetur, jie demonstruoja „Z“ raides, Georgijaus juosteles. O Lietuvos verslininkas Viktoras Voroncovas tikina, kad neretai nuo mobilizacijos sprunka rusai, susikrovę turtus iš korupcijos.
Skambina SOS linija ir reikalauja pagalbos
Nuo rugsėjo 19 dienos, kai pradėti taikyti ribojimai į Lietuvą atvykstantiems rusų turistams, į šalį neįleista iš viso 315 Rusijos piliečių. 10 iš jų neįleisti praėjusią parą, informuoja Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).
O štai šviežiai priimto leidimo, kad į šalį įleidžiami rusai, turintys lietuviškų šaknų, panašu, dar niekam neprireikė. Kol kas šia proga nepasinaudojo nė vienas asmuo.
„Laukta ir manyta, kad tokių atvejų atsiras, ypač iš Kaliningrado srities. Kad lietuvių kilmės žmonės pasinaudos ta lengvata ir bandys patekti, bet iki šiol nebuvo nė vieno, kuris su tokia priežastimi būtų bandęs patekti į Lietuvą“, – akcentuoja VSAT patarėjas Giedrius Mišutis.
Tiesa, kai kurie neįleisti rusai reaguoja gan ūmiai. Pavyzdžiui, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras (KOPŽI) sulaukė pagalbos skambučio iš Rusijos piliečio, bandančio išsisukti nuo mobilizacijos.
SOS linija kreipęsis žmogus reikalavo suteikti pagalbą, kuri neva jam „priklauso“, antraip grasino pranešti „draugams Maskvoje“, kad lietuviai esą yra fašistai.
Šio skambučio turinį Facebook paskyroje plačiau aprašė KOPŽI:
„Pradedame sulaukti neįtikėtinų skambučių į mūsų centro SOS liniją.
„Sveiki, aš Rusijos pilietis, dabar esu Lietuvoje, žinote tikriausiai, pas mus čia ta, mobilizacija, tai va. Radau jūsų numerį, tai klausiu, kas man priklauso?“
„Ta prasme? O kas jums gali priklausyti?“
„Nežinau, gal dėl leidimo gyventi ar dėl darbo, priimsiu bet kokią pagalbą. Juk nenorite, kad aš savo draugams Maskvoje papasakočiau, jog litovcai yra fašistai ir mūsų neapkenčia?“
Šiaip tai mums yra visiškai tas pats, kas ten ką girtoje užstalėje toli Rytuose pasakos, bet koks nesikeičiantis skėrio mentalitetas!“
Atsakė, kokie rusai „skambina ir gąsdina“
Filosofas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Gintautas Mažeikis mano, kad Lietuvos organizacijos sulauks dar ne vieno nepagarbaus skambučio iš Rusijos piliečių. Pasak jo, yra dvi grupės rusų, bėgančių nuo mobilizacijos: vieni garbina Kremlių, o kiti, atvirkščiai, nepritaria karui Ukrainoje.
„Tokie keisti skambučiai gali būti ir ne pavieniai, o pakankamai daug. Jei pasižiūrėsime į Rusijos bėglius nuo karo į tas šalis, kurios juos priima (Kazachstaną, Sakartvelą, Suomiją), galime pastebėti, kad daugelis pasitraukusių dar bando nešioti „Z“ raides, kalbėti apie Putiną. Jie tiesiog nenori dalyvauti kare, bet nuo to netampa mažiau imperialistiški. <...> Tie, kurie skambina ir gąsdina, priklauso pirmajai putinistų kategorijai“, – apibūdina G. Mažeikis.
Bet, pasak profesoriaus, yra ir kita medalio pusė – dalis bėgančių rusų yra „antiputinistai“.
„Tarp jų yra visiškai kito tipo žmonių. Pažįstu asmeniškai aibę pasitraukusiųjų į Bulgariją, Moldovą, Suomiją. <...> Kurie kritikuoja Putiną, smerkia šitą karą, nori bendradarbiavimo su Vakarais, opozicinėmis Rusijos jėgomis. <...> Skirtumas tik tas, kad rusai, kurie patys kovoja prieš Putiną ir bėga nuo jo režimo, jie neskambina į Lietuvos centrus ir nesikeikia“, – akcentuoja G. Mažeikis.
O Lietuvoje gyvenantis verslininkas Viktoras Voroncovas tokius atvykėlių skambučius pagalbos centrams vadina „atvira veidmainyste“. Pasak jo, dalis nuo mobilizacijos sprunkančių rusų tikisi lengvo ir patogaus gyvenimo Europoje.
„Čia veidmainystė. Žmonės Rusijoje galvoja, kad Europos Sąjunga (ES) priima migrantus iš Afrikos, arabų šalių, duoda jiems nemokamus butus, leidimus gyventi iš karto, socialines išmokas. <...> Rusas, kuris dabar atvažiuoja, pasirenka tą dalį ES vertybių, kuri jam patinka. O, aš atvažiavau, pabėgau iš Rusijos, ten mobilizacija. Duokite man nemokamą butą“, – komentuoja Lietuvos rusas V. Voroncovas.
Tačiau ne visi rusai reikalauja valstybės paramos. Pašnekovas pasakoja, kad dauguma besitraukiančių rusų yra sukaupę kapitalą iš neskaidrių verslų.
„Šitas pagalbos skambučio pavyzdys – neeilinis. Čia žmonės tikriausiai nori save neprotingai pareklamuoti, gauti kažką iš Lietuvos. Bet dauguma žmonių bėga su pinigais. <...> O iš kur pinigai? Iš korupcijos sukaupė“, – mini V. Voroncovas.
Skambučių gausa: kreipiasi į Raudonąjį Kryžių ir VSAT
Skambučių iš Rusijos piliečių sulaukia ir Raudonasis Kryžius bei VSAT padaliniai. Informacijos, kaip patekti į Lietuvą, teiraujasi dar Rusijoje esantys piliečiai. Tačiau Raudonojo Kryžiaus atstovė Luka Lesauskaitė mini, kad rusų skambučių iš Lietuvos teritorijos nesulaukė.
„Žmonės skambino, su visa šeima norėjo atvykti. <...> Praėjusią savaitę skambino dar būdami Rusijoje. Klausė, kaip patekti [į Lietuvą – tv3.lt], kaip gauti prieglobstį. Mes turime vienintelį atsakymą <...> – žmonės turi kreiptis į VSAT, atvykti į punktą ir tada prašyti prieglobsčio. Iki tol žmonėms niekaip negalime padėti“, – portalui tv3.lt sako Raudonojo Kryžiaus atstovė.
Skirtingai nei į KOPŽI centrą besikreipęs rusas, Raudonajam Kryžiui skambinę asmenys kalbėjo mandagiai ir negrasino lietuvių išvadinti „fašistais“.
„Kiek žmonės skambino, tai tikrai pakankamai pagarbiai ir mandagiai [kalbėjo – tv3.lt]. <...> Nesusidūrėme su kažkokiais grasinimais“, – sako L. Lesauskaitė.
VSAT patarėjas Giedrius Mišutis komentuoja, kad įsigaliojus naujai tvarkai pirma augo susidomėjimas, kaip patekti į Lietuvą, o vėliau pasimatė, kad naujoji patekimo į šalį tvarka duoda vaisių.
„Labai daug skambučių. Ypač prieš rugsėjo 19 dieną, <...> pirmomis naujos tvarkos dienomis labai didelis buvo paklausėjų skaičius. <...> Bet apskritai sumažėjo atvykstančių rusų. Skaičiuojame, kad apie 40–45 procentus sumažėjo lyginant su tais skaičiais, kiek važiavo iki rugsėjo 19 dienos. <...> Nauja tvarka tikrai veikia – nubyrėjo didžioji dauguma rusų turistų“, – nurodo G. Mišutis.
Sekmadienį buvo įleisti 1336 Rusijos piliečiai, o šeštadienį – 1074. Skaičiuojama, kad tai 2,5 karto mažiau atvykstančiųjų negu būdavo iki prasidedant ribojimams.
Vieną rusą pasieniečiams teko „ant rankyčių“ išnešti
Visgi pasitaiko ir bandančių gudrauti. Rusai ieško būdų, kaip prasmukti pro Lietuvos pasieniečių patikrą, bet jiems tai nepavyksta, pasakoja G. Mišutis.
„Vyksta net ir vizų neturėdami, įsivaizduodami, kad kažkaip čia gali patekti. Netvarkingi dokumentai būna. Yra kategorija žmonių, kurie <...> matyt, bando laimę“, – apibūdina G. Mišutis.
Kiekvieno Rusijos piliečio dokumentai tikrinami, o kartais ne po vieną kartą. „Yra papildoma patikra – vadinamoji antroji linija, kur specialiais įrenginiais tikrinami dokumentai. O ką galima pasukčiauti? Jei suklastotas dokumentas – iš karto prasideda baudžiamosios atsakomybės reikalai“, – įvardija G. Mišutis.
Jis primena istoriją, kaip prieš savaitę vienas rusas su dviračiu atmynė iki Raigardo pasienio patikros punkto ir supratęs, kad bus neįleistas, atsigulė ant žemės Lietuvos teritorijoje. Vyras atsisakė pajudėti iš vietos, tad pasieniečiams teko jį išnešti.
„Dokumentų patikra, jis atvažiuoja su dviračiu. Jis tikrinamas. Matoma, kad dokumentai netvarkingi. Surašomas atsisakymas įleisti į šalį. Tada jis atsigula ant grindų ir guli sau. Niekas jėgos nenaudojo, įkalbinėjo, įkalbinėjo… Bet kiek galima? Dirbti reikia, trukdo.
<...> Paėmė jį gražiai, ant rankyčių. <...> Įdėjo į tarnybinį visureigį, nuvežė prie sienos ir padėjo ant sienos beveik linijos. Priėjo baltarusiai, jis atsistojo ramiai, pasiėmė savo dviratį ir nuvažiavo atgal“ , – situaciją nupasakojo G. Mišutis.
Nuo rugsėjo 19 dienos į Lietuvą įleisti beveik 20,5 tūkst. Rusijos piliečių. Maždaug pusė jų vyko tranzito tvarka. Kita dalis įleistųjų – asmenys, turintys leidimus gyventi, ilgalaikes „D“ tipo vizas, Europos Sąjungos piliečių giminaičiai arba vilkikų vairuotojai.