Iranas triukšmingai atšventė pelnytą pergalę – tapo atomine valstybe, su Rusijos pagalba atidaręs Bušero atominę elektrinę. Tiesa, tuo pat metu Teheranas pristatė ir naujus ginkluotės pavyzdžius. Tarptautinė bendruomenė sako, kad viskas gerai.
Ilgai laukta šventė
Planus turėti nuosavą atominę jėgainę Iranas brandino net nuo 1974 m., kai ten dar valdė amerikiečiams palankus šachas, o apie jokius ajatolas pasaulis išvis nieko nežinojo. Po Islamo revoliucijos pergalės visas reikalas užstrigo, nes amerikiečiai Irano atominei programai pasakė griežtą „ne“. Ta mintimi matyt ne itin žavėjosi ir Sovietų Sąjunga, taip pat nesuteikusi Iranui pagalbos.
Viskas pajudėjo iš vietos tik 1995 m., kai Teheranas susirado naują partnerį – Rusiją, pasirašiusią kontraktą dėl Bušero AE statybos. Ilgą laiką, nenorėdama gadinti santykių su JAV, Rusija taip pat vis nukėlinėjo statybų terminus. Bet štai išaušo nauja diena – Rusija gavo dovanų „perkrovimo mygtuką“ iš Nobelio taikos premijos laureato Barako Obamos ir iškilios tarptautinės politikos veikėjos Hilary Clinton rankų. Nuo to laiko nepraėjo nė metai, o Rusija jau atsikratė JAV priešraketinės gynybos sistemos ir pakrovė savo branduolinį kurą į netrukus pradėsiančią veikti Bušero AE.
„Nepaisant viso spaudimo, sankcijų ir kitų sunkumų, kuriuos mums užkrovė Vakarų tautos, mes matome svarbiausią taikios Irano atominės energetikos simbolį. Atominė jėgainė yra Irano pasipriešinimo ir kantrybės simbolis“, - pareiškė šalies atominės energetikos vadovas Ali Atbaras Salehis. Auksiniai žodžiai! Kol didysis Machmudas Achmadinedžadas statė jėgainę, iraniečiai patriotiškai iškentė visas ekonominių sankcijų negandas. Nesvarbu, kad niekas jų neklausė, ar jie nori tas negandas kentėti, svarbu, kad jų vadas laimėjo.
Viskas OK!
Daugelis manė, kad po ilgų dešimtmečių aršios kovos prieš atominę Irano programą, Vašingtonas pratrūks žaibais tiek Teherano, tiek Maskvos atžvilgiu. Nieko panašaus! Didžiosios diplomatės ir Nobelio taikos premijos laureato administracija pareiškė, kad nemato pavojaus, nes Bušero projekto taikingumą užtikrina Rusija. Na, dar todėl, kad Vašingtono ekspertų nuomone, atominio ginklo Iranas negalės pasigaminti dar bent 12 mėnesių.
Kas galėtų paneigti, kad B.Obama yra pats taikingiausias visų laikų JAV prezidentas? Ir diplomatijoje nepėsčias: sutiko su Maskvos reikalavimais ir atsisakė priešraketinio skydo. Bet už tat, kiek daug gavo mainais – visą visutėlį didžiulį nieko. Štai kur nusiginklavimas!
Užsikrėtę B.Obamos taikingumu, tą patį pasakė ir britai. Likęs pasaulis tik pečiais gūžtelėjo: na, gal ir iš tiesų nieko tokio, kad Iranas tą „taikų atomą“ naudoja? Nepatenkintas kažkodėl liko tik Izraelis, na, bet jis visada kažkuo nepatenkintas... Neva, tai, kad Iranas, tapęs branduoline valstybe, kelia grėsmę regiono ir ypatingai Izraelio saugumui.
Čia, matyt, viskas dėl tų nekaltų M.Achmadinedžado papokštavimų apie tai, kaip „Izraelį reikia nuo žemės paviršiaus nušluoti.“ O gal atvirkščiai? Gal dabar visiems dėl Izraelio reikia sunerimti? Juk būtent jis 1981 m. sunaikino dar nepastatytą Įsirako (Irakas) reaktorių. O dar pikti liežuviai mala, kad ir Sirijos branduolinį objektą 2007 m. taip pat Izraelis „nubombino“.
Nedidelė prezentacija
Lyg ir netyčia, o gal kaip tik siekdamas patvirtinti, kad jo branduolinė programa itin taiki, Iranas surengė keletą nedidelių prezentacijų, kurių laikas maždaug sutapo su Bušero AE atidarymu. Prieš jėgainės atidarymą Teheranas išbandė naują žemė – žemė tipo raketą. Kurią, tarp kitko, pats ir sukūrė! Na, bet kas gi galėtų pagalvoti, kad ta raketa skirta branduolinius užtaisus nešti...
Netrukus, Iranas surengė dar vieną prezentaciją – pristatė nepilotuojamo ilgų nuotolių bombonešio „Karrar“ prototipą. Vėlgi, ką tai turi bendro su branduoliniu ginklu? Lygiai taip pat, kaip ir trečioji prezentacija, kuomet buvo pademonstruoti 4 nauji povandeniniai laivai. Asociacijos kyla tik su „taikiu atomu“.
Taigi, visa progresyvi žmonija turėtų pasveikinti Iraną, pasiekusį naują – „taikaus atomo“ amžių! Telieka palinkėti iraniečiams dar daugiau kantrybės, juk liko visai nedaug kentėti – tik 12 mėnesių ir ką tik pasiektas „taikaus atomo“ amžius bus upgrade'intas į sekantį lygį.