Siekiant sutramdyti siaučiančius sukčius ir kitus nusikaltėlius, į Seimą sugrįžo sena iniciatyva privalomai registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles.
Vienos Panevėžio parduotuvės vedėja rodo, kokių išankstinio mokėjimo SIM kortelių gali įsigyti pirkėjai. Sako, kad populiarumo tokios kortelės nepraranda, vilioja visokius žmones, tarp jų ir sukčius, kurie naudojasi tokiomis SIM kortelėmis.
„Jeigu vaikams perka, tai kad būtų tų gigabaitų daugiau – interneto to vadinamo, o kiti ateina tiktai paskambinti – pavyzdžiui, „Tele2“ už eurą“, – sako parduotuvės vedėja Lina.
Ir tokie pat įtartini asmenys iš vienos parduotuvės darbuotojos pinigus bandė išvilioti. Prisidengdami įvairiomis meilės istorijomis įvairiomis siekia pasisavinti pinigus.
„Kaip jai ten rašė: atsiųsk, turi ateit paketas, už jį sumokėk, pas mane labai brangu, aš negaliu išeit, taip ir taip... Tai mes sakom: tu, vaikeli, galvok“, – kalba Lina.
Būtent telefonai su išankstinio mokėjimo SIM kortelėmis yra vienas dažniausių sukčių ir kitų nusikaltėlių įrankių. Policija skaičiuoja, kad per praėjusius metus sukčiai išviliojo iš gyventojų daugiau nei 20 milijonų eurų.
„Paskambina kažkas, apsimeta teisėsaugos institucijų darbuotojais ir pradeda pasakoti, neva artimas giminaitis neva pateko į bėdą, ateina į namus pasiimti pinigų. Tai tokių sukčiavimų labai ženkliai sumažėjo. Dabar didžiausi sukčiavimai yra, kai siunčiami kažkokie kenkėjiški laiškai, kažkokios nuorodos, žmonėms siūloma investuoti“, – aiškina policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Tad ne tik vyresni žmonės tampa sukčių taikiniu. Pareigūnai pastebi, kad ir pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl sukčiavimo nuo 2021 metų padaugėjo daugiau nei penktadaliu. Tiesa, iš žmonių išviliota bendra suma perpus sumažėjo.
„Ta tendencija yra, kad sukčiavimų yra pernai registruota daugiau, bet sumos yra mažesnės – 2021 metais buvo 46 milijonai“, – sako R. Matonis.
Išankstinio mokėjimo SIM kortelės yra gana populiarios. Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, tokių naudojama beveik milijonas trys šimtai – beveik trečdalis nuo visų naudojamų SIM kortelių. Per pastaruosius trejus metus naudojamų išankstinio mokėjimo SIM kortelių skaičius išlieka panašus.
„Tikrai yra nemažai sukčiavimų, kurie yra įvykdomi skambinant telefonu. Ir didžioji dalis jų daroma iš išankstinių mokėjimo kortelių, kurių savininkų duomenis nustatyti pakankamai sudėtinga, nes mobiliojo ryšio operatoriai jų neturi“, – kalba R. Matonis.
„Naudoja šias korteles ir kontrabandininkai, ir narkotikų prekeiviai, ir kiti nusikaltėliai. Galiausiai jas incognito, nepateikiant duomenų, gali įsigyti mums nedraugiškų šalių piliečiai. Ir turbūt tai gali pakenkti mūsų nacionaliniam saugumui“, – tvirtina Seimo narys Mindaugas Skritulskas.
Dabar išankstinio mokėjimo korteles gali įsigyti bet kas ir savo asmens duomenų neturi pateikti. Taigi Seimo narys, konservatorius Mindaugas Skritulskas grįžta prie daugiau nei penkerių metų senumo Vidaus reikalų ministerijos iniciatyvos įvesti privalomą išankstinio mokėjimo SIM kortelių registravimą, tačiau tuomet valstiečių Vyriausybė tam nepritarė.
„Absoliuti dauguma abonentų privalo pateikti – tie, kurie naudoja pagal sutartis. O kažkodėl tam tikra mažuma – pilka zona – viso šito išvengia“, – sako M. Skritulskas.
Įstatymo pataisos laukia Seimo teisės departamento išvados, po to bus svarstomos parlamente ir jo komitetuose. Jeigu sulauks reikiamo pritarimo, iniciatyva įsigaliotų nuo liepos.