Ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis Turkijos policininkai demonstrantus vaiko Stambule. Tūkstančiai moterų į gatves išėjo paminėti lapkričio 25-tą minimą kovos su smurtu prieš moteris dieną.
Policija užtvėrė gatvę, kuria traukia demonstracija. Įpykę maršo dalyviai nusileisti taip pat neketina. Šios Turkijos moterys valdžią kaltina neužtikrinant jų saugumo. Anot demonstrantų, kai Turkija liepą pasitraukė iš Stambulo konvencijos, kuri skirta kovoti su smurtu prieš moteris, jų padėtis tapo dar blogesnė. Esą išpuolių ir smurto namuose prieš moteris atvejų ėmė daugėti: „Tokių atvejų gerokai padaugėjo, nes pasitraukus iš Stambulo konvencijos, smurtautojai buvo padrąsinti. Turime prie jos kuo greičiau vėl prisijungti.“
Konvencija Stamule buvo parengta 2011 metais. Ją pasirašė 34 šalys. Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas sako, kad moterimis pasirūpinti gali ir be šių tarptautinių įsipareigojimų. Tačiau demonstrantai gatvėse atkerta, kad statistika rodo priešingai ir žada toliau dėl moterų teisių kovoti gatvėse:
„Būdama moterimi Turkijoje nesijaučiu saugi ir dieną ir naktį.“
„Nuo vasaros pradėjome tolti nuo piliečius saugančių garantijų. Mes su tuo nesutinkame ir toliau kovosime.“
Protestuoti prieš smurtą nukreiptą prieš moteris tūkstančiai žmonių išėjo ir Meksikoje. Surengta taiki demonstracija virto aršiais susirėmimais tarp feministinių pažiūrų protesto dalyvių ir policijos.
Moterys ant valdžios pyksta ne šiaip sau. Tarptautinės organizacijos skaičiuoja, kad Meksikoje kiekvieną dieną smurtautojai nužudomo mažiausiai 10 moterų ir mergaičių.
Didžiulės demonstracijos raginančios apsaugoti moteris nuo smurto surengtos ir Argentinoje, Čilėje, Venesueloje, Brazilijoje ir Ispanijoje. Remiantis Jungtinių Tautų duomenimis, beveik 1 iš 3, 15 metų ir vyresnių moterų visame pasaulyje bent kartą gyvenime patyrė fizinį ar seksualinį smurtą. Neretai jie baigiasi ir mirtimi: „Aš buvau Michal Sela, prieš trejus metus mane nužudė mano vyras. Žudikas vardu Eliranas Malulas. Šiandien, netekusi savo gyvybės, raginu – išgirsk mano balsą.“
Taip į žiūrovus kreipiasi vyrų nužudytos moterys Izraelyje. Šie klipai sukurti šviesti visuomenę ir perspėti kitas moteris apie joms gresiančius pavojus. Programuotojai klipus sukūrė iš prieš mirtį padarytų moterų vaizdo įrašų ir nuotraukų. Jų žodžius įgarsino aktorės. Artimieji sako, kad vaizdo klipai juos sukrėtė, tačiau tikisi, kad tai padės išvengti daugiau aukų.
„Kai pamačiau vaizdo įrašą, mane supykino ir pajutau aštrų skausmą. Pajutau, tarsi mano sesuo atgijo ir kalba. Manau, kad būtent toks ir yra šios kampanijos tikslas“, – sako nužudytos moters brolis Niron Ozeri.
Pamatę savo mirusias seseris ir dukras ekrane kalbančias tarsi gyvas, ašarų nesuvaldė daugelis artimųjų. Kampanijos rengėjai viliasi, kad jų sukurta idėja prakalbinti aukas, pasieks ir kitas šalis bei įkvėps smurtą patiriančias moteris laiku spėti kreiptis pagalbos.