Europos Komisija ir Europos parlamentas pritaria idėjai atsisakyti laikrodžių sukiojimo dukart per metus, tačiau dauguma valstybių narių sprendimui kol kas nepritaria.
Taigi, šį savaitgalį laikrodžių rodykles valandą atgal suksime į vėl. Ir pasivaikščiojimai šviesiu paros metu, taps vis retesni.
Štai, ką mano gyventojai:
„Nu, paskui keltis sunku, ir paskui kažkaip savijauta ne ta, jau amžius ne toks jau jaunas.“
„Neturiu diskomforto. Pats esu vyturys, anksti keliuosi, statyboj dirbam, tai man asmeniškai nėra problemų.“
„Man asmeniškai nenusibodo. Visą laiką yra smagu, kad galima pamiegoti viena valanda ilgiau.“
„Atsibodo seniai. Kada pagaliau apsispręs ir mes turėsime vieną laiką? Man labai sudėtinga prisiderinti.“
Atsibodo gyventojams ar ne, laiką dusyk metuose tai pirmyn, tai atgal sukinėti turėsime dar mažiausiai metus.
Mat tam, kad toks laiko kaitaliojimas sustotų, jam visos Europos Sąjungos narės turi pritarti vienbalsiai. O štai čia ir kyla keblumų.
„Dauguma šalių laikosi tokios nuomonės, kad reikia pasidaryti visiems namų darbus. Pasidaryti nuomonių apklausas. Apklausti suinteresuotą verslą, subjektus, visuomenės atstovus“, – sako susisiekimo viceministras Gytis Mažeika.
Anot Susisiekimo ministerijos, tokius namų darbus mūsų šalis jau padarė. Todėl įsileisti naujoves Lietuva jau būtų pasiruošusi. Laiko suvienodinimui pritaria ir Latvija, Estija bei Suomija.
„Visuomenės nuomonė yra šešiasdešimt du procentai už vasaros laiką. Jeigu mes kalbėtume apie konsultacijas su verslu, tai mes aiškiai turėjome indikacijas, kad verslui iš esmės nėra didelio skirtumo“, – teigia G. Mažeika.
Anot Europos Komisijos atstovų Lietuvoje, pasistūmės laiko suvienodinimo klausimas ar ne, viskas priklausys tik nuo pačių valstybių, mat ir pati Europos Komisija jau prieš metus pasiūlė valstybės narėms nustoti rudenį ir pavasarį sukinėti laikrodžių rodykles.
„Jau siūlė šiemet prieiti prie šios naujos sistemos, ir kiekvienai valstybei apsispręsti prie kurio laiko ji lieka. Tačiau šis pasiūlymas užstrigo tarp valstybių. Ir šiuo metu mes laukiame tarybos sprendimo, valstybių narių apsisprendimo“, – kalbėjo Europos Komisijos atstovybės vadovas Arnoldas Pranckevičius.
Europos Komisija viliasi, kad visų šalių apsisprendimo rezultatai turėtų išaiškėti 2021-aisiais. Tuomet valstybės, norinčios pasilikti žiemos laiką, paskutinį kartą laiką suktų tų metų rudenį, o norintys pasilikti vasaros laiką – pavasarį.
„Piliečiai labai aiškiai išsakė, kad nori, jog laikas nebūtų sukiojimas. Europos Komisijos atliktoje apklausoje, praeitų metų vasarą, dalyvavo rekordinis skaičius žmonių, 4,6 mln. žmonių ir net 84 proc. jų pasisak, kad būtų prieita prie vieno laiko“, – pasakoja A. Pranckevičius.
Žiemos laikas bus įvedamas naktį iš šeštadienio į sekmadienį, ketvirtą valandą ryte. Tuomet reikės sukti vieną valandą atgal. Miegoti galėsim ilgiau, tačiau temti pradės ankščiau.