• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savivaldybės bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ vairuotojai pradėjo antrą streiko savaitę. O sostinės gyventojai ir toliau šąla stotelėse, nes transportas atvažiuoja kur kas rečiau. Įmonės vadovybė kaltina profsąjungą nenoru susitarti ir netgi siekiu leisti girtauti darbe. Profesinė sąjunga atkerta – visa tai yra melas.

Savivaldybės bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ vairuotojai pradėjo antrą streiko savaitę. O sostinės gyventojai ir toliau šąla stotelėse, nes transportas atvažiuoja kur kas rečiau. Įmonės vadovybė kaltina profsąjungą nenoru susitarti ir netgi siekiu leisti girtauti darbe. Profesinė sąjunga atkerta – visa tai yra melas.

REKLAMA

Dažnas sostinės autobusas ar troleibusas dabar važiuoja pilnas, mat savivaldybės bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ vairuotojams tęsiant streiką jau aštuntą dieną didžioji dalis maršrutų kursuoja kone perpus rečiau:

Nu dabar teks palaukti. Jeigu be persėdimų, tai pusę valandos. – Pusę valandos. Kokio jums maršruto reikia? – 5 G.“

„Man vaikų labiausiai gaila, nes šąla stotelėse po pusę valandos ir daugiau. Mes gyvename Antakalnio pakrašty, kur autobusai važiuoja kas pusę valandos ir, jeigu vienas neatvažiuoja, tai realiai tu lauki, lauki ir nežinai, ar jisai bus.“

REKLAMA
REKLAMA

„Vis tiek žmonėms buvo blogai. Sunkios darbo sąlygos: nėra kur pavalgyt, nėra netgi tualeto. Tai, manau, labai gerai. Galima pakentėti, pasižiūrėti grafiką ir... Šaunuoliai! Jeigu jie taip laikosi savaitę, tai, duok Dieve, kad pasiektų savo.“

REKLAMA

Streikuoja beveik 600 „Vilniaus viešojo transporto“ vairuotojų – maždaug pusė visų. Už vieną streiko dieną iš profsąjungos surinkto streiko fondo kiekvienas gaus po 40 eurų išmoką. Tiesa, keliasdešimt vairuotojų gera valia dienai sutinka sėsti prie autobusų ir troleibusų vairų, kad mieste važinėtų ne mažiau kaip pusė reisų, kaip įpareigojo teismas.

Streikuotojai sako nebegalintys tylėti, kai įmonės vadovybė jų neklauso. Pavyzdžiui, vairuotojai skundėsi dėl per trumpų pietų pertraukėlių. Vadovybė sureagavo: sutrumpino važiavimus, o sutaupytą laiką nukėlė į pertrauką.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai jūs galvojat, kad aš iš durnumo važiuoju per geltoną mirksintį bandydamas pravažiuot sankryžą. Sakau, ar aš iš durnumo taip važiuoju? Man per 40 metų vairavimo autobusų parke jau, sakau, protelis gal susisuko? Mes nespėjam!“ – kalba vairuotojas Algimantas.

Atlyginimai kilo. Tik ar ilgam? Bendrovė atlygį pervedė, o už ką ir kaip – neaišku, nes atlyginimų lapelių vairuotojai negavo.

„Čia, sakoma, padidino už lapkričio mėnesį 10 procentų. Tai atkreipsim dėmesį, kad darbuotojų darbo sutartys, kur yra įrašytas jų valandinis įkainis, nėra pakeistos. Ir jie jokio teisinio įsipareigojimo mokėti gruodžio mėnesį padidintą darbo užmokestį neturi. Ir bet kada gali pasakyti, kad mokėsim tokį, kokį mes nuspręsim“, – teigia advokatas Nerijus Kasiliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, atlyginimų sistemą, priedus už stažą, garantijas dėl pertraukų ir poilsio, darbo laiko darbuotojai nori konkrečiai apibrėžti naujoje kolektyvinėje sutartyje, mat senąją bendrovė nutraukė, nors dėl naujos susitarti nepavyksta jau antrus metus.

„Iš profesinės sąjungos atėjo papildomi reikalavimai. Kaip, pavyzdžiui, kad bendrovė apmokėtų streikuojantiems darbuotojams – tie, kurie nedirba, atlyginimus. Taip pat, kad atlyginimą keltų 9 procentus“, – sako „Vilniaus viešojo transporto“ vadovas Darius Aleknavičius.

REKLAMA

„Profesinė sąjunga naujų reikalavimų nekelia. Darbdaviui tie reikalavimai jau žinomi – jie buvo įteikti praeitais metais“, – tikina Profesinės sąjungos pirmininkas Algirdas Markevičius.

„Kolektyvinę pasirašom – mes rytoj išvažiuojam. Visi. Mes irgi norim dirbti ir norim būt, kaip normalūs žmonės. Kas čia – mums patinka sėdėt ir galvot, kaip čia ką?“ – sako vairuotojas Algimantas.

REKLAMA

Vairuotojai pasiruošę išvažiuoti į gatves, tik „Vilniaus viešojo transporto“ vadovybė aiškina, kad derasi vos ne su mėgstančiais grukšnoti ką nors stipriau darbo metu.

„Netgi tokie absurdiški reikalavimai kaip tolerancija alkoholio promilėms darbo metu“, – kalba D. Aleknavičius.

Direktorius turi mintyje senesnėse kolektyvinėse sutartyse buvusį punktą, kad profesinės sąjungos nariams taikoma ne nulinė, o dviejų dešimtųjų promilės tolerancija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ta norma iki mūsų buvo didesnė. Profesinė sąjunga jau informavo įmonę, kad gali jos atsisakyti. Tai direktorius tą žino“, – tvirtina A. Markevičius.

Kada „Vilniaus viešasis transportas“ su profesine sąjunga susitars dėl kolektyvinės sutarties su visomis garantijomis, o mieste įprastai važiuos autobusai ir troleibusai, vis dar lieka neaišku.

Musu darbdaviai seniai suizuleja...Beja, jie dabar vadinami "verslinikais"...Pavadinciau juos kitaip...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų