Su panašia situacija susidūrė ir portalo tv3.lt skaitytoja Miglė, kuri pasakojo, kad gaudavo papildomus vaiko pinigus.
„Esame daugiavaikė šeima, todėl gaudavome papildomą beveik 60 eurų išmoką kiekvienam vaikui. Dabar gavau pranešimą, kad pinigai nebepriklauso. Tačiau pinigus gavau, nors jie man ir nepriklauso.
Kas manęs laukia, ar turėsiu mokėti kažkokią baudą? O gal tuos pinigus išskaičiuos kitą mėnesį iš įprastos vaiko pinigų išmokos“, – klausė moteris.
Vardijo, kam priklauso papildoma išmoka
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad papildoma 56,65 euro dydžio išmoka vaikui prie vaiko pinigų (96,25 euro) mokama visiems vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat visiems vaikams, turintiems negalią.
„Gausiai šeimai, auginančiai ar globojančiai 3 ir daugiau vaikų, ir vaikams su negalia papildoma išmoka skiriama nevertinant šeimos gaunamų pajamų.
Nepasiturinčiai šeimai, auginančiai 1 ar 2 vaikus, papildomai išmoka vaikui skiriama, jeigu šeimos vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 352 eurų“, – skaičiavo ministerija.
Kada išmoka nebepriklauso?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad gyventojai, kurie kreipiasi dėl išmokų ir kurie jas gauna, privalo pateikti visą ir teisingą informaciją, įrodančią asmens teisę gauti išmokas, ir būtinus išmokoms gauti dokumentus.
„Asmens prašyme nurodyta informacija, pavyzdžiui, apie jo šeimos gaunamas pajamas, šeimos sudėtį ir kt., yra vienas iš svarbiausių duomenų nustatant pareiškėjo teisę gauti išmoką.
Pavyzdžiui, kai kreipiasi nepasiturinti šeima, auginanti 1 ar 2 vaikus, savo parašu turi patvirtinti, kad šeimos pajamos praėjusiais kalendoriniais metais neviršijo įstatyme nustatytos pajamų ribos“, – pastebėjo ministerija.
Anot jos, jeigu asmenys, kreipdamiesi dėl išmokos, pateikia neteisingus duomenis, reikalingus išmokai skirti, arba per mėnesį nepraneša apie atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į išmoką arba jos dydžiui, ir dėl to permokama išmoka, permokėta suma grąžinama arba išskaičiuojama iš išmokos gavėjui pagal Išmokų vaikams įstatymą priklausančių išmokų savivaldybės administracijos sprendimu.
„Pavyzdžiui, pasikeitė gausios šeimos, auginančios 3 vaikus, sudėtis, nes vyriausias pilnametis vaikas, kuris įskaitomas į šeimos sudėtį, studijuoja aukštojoje mokykloje ir nutraukė studijas. Tokia šeima nebelaikoma gausia ir praranda teisę gauti papildomai skiriamą išmoką vaikui nevertinant šeimos gaunamų pajamų“, – komentavo ministerija.
Vaikui išlaikyti reikia 3–5 tūkst. eurų
SEB bankas skaičiavo, kiek kainuoja išlaikyti vaiką.
Per šių metų liepą atliktą apklausą didžiausia dalis (36 proc.) respondentų nurodė, kad vienam vaikui išlaikyti per metus reikia 3001–5000 eurų.
Šį variantą ir didesnę, viršijančią 5001 eurų, sumą dažniau rinkosi didžiųjų miestų gyventojai. Palyginti, miestelių ir kaimo vietovėse apklausti žmonės dažniau nurodydavo 1000–3000 eurų sumą.
„Skirtumas atspindi statistiką, rodančią, kad vidutinės vieno gyventojo pajamos miestuose yra didesnės negu regionuose. Taip pat įtakos didesnėms bendrosioms išlaidoms miestuose gali turėti gausesnė vaikams siūlomų užsiėmimų pasiūla ir aukštesnės būrelių kainos“, – komentavo SEB banko asmeninių finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė.
Lygindama šių metų tyrimo duomenis su 2022 metais atlikta panašia apklausa, S. Strockytė-Varnė atkreipė dėmesį, kad per porą metų sumažėjo gyventojų, teigiančių, kad per metus vaikui užtenka skirti iki 1 tūkst. eurų. Dabar šią sumą nurodė vos 3 proc. respondentų, o prieš porą metų – 17 procentų.
Tuo pat metu nuo 13 iki 23 proc. išaugo tėvų dalis, nurodžiusių, kad per metus vaiko poreikiams reikia išleisti daugiau negu 5 tūkst. eurų.
Ekspertės nuomone, šiems pokyčiams įtakos galėjo turėti per metus apie 10 proc. augusios gyventojų pajamos, leidusios daugiau pinigų skirti vaikų poreikiams. Išlaidos taip pat didėjo dėl pakilusių būrelių kainų ir mokyklose pabrangusio maisto.