„Odos vėžys įprastai prasideda ant odos susidarius iškilimui, panašiam į spuogelį, ir jei šis neišnyksta daugiau nei mėnesį, tai gali būti onkologinės ligos požymis. Šis odos pakitimas yra neskausmingas, nesukeliantis jokių kitų negalavimų, todėl dažnai pacientai neskuba kreiptis į medikus“, – teigia Otilija Kutanovaitė.
Serga vis jaunesni
Ilgainiui darinys išopėja, pasidengia šašiuku ir tampa lyg negyjanti maža žaizda. Būtent šioje stadijoje, pasak gydytojos, pacientai dažniausiai kreipiasi į medikus, tačiau tokie ligos simptomai išduoda, kad vėžys jau atsidaręs prieš 1-3 metus.
„Uždelsus ir nepastebėjus pirmųjų simptomų, dažniausiai navikas pradeda kraujuoti ir tai išgąsdina pacientą, kas ir paskatina kreiptis į medikus.
Odos vėžys apie 80 proc. atvejų pasireiškia galvos ir kaklo srityje, kadangi šios vietos daugiausiai gauna saulės spindulių. Kitos dažnesnės vietos – pečiai ir rankos“, – sako medikė.
Pagrindinė odos vėžio atsiradimo priežastis – ultravioletinių saulės spindulių poveikis odai.
Otilija Kutanovaitė tikina, kad odos vėžiu serga vis jaunesni žmonės, kadangi besaikis deginimasis saulėje vasarą ar išvykus atostogų į šiltuosius kraštus bei lankymasis soliariumuose – šiandien vis dar madinga. Dėl šių įpročių jauni žmonės tampa vis labiau pažeidžiami šios onkologinės ligos.
Taip pat didesnė rizika susirgti odos vėžiu yra vyresniems žmonės, perkopusiems šeštąją dešimtį bei šios ligos atsiradimą gali lemti ir genetikos faktorius.
Galimybės pasveikti
Gydytojos teigimu, įrodyta, kad keletas vėžio tipų gali atsirasti dėl buvusių odos nudegimų, tačiau atviros, pjautinės ar kitos panašios netinkamai gydomos žaizdos neskatina vėžio vystymosi.
Taip pat, nors odos nudegimas padidina riziką toje vietoje išsivystyti odos vėžiui, šis greičiausiaiatsiras po traumos praėjus maždaug dešimtmečiui.
„Odos vėžys nėra itin plintanti liga ir jei atsirado vienoje vietoje, pavyzdžiui, veido srityje, toje vietoje ji progresuos ir negydoma pažeis tolimesnes struktūras, kaip kaulas, kremzlė, tačiau po visą kūną neplis“, – aiškina specialistė.
Pastebėjus odos vėžio požymius ankstyvoje stadijoje tik atsiradus navikui, anot medikės, liga chirurginiu būdu išgydoma beveik visais atvejais, tačiau vėlyvesnėse stadijose ligai pažengus, operacijos tampa kur kas sudėtingesnės.
„Todėl itin svarbu pastebėjus odos pažeidimą ar įtartiną spuogelį, kuris negyja ilgiau nei mėnesį, kreiptis į gydytoją. Tokiu būdu vėžio gydymas bus efektyvus ir pasieksime geriausių estetinių rezultatų,“ – sako gydytoja O. Kutanovaitė.