Vilnietė Audrė pasakoja, kad gripą gydėsi kelias dienas, o kai atėjusi pas šeimos gydytoją gavo antibiotikų plaučių uždegimui gydyti, vaistinėje jų negavusi.
„Man pasakė, kad antibiotikų su tam tikra veikliąja medžiaga, šiuo metu vaistinėse tiesiog nėra“, - guodžiasi skaitytoja.
Problema apima visą šalį
Valstybinės ligonių kasos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Rimantas Zagrebajevas tv3.lt patvirtino, kad ši problema šiuo metu egzistuoja visos šalies mastu.
„Pritrūko vieno gamintojo antibiotikų tablečių pavidalu. Šiuo metu įsigyti galima geriamosios suspencijos. Ji paprastai pasiūloma vaikams dėl paprastesnio vartojimo ir lengvesnio nurijimo.
Antibiotikai tabletėmis šalies vaistines pasieks šios savaitės pabaigoje.
Tokia problema iškilo todėl, kad nebuvo tikėtasi staigios epidemijos – gamintojai antibiotikus tiekia kas kelis mėnesius pagal nurodytą jų kiekį“, - komentuoja VLK atstovas.
Gripo epidemijos žemėlapis kinta
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, gripo epidemijos žemėlapis ir vėl kinta. Šiandien gripo epidemija paskelbta Alytaus miesto ir Šalčininkų rajono savivaldybėse. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją paskelbė vienuolikta.
Ketvirtąją šių metų savaitę (2019 m. sausio 21–27 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 155,6 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai (2018 m.) tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau – 146,0 atv./10 tūkst. gyventojų. Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 4-ąją savaitę registruotas Marijampolės administracinėje teritorijoje, didžiausias – Alytaus administracinėje teritorijoje.
Ketvirtąją šių metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 252 asmenys, iš kurių – 32 vaikai iki 2 m., 113 vaikų 2–17 m. amžiaus grupėje ir 107 suaugusieji. Ligoninėje gydytos šešios nėščiosios. Intensyviosios terapijos skyriuje gydoma 19 asmenų. Epidemiją skelbia savivaldybės
ULAC specialistai primena, kad sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų /10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.
Gripo epidemiją skelbia savivaldybės. Vertindamos sergamumą kaip epideminį, teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos taip pat atsižvelgia į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką ir kitus ypatumus.
Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.