O pediatrai priversti dirbti kone karo sąlygomis – mat antibakterinių medikamentų likučiai vaistinėse, tačiau jie nebūtinai tinka mažajam pacientui. Gydytojai ir vaistininkai situaciją vadina tragedija ir sako, kad rudenį ji gali dar pablogėti.
Poliklinikų duris kasdien varsto tėvai su vaikais, kurie serga vėjaraupiais ar strepkokoko bakterijos sukeltomis infekcijomis, pavyzdžiui, skarlatina. Pas gydytojus eilėse laukia ir vaikai su rimtomis komplikacijomis, pavyzdžiui, ausų uždegimu. O gydymui reikalingų antibiotikų tėvai vaistinėse tiesiog neranda.
„Mes jau dabar keliam kitaip klausimą. Kuriuos turim, o ne kurių trūksta. Trūksta visų“, – kalba Šeškinės poliklinikos vaikų ligų gydytojas Rolandas Selvestravičius.
Gauti gydymui reikalingą antibiotiką, pasak pediatro, yra visiška loterija.
„Net juokinga. Eilinį kartą pasiskambinau į mūsų vaistinę. Ten turėjo gal 4 dėžutes „Ospamoxo“, paprasto penicilino, ar ne? Įsivaizduokit, kiek mūsų gydytojų ir kiek vaikų praeina“, – kalba R. Selvestravičius.
Antibiotikų trūkumas, anot medikų, ypač apsunkina gydymo procesą. O tėvai yra priversti grįžti į gilų sovietmetį – jie turi laužyti, trinti ar smulkinti suaugusiems skirtus vaistus, juos skiesti su vandeniu ir sultimis, nes įsigyti vaikams skirtas suspensijas – misija neįmanoma. Pediatras tai vadina tiesiog tragedija.
„Iš vienos pusės mus kaip ir laužia, kad tu turi pritaikyti antibiotiką, pažiūrėti ir taip toliau, o mes gyvenam tokiom sąlygom vos ne kaip kare. Ką turim, tą skiriam. Ir mes patys suprantam, kad nebūtinai jis tinka“, – teigia R. Selvestravičius.
O ir tėvai antrina, kad surasti išrašytą antibiotiką – grynas vargas:
„Visai neseniai gydytojas išrašė antibiotikų, kurių radau tik tai vienoje vaistinėje, kuri dirba visą parą. Ir viskas. Kitur nėra. Iki pat uždarymo važinėjau po miestą. Jau buvau išsigandusi, kad nerasiu, bet radau. Skambinau po to jau, kad nereiktų važinėti.“
„Ieškoti neieškojau. Palaukiau, kol atsiras.“
„Šiandien gydytoja parašė, šiandien gavau. Pasakė – pora liko.“
„Žiūrėjau, kurioje vaistinėje Lietuvoje galima įsigyti, bet manau, kad tas pats yra ir kitose šalyse, tai tikrai nesame vieninteliai ir išskirtiniai.“
Antibiotikų likučius skaičiuoja ir vaistininkė Zita. Pasak jos, situaciją dėl vaikų antibiotikų galima įvardinti kaip stichinę nelaimę, mat antibakterinių vaistų arba nėra, arba jų kiekiai labai nedideli.
„Aš turiu porą pakuočių, tai reiškia iš didžiosios mūsų poliklinikos gaus tik du mažuliai ir klausimas dar, ar tiks tie antibiotikai tiems vaikams“, – sako „Gintarinė vaistinė“ vaistininkė Zita Janušauskienė.
Ne ką lengviau ir suaugusiems. Kai kurie jų, tarkim, po dantų implantacijos yra priversti gerti antibiotikus, pavyzdžiui, skirtus Laimo ligai gydyti, nes kito pasirinkimo nėra.
„Tie žmonės, kurie gydėsi ar helicobakterį ar anginą, ar ausies uždegimą, ar po dantų implantavimo, tai reiškia aš turiu 8 pacientams tų vaistų“, – teigia Z. Janušauskienė.
Vaistininkai nerimauja, kad situacija dar labiau pablogės rudenį, prasidėjus peršalimo ligų sezonui. Sveikatos apsaugos ministerija ramina, kad dalis trūkstamų antibakterinių, Lietuvoje registruotų vaistų, šalį pasieks gegužę, dalis – birželio pabaigoje. Jų užteks keliams mėnesiams į priekį. Dabar šalyje yra negausios, Lietuvoje neregistruotų vaistų, atsargos.
„Buvo atsivežti vaistai iš Ispanijos, Portugalijos, na, ir kita grandinė buvo, irgi rastas kelias, dalis vaistų pasiekė Lietuvą iš Lenkijos“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Anželika Oraitė.
Visgi ministerijai kritikos dėl vaistų trūkumo negaili buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Ministerija moka labai gražiai pranešimus spaudai rašyti ir girtis kaip ministras važiuoja į Europą, kaip ten sprendžia visokius klausimus su visais“, – kalbėjo A. Veryga.
Tačiau, ką Europa sutarė dėl vaistų trūkumo, anot Verygos, iš sveikatos apsaugos ministro Dulkio taip ir neišgirdo.
„Ar rado kokį mechanizmą kaip išspręsti veikliųjų medžiagų gamybos klausimą, nes kaip suprantu, didžioji dalis tų veikliųjų medžiagų yra Kinijoje ir Indijoje gaminama. Su Kinija dabar mes kabutėse kariaujam, tai špygą turbūt gausim apskritai“, – tvirtino A. Veryga.
Pasak ministerijos, visa Europa susiduria su vaistų trūkumu. O kol konkrečių europinių sprendimų, ką daryti dėl medikamentų trūkumo, nėra, ministerija žada keisti įstatymus – leisti įsivežti vaistus užsienio pakuotėse, keisti kompensuojamų vaistų stebėsenos tvarką, kad būtų galima greičiau identifikuoti galimus vaistų sutrikimus.