• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rokiškio rajone gyvenanti Justina Vingrienė (31) pastaruoju metu visą savo dėmesį atiduodavo šeimai – mylimam vyrui bei keturiems vaikams. Todėl, kai Justina sužinojo, kad jai medikai aptiko didelius gimdos kaklelio pakitimus, moteriai ši žinia smogė kaip perkūnas iš giedro dangaus.

6

Rokiškio rajone gyvenanti Justina Vingrienė (31) pastaruoju metu visą savo dėmesį atiduodavo šeimai – mylimam vyrui bei keturiems vaikams. Todėl, kai Justina sužinojo, kad jai medikai aptiko didelius gimdos kaklelio pakitimus, moteriai ši žinia smogė kaip perkūnas iš giedro dangaus.

REKLAMA

Jeigu manote, kad šiame straipsnyje pateiksime graudžią ir skausmingą lietuvaitės ligos istoriją, tuomet turime pasakyti, kad liūdnos pabaigos čia tikrai nerasite. Iš tiesų rokiškietė Justina visai neseniai sužinojo, kad jos gimdos kaklelyje yra aptikti dideli pakitimai, tačiau tai buvo tik priešvėžinė būklė, kurią medikai nedelsiant pašalino.

Keturių vaikų mama savo istorija viešai pasidalijo internete. Po jos Justina sulaukė masiškai daug moterų žinučių, kurios apie gimdos kaklelio vėžį net nebuvo girdėjusios, o apie nemokamus tyrimus nieko nežinojo. Būtent todėl Justina nusprendė garsiai paskleisti žinią Lietuvos moterims: „Moterys, eikite tikrintis ir jeigu tik įmanoma, tai darykite ne kas tris metus, o kasmet!“, – drąsiai sako rokiškietė.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sugrįžkime į Justinos gyvenimą šiek tiek anksčiau, kai ji net neįtarė, kokia žinia iš medikų netrukus jos laukia.

Pradėjo jausti nuovargį

Rokiškio rajone gyvenanti Justina pasakoja, kad savo sveikata ji rūpinosi nuolatos, todėl kai atėjus laikui, jos gydytoja atlikdavo gimdos kaklelio vėžio tyrimą, moteris to per daug nesureikšmindavo.

REKLAMA

Tačiau pradėjusi dirbti per du darbus, Justina ėmė jausti, kad su jos sveikata nėra viskas gerai.

„Žinote, kaip būna, visą laiką save pamirštame, o mano dienotvarkė tikrai būdavo užimta: darželiai, mokyklos, būreliai, vaikų priežiūra, darbas vienas, darbas kitas. Ėmiau jausti, kad man darosi silpna. Kiekvieną rytą atsikeliu – man silpna, vakare einu į lovą – galva svaigsta. Tokį silpnumą jaučiau gerą mėnesį“, – pasakoja moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimai nieko blogo nerodė

Tiesa, tą mėnesį Justina lankėsi pas savo šeimos gydytoją, kuris atliko visus reikiamus tyrimus. Nieko blogo įtarti net ir nebuvo galima, nes moters visi tyrimai buvo tiesiog nepriekaištingi.

„Visi tyrimai buvo geri, hemoglobinas iš viso buvo nuostabiausias per visą laiką. Pamaniau, kad tikriausiai bus kaltas stresas ir nutariau nesijaudinti“, – patikina pašnekovė.

Moteris silpnėjančią savo sveikatą nurašė stresui, tačiau ją sunerimti privertė dar vienas organizmo siunčiamas signalas – nedidelis kraujavimas tarp mėnesinių. Įtarti, kad moters organizme gali vykti bent menkiausios vėžio užuomazgos Justina sako tikrai negalėjusi, nes tokių susirgimų, laimei, jos giminėje nėra buvę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dideli gimdos kaklelio pakitimai

Po poros mėnesių eilės pakliuvusi pas ginekologę, Justina išgirdo žinią, kad reikėtų pasidaryti gimdos kaklelio vėžio testą. Mat jis moteriai buvo darytas prieš trejus metus.

Po kurio laiko darbo metu Justina sulaukė gydytojos skambučio. Kaip sako pati pašnekovė, ji jau prieš atsiliepdama jautė, kad nėra viskas gerai.

REKLAMA

„Gydytojai neskambina šiaip sau, kai tyrimų atsakymai yra geri“, – priduria pasakodama ji.

Gydytoja Justinai pasakė, kad jos gimdos kaklelyje rasti dideli pakitimai, reikia nedelsiant paskirti biopsijos tyrimą. Štai tą akimirką Justina suprato, kad ši žinia jai smogė kaip perkūnas iš giedro dangaus, moteris net sunkiai galėjo mąstyti.

„Aš atsisėdau, viską išklausiau, nieko nesupratau. Padėjau telefoną ir supratau tik tiek, kad yra rasti dideli pakitimai, reikia biopsijos. Aš niekada nebuvau susidūrusi su tuo, nežinojau, kas yra priešvėžinė būsena, pakitimai ar panašios sąvokos“, – patikina keturių vaikų mama.

REKLAMA

„Mąsčiau, kaip vaikams reikės rašyti atsisveikinimo laiškus“

Justina atvirai sako, kad išgirdusi žodį „biopsija“ ji labai išsigando ir manė, kad gyvenimas gali netrukus baigtis:

„Skambinau vyrui, verkiau, sakiau, kad man vėžys, nes rado gimdos kaklelio pakitimus. Mąsčiau apie savo keturis vaikus, galvojau, kaip jiems reikės rašyti atsisveikinimo laiškus. Tačiau draugė netrukus mane nuramino, papasakojo moterų pavyzdžių iš savo gyvenimo, sakė, kad jos mamai irgi darė tokį tyrimą, o ji dabar laimingai gyvena tokį gyvenimą, kokį gyveno prieš tai“, – sako moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Justina nusprendė, kad viską reikia palikti gydytojams ir nesijaudinti dėl to, ko ji negali pakeisti. Vis dėlto moteris pripažįsta, kad likus porai savaičių iki biopsijos, dienos buvo tikrai sunkios. Mat internete moteris rado tikrai labai daug klaidinančios informacijos.

„Tu žinai tik vieną žodį – vėžys. Bet yra ir tokios sąvokos kaip gimdos kaklelio priešvėžinė būsena ir panašiai. Biopsija vyko labai paprastai, užtruko vos dešimt minučių be jokių nuskausminamųjų. Iš trijų vietų paėmė ląsteles, kurios buvo pakitusios“, – pasakoja ji.

REKLAMA

Atliko operaciją

Moters biopsija patvirtino, kad yra dideli gimdos kaklelio pakitimai ir juos parodė išsamiau. Todėl Justinai jau sausio mėnesį buvo suplanuota operacija, kurios metu buvo pašalintos pakitusios ląstelės. Moteris sako, kad operacija iš tiesų buvo neskausminga ir truko vos apie penkiolika minučių.  

„Operacija buvo su pilna narkoze, atsibudau gal praėjus keturiasdešimt minučių po užmigdymo. Minėjo, kad galiu jausti didelį skausmą sekančias dienas, dėl to vyras net ir pasiėmė laisvas dienas. Nors artimiausias dienas ir teko kuo daugiau gulėti, didelių skausmų tikrai nejutau“, – priduria ji.

REKLAMA

Šiuo metu Justina jaučiasi puikiai, o pasidalinusi savo istorija viešoje erdvėje, sulaukė gausybės klausimų, kur ir kokiu būdu galima išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Ragina kitas tikrintis kuo dažniau

Moteris sako, kad sulaukė ne tik komentarų, bet ir ne ką mažiau privačių žinučių. Pačią Justiną nustebino, kiek daug informacijos jaunos Lietuvos moterys tiesiog nežino:

„Kai kurioms moterims yra žinoma, kad nuo 25-erių metų gimdos kaklelio vėžio tyrimas yra nemokamas. Bet kiek daug yra jaunų mergaičių, kurios net nežino apie tokią ligą. Joms gydytojai net nepasako apie tai, kad joms reiktų išsitirti, o jos jau serga pirma, antra vėžio stadija“, – pasakoja moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rokiškio rajone gyvenanti keturių vaikų mama mano, kad Lietuvoje iki šiol daug moterų net nesitiria dėl gimdos kaklelio vėžio, nors šis tyrimas nuo 25-erių metų kas tris metus yra kompensuojamas moterims valstybės.

„Tikrai daug kas nesitikrina, nesupranta, kas čia per tyrimas ir kodėl jis daromas. Gali būti, kad jeigu nebūčiau dabar pasidariusi tyrimo, po kelerių metų man būtų nustatę jau vėžio stadiją. Dabar yra tik priešvėžinė būklė, kada galima išoperuoti pakitusias ląsteles ir viskas“, – sako ji ir priduria, kad tikrintis ji rekomenduoja bei skatina kiekvieną Lietuvos moterį:

REKLAMA

„Savo žinute skatinčiau visas moteris eiti tikrintis ir jeigu tik yra galimybė, tai daryti dažniau nei kas trejus metus.“

Kas yra gimdos kaklelio vėžys?

Gimdos kaklelio vėžys prasideda apatinėje siaurojoje moters gimdos dalyje – gimdos kaklelyje. Gimdoje nėštumo metu vystosi vaisius. Gimdos kaklelis sujungia apatinę gimdos dalį su makštimi ir kartu su makštimi sudaro gimdymo kanalą.

Gimdos kaklelio vėžys prasideda, kai normalios gimdos kaklelio gleivinės epitelio ląstelės pakinta ir ima nekontroliuojamai daugintis. Susiformuoja ląstelių sankaupa, kuri vadinama naviku. Navikas gali būti piktybinis arba gerybinis. Piktybinis navikas gali išplisti į kitus organus. Gerybiniai navikai paprastai neišplinta.

REKLAMA

Iš pradžių ląstelės pakinta, pasidaro nenormalios, tačiau jos dar nėra vėžinės. Mokslininkai įsitikinę, kad nuo kai kurių nenormaliai pakitusių ląstelių  ir prasideda visa eilė lėtų pokyčių, kurie gali sukelti vėžį. Dalis nenormalių ląstelių išnyksta savaime, tačiau iš likusių gali išsivystyti vėžys.

Toks nenormalus ląstelių augimas vadinama displazija (ikivėžinė būklė). Nenormalias ląsteles, kartais dar vadinamas ikivėžiniu audiniu, reikia pašalinti, kad neišsivystytų vėžys. Dažnai ikivėžines ląsteles galima pašalinti ar sunaikinti nežalojant sveikų audinių, tačiau kartais, siekiant užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui, tenka atlikti histerektomiją, t. y.  pašalinti gimdą ir kaklelį.

REKLAMA
REKLAMA

Gimdos kaklelio vėžio simptomai ir požymiai

Daugelis moterų nejaučia jokių ikivėžinių pokyčių ar simptomų ir net neįtaria, kad gimdos kaklelyje išsivystė ankstyvų stadijų vėžys. Kol vėžys neišplinta į kitus audinius ar organus, paprastai nebūna jokių simptomų. Tačiau simptomų gali atsirasti ir dėl kitų ligų, ne tik dėl vėžio.

Gimdos kaklelio vėžiui ar displazijai būdingi šie simptomai ar požymiai:

Kraujo dėmės ar lengvas kraujavimas tarp mėnesinių arba joms pasibaigus; ilgesnės nei įprastai mėnesinės ir gausesnis kraujavimas; kraujavimas po lytinio akto, makšties praplovimo ar ginekologo apžiūros; skausmas lytinio akto metu; kraujavimas pasibaigus menopauzei; gausesnės makšties išskyros.

Apie bet kurį iš minėtų šešių simptomų reikia pasakyti gydytojui. Jeigu atsiranda tokių simptomų, apie juos būtina papasakoti gydytojui, net jei išaiškėtų, kad tai ne tokių sunkių ligų simptomai. Kuo anksčiau ikivėžiniai ląstelių pakitimai ar vėžys nustatomi ir gydomi, tuo daugiau galimybių neleisti vėžiui pasireikšti arba jį pagydyti.

Ikivėžiniai ląstelių pakitimai paprastai nesukelia jokių simptomų. Būtent todėl labai svarbu reguliariai atlikti onkocitologinius gimdos kaklelio tepinėlių tyrimus. (Šaltinis: iveikvezi.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų