• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujovė pacientams – receptinius ir kompensuojamus vaistus gyventojai galės įsigyti ne tik vaistinėje, bet ir neiškėlę kojos iš namų. E. sveikatos sistemoje žmonės gydytojo išrašytų vaistų gali nusipirkti internetu. Tai patinka ne visiems. Kada ir kiek teks už tai sumokėti?

Naujovė pacientams – receptinius ir kompensuojamus vaistus gyventojai galės įsigyti ne tik vaistinėje, bet ir neiškėlę kojos iš namų. E. sveikatos sistemoje žmonės gydytojo išrašytų vaistų gali nusipirkti internetu. Tai patinka ne visiems. Kada ir kiek teks už tai sumokėti?

REKLAMA

Dalis žmonių tai vadina nesąmone – esą E.sveikatos sistema nuolatos stringa, kiti piktinasi, kad už atvežtus vaistus teks susimokėti papildomai.

Į vieną sostinės didžiųjų vaistinių vilnietis Igoris atėjo po gydytojo vizito. Jam specialistas išrašė keturių skirtingų vaistų.

„Perku labai daug kompensuojamų vaistų – trims mėnesiams. Tai pilnas maišas. Dabar irgi atvažiavau nusipirkt“, – kalba vilnietis Igoris.

Dabar Igoris gali kompensuojamus vaistus įsigyti ne tik vaistinėje, bet nusipirkti ir internetu.

Gyventojai tai padaryti gali e. sveikatos sistemoje. Žmogui reikės pasirinkti tinkamiausią vaistą, kurį atsiims savo namuose arba artimiausioje vaistinėje. Tiesa, iki vaistų atsiėmimo teks pabendrauti su vaistininku.

REKLAMA
REKLAMA

„Kuomet žmogus susideda į krepšelį vaistus, su juo susisieks vaistininkas ir pasikalbės, ar būtent tokio krepšelio žmogus pageidauja, peržiūrės, ar tarpusavyje vaistai dera“, – teigia Vaistinių asociacijos vadovė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

REKLAMA

O prieš atsiimant vaistą reiks turėti savo asmens dokumentą. Sveikatos apsaugos ministerija įsitikinusi: tokios galimybės gyventojams reikėjo.

„Turbūt ir pademonstravo kovido pandemija, pastaruosius dvejus metus kankinanti, kad galimybė įsigyti receptinius vaistus internetu – tai yra nuotoliniu būdu, be didesnio kontakto su asmenimis, neinant į vaistinę, buvo būtina ir reikalinga“, – tvirtina sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Ar žmonėms to reikia? Kalbintų žmonių nuomonės skiriasi:

„Didžiulė nesąmonė, taip, didžiulė nesąmonė. Gal jaunimui? Bet jaunimui vaistų nereikia, o jau pagyvenusiems žmonėms tai nebeprieinama. Aš turiu kompiuterį, bet to nedarysiu. Ateisiu ir pasirinksiu.“

„Aš tai vienareikšmiškai teigiamai vertinu. Manau, kad vis tik turim judėt į priekį technologijų pasauly dvidešimt pirmame amžiuje. Kuo paprasčiau, tuo geriau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistus į namus už dyką pristatyti vaistinės nesiruošia. Tačiau jų atstovai teigia: mokėti papildomai ne visada reikės.

„Tai priklausys nuo kiekvienos vaistinės, nuo pasirinkimo, nuo krepšelio sumos. Ir kiekviena vaistinė turės pasiūlymų – vienokių ar kitokių“, – teigia K. Nemaniūtė-Gagė.

Kada ir kiek teks mokėti?

Sistemoje dalyvaujančios dvi didžiosios šalies vaistinės nemokamai vaistus pristatys, tik jei pirkinių suma viršys 30 ar 35 eurus, kitaip teks už paslaugą sumokėti beveik 3 eurus. Jeigu jūsų vaistas po valstybės kompensacijos kainuoja vos kelis eurus, pristatymas jo kainą išaugins kone dvigubai.

REKLAMA

Žmonėms nerimą kelia tai, ir kad receptiniai ir kompensuojami vaistai bus perkami toje pat e. sveikatos sistemoje, kuri stringa: „Aš negaliu užsisakyt vizito pas daktarus, nes ten yra problemos. Kada buvo „sergu.lt“ buvo paprasčiau, dabar ten nieko nesuprasi. Kas padarė ir kaip padarė… Aš nenaudoju.“

Registrų centro atstovai neneigia: sutrikimų esą yra visur. Ir pažada, kad jų ateityje turėtų būti mažiau – kitąmet e. sveikata turėtų pasikeisti.

REKLAMA

„Visos sistemos sutrinka, bet, aišku, vartotojams ir klientams norėtųsi, kad tų sutrikimų būtų kuo mažiau. Ir mes dirbame ta linkme“, – sako Registrų centro atstovė Diana Vilytė.

Pasak Vilytės, jau ir pirmaisiais sistemos darbo rezultatais galima pasidžiaugti.

„Atidarius sistemą jau įsigijo receptinius vaistus du asmenys. Taip, kad sistema veikia“, – tikina D. Vilytė.

„Per mėnesį Lietuvoje išrašoma gerokai daugiau nei vienas milijonas receptų – tai yra tikrai didelis kiekis. Tai tikimės, kad didelė dalis šių receptų bus įsigyjama per nuotolinę prekybą“, – kalba A. Pečkauskas.

Galimybė įsigyti receptinių ir kompensuojamų vaistų internetu Registrų centrui kainavo per 200 tūkstančių eurų. Dar sumokėjo ir vaistinės. Kiek – neatskleidžia. Šiandien e. sveikatoje galima pamatyti dviejų vaistinių pasiūlymus. Tačiau artimiausiu metu ten gyventojai turėtų išvysti ir trijų mažesnių vaistinių pasiūlymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų