Rusija esą taip pademonstruoja ir savo įsivaizduojamų imperinių ribų matymą, o mūsų šalis eilinį kartą į tą teritoriją patenka.
Dviejų su puse metro aukščio bronzinis paminklas carinės Rusijos generalgubernatoriui Michailui Muravjovui – tiesiai priešais Lietuvos konsulatą Kaliningrade.
Žinoma, Koriko pravardės ant paminklo nėra, ją gavo porą metų pasidarbavęs Vilniuje po kruvino 1863–1964 metų sukilimo numalšinimo, kai įsakė pakarti per 80 sukilėlių, o per tūkstantį išsiuntė į katorgą, ištrėmė.
Be abejo, Rusijos propaganda Muravjovą apibūdina kaip primirštą šviesuolį, sektiną pavyzdį.
Istorikas Algimantas Kasparavičius ironizuoja, kad, užsiėmęs kartuvių statymu, Muravjovas neturėjo daug laiko mokykloms atidarinėti. Tai viena tamsiausių figūrų Lietuvos istorijoje.
„Lietuvos-Lenkijos valstybės idėjos žudikas. Tai yra carinio teroro Lietuvoje simbolis. Mokyklos uždarinėjamos, sukilėlių žudymas, trėmimas“, – pasakoja A. Kasparavičius.
Kaliningrado lietuvių bendruomenės pirmininkui Sigitui Šamborskiui nekyla klausimų, ką paminklu mūsų tautai nori pasakyti rusai.
„Noras mus vėl praryti. Priminimas, kad atsiųsim naują Muravjovą-Koriką ir sutvarkysim jus. Tiesiog grasinimas mums“, – sako S. Šamborskis.
„Tai yra savotiška Putino istorijos linija, kurią, deja, vis labiau matome aktyviai palaikančią ir Rusijos visuomenę“, – teigia politologas Nerijus Maliukevičius.
Pasak politologo N. Maliukevičiaus, Kremlius jau ilgą laiką užsiima savos istorijos versijos diegimu pasauliui. Prieš invaziją į Ukrainą pats Putinas rašė straipsnius, neva Ukraina niekada neegzistavo.
Iš dalies paminklas Muravjovui gali būti kerštas Vilniui už tai, kad gatvę prie Rusijos ambasados pervadino į Ukrainos didvyrių. Tačiau istorikas Kasparavičius mano, kad Rusija kapsto gerokai giliau.
„Rusija mato atgimstančią imperiją iki Kaliningrado dabartinio. Mato rusifikuotą Lietuvą, nebaigtą darbą, suprantate?“ – sako A. Kasparavičius.
Tik Ukrainos pergalė bent kuriam laikui palaidotų Kremliaus grobuoniškas ambicijas.
„Jeigu ji iš tiesų nuo kelių atsikels ant kojų, mes turėsime labai rimtas problemas. Labai rimtas problemas“, – teigia A. Kasparavičius.
Naikina Lietuvos istorijos simbolius
Kaliningrado valdžia ne tik pastatė Muravjovo paminklą priešais lietuvių konsulatą, bet ir naikina su mūsų istorija susijusius simbolius. Vasarą Tilžėje nukėlė atminimo lentą Vydūnui, naikina paminklus stalinizmo aukoms atminti.
„Nuolat aprišama šiukšlių maišu Mažvydo atminimo lenta Ragainėje. Yra duotas nurodymas komunalinėms tarnyboms ją užrišti. Tai mūsų žmonės naktį su kopėčiom ateina, nuriša, o ryte ateina iš komunalinės tarnybos, keikiasi ir vėl užriša. Vyksta toks karas“, – teigia S. Šamborskis.
Dėl paminklinės lentos buvusiam arkivyskupui Mečislovui Reiniui sunaikinimo Lietuva Rusijos ambasados laikinajam patikėtiniui įteikė protesto notą. O dėl paminklo Muravjovui išreiškė nusivylimą.
„Tylėti irgi negalima ir tai ne vien Rusijai skirtas pareiškimas, bet ir mūsų garbės reikalas, kaip mes giname savo interesus pasakodami ir kaimynams demokratiniame pasaulyje“, – sako konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Šnekėtis su Vakarais apie tokį pragaištingą Rusijos kelią, kai istorija tampa įrankiu agresyviems veiksmams“, – teigia N. Maliukevičius.
Tokių paminklų statyba Kremliui irgi yra vienas būdų formuoti sau naudingą liaudies nuomonę.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.